Přeskočit na hlavní obsah

PŘÍBĚH THRYMA I.

Překlad příběhu Thryma od Chris Rose – ze severské mytologie

Jednoho rána se Thor probudil a nemohl najít své kladivo Mjollnir. Mjollnir byl pro Thora velmi důležitý. Kladivem tvořil hrom a blesk. Kladivo Mjollnir činilo Thora stejně silným jako sto mužů.

Thor se podíval pod postel, ale tam to nebylo. Podíval se do místnosti, kde měl meče, sekery a přilby, ale tam také nebylo. Podíval se do každé z pěti stovek pokojů svého paláce Bilskimiru, ale nebylo tam. Po Mjollnirovi, jeho kouzelném kladivu, jako by se zem slehla. 

Zpočátku si Thor nedělal starosti. Thor nebyl typ boha, který by si dělal starosti. Místo toho se Thor rychle rozzlobil. A když nemohl najít Mjollnira, velmi rychle se rozzlobil. „Kde je?“ křičel. "Kde je Mjollnir?" 

Bez Mjollnira nemohl Thor dělat hromy a blesky. Bez Mjollnira nebyl Thor nejsilnější z bohů.

Pak mu pomalu vytanul v mysli nápad: Loki! Loki vždycky dělal triky a vtipy na ostatní bohy. "Vím, co se přihodilo!" pomyslel si pro sebe. "Jsem si jistý, že Loki vzal žertemmoje kladivo!" A teď už do něho opravdu vjela velká zlost.

"Loki!" zařval. „Kde jsi? A co jsi udělal s mým kladivem?“

Loki se objevil. „Nemám o něm ani tušení!“ řekl.

"Nevěřím ti," řekl Thor. "Zkoušíš na mne ty své vtípky, že? Kde je moje kladivo Mjollnir? Jestli mi to neřekneš, já ...“

Thor však neměl čas dokončit svou větu. Lokimu se nelíbilo, když se Thor zlobil. 
"Přísahám, že nevím!" řekl Loki rychle. „To jsem nebyl já! Tentokrát nežertuji!“ 

"Pak je to velmi vážné," řekl Thor. "Pokud obři získali Mjollnir, mohou se dostat do Asgardu a zaútočit na naše město bohů!" 

"Máš pravdu," řekl Loki. "Musíme něco udělat." A Loki se vytasil s plánem. 

„Už vím, co udělám,“ řekl, „půjčím si Freyjinu sokolí kůži a díky tomu můžu předstírat, že jsem pták! Poletím po celém světě a budu hledat kladivo.“

"Dobře," řekl Thor. "Jdi - a pospěš si!" 

Loki vzal bohyni kouzelnou sokolí kůži a když si ji oblékl, stal se z něj pták - velký sokol. Letěl kolem Asgardu a Midgardu a hledal kladivo. Ale nic nenašel. Potom šel do Jotunheimu, kde obři žili, a tam uviděl krále obrů - Thryma. Thrym vypadal velmi šťastně. Usmíval se a popěvoval si písničku.

Loki sundal kůži sokola a znovu se stal sám sebou. "Takže," zeptal se Loki obra. „Kde je to?“ 

"Kde je co?" odpověděl Thrym. 

"Víš, o čem mluvím," řekl Loki. "Kde je Mjollnir, kouzelné kladivo, které jsi vzal Thorovi!"

Obr řekl pravdu. "Ha!" zasmál se. „Ano! To je pravda. Vzal jsem kladivo Thorovi, zatímco on tvrdě spal! Neviděl nic! Na boha není moc chytrý, že?“

„To je naše!“ řekl Loki: „Vrať nám to! Právě teď!“ 
„V žádném případě!“ odpověděl Thrym. 

"Pokud nám ho okamžitě nedáš, bohové na tebe zaútočí!" řekl vztekle Loki.

"Víš, že proti mně nemůžete bojovat, pokud mám kladivo Mjollnir!" řekl Thrym. "Budu mnohem silnější - vyhraji!" 

Loki nic neřekl. Věděl, že Thrym měl pravdu. "Dobrá tedy," řekl. 'Mám nápad. Poslouchej, když ti dáme něco jiného, ​​pak nám dáš Mjollnir?“ 

„Hmmm ...“ řekl Thrym. "To není špatný nápad. Koneckonců to není Mjollnir, co chci ...“ 

„Ne?“ zeptal se Loki. "Co tedy chceš?"

„Bohyni Freyu! Je to nejkrásnější žena, jakou jsem kdy viděl, “řekl Thrym. "Chci se oženit s bohyní Freyjou!"

"Takže," řekl Loki, "jestliže se oženíš s Freyjou, dáš nám kladivo?" 
„Přesně tak!“ řekl Thrym. 
"Uvidím, co se dá dělat," řekl Loki a odletěl, aby se vrátil do Asgardu. 

„To ne!“ řekla Freya. „V žádném případě!“

„Prosím!“ řekl Loki a všichni ostatní bohové se přimlouvali. "Pokud se oženíš s Thrymem, dá nám kladivo a obři na Asgard nezaútočí." 

Ale Freya o tom nechtěla ani slyšet. "Neexistuje, abych se provdala za ošklivého starého obra, jen abych vás všechny potěšila," řvala z plných plic.  

To bylo nemožné. I když bohové prosili, žebrali, Freya se jednoduše odmítla provdat za obra Thryma. 

"Má pravdu," řekl Odin po dlouhé době. "Budeme muset vymyslet jiný plán." Co můžeme udělat?“

Bohové dlouho, dlouho přemýšleli, dokud Loki nedostal nápad. „Už vím!“ zvolal. "Proč si Thor nevezme Thryma?" navrhl. 

„Co!?“ řekli všichni ostatní bohové. „O čem to mluvíš?“ 

"Obr Thrym se chce oženit s nejkrásnější ženou, která existuje - ne s velkým mužem s vousy jako Thor!" řekl Odin. 

Foto z Mýtů a bájí: Thor

Thor se prohání oblohou ve svém voze a vrhá kladivem po všech obrech, na které narazí

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

Komentáře

 1. Já tuhle Thora s kladivem potkal na zdi (viz článek https://tlustjoch2.blogspot.com/2020/11/tk004.html)

  OdpovědětSmazat
 2. Občas hledám kladivo a najdu šroubovák, který jsem hledal minule,

  OdpovědětSmazat
 3. Bez kladiva to není ono. To věděli už Laurel Hardy při svých demoličních scénách :).

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Možná je Thor schovaný bolševik. Chybí mu jen srp. 😀

   Smazat
 4. Freya je nejkrásnější pod sluncem!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je. Našla jsem dobrý tip. Sice je málo valkýrská, ale zato romantická duše.

   Smazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jen tak

Zkouším, zda budu schopna psát i jinde v případě nutnosti. Vypadá to, že budeme muset opustit blog.cz. Technické problémy a co vidím jako zásadní problém, nedostatek komunikace s uživateli. Něco se děje, ale nikdo přesně neví co. Vedení mlží a mlčí jako tajemný hrad v Karpatech. Takže aspoň částečně připravené prostředí. Snad budou moci být změny v průběhu. Čím se zabývám? Ráda přemítám nad radostmi a těžkostmi života, překládám z anglického, německého a italského jazyka. Literatura mne baví od mládí. Píšu, co mi slina na jazyk přinese. Tak hluboce jsem klesla, že se ani poezii nevyhýbám. A ráda glosuji, co se kolem děje. Chtěla bych původní URL adresu s malinkatou změnou, tj.: Ozivote. blogspot.com , ale nevím, jak na to. Prý není k dispozici. Nebo ji musím někde registrovat? Se ukáže. Pokud sem nějaká duše zabloudí, budu ráda.

Der Untersberg

Untersberg nebo Wunderberg leží na jednu malou německou míli od města Salcburk na nepodloženém mechu, kde kdysi stálo hlavní město Helfenburg. Hora je uvnitř úplně vyhloubená a vybavená paláci, kostely, kláštery, zahradami a zlatými a stříbrnými prameny. Malí mužíci si tam schovávají poklady a často o půlnoci putují do Salcburku, aby tam konali bohoslužby. Kromě dalších knížecích a vážených pánů sedí ve Wunderbergu císař Karel se zlatou korunou na hlavě a žezlem v ruce. Byl zakouzlen na velkém Walserfeldu [1] , ale zachoval si zcela své vzezření, jaké měl na tomto světě. Jeho vousy zšedly a byly dlouhé a zcela zakrývaly zlatý pás na hrudi jeho oděvu. O svátcích a zvláštních dnech jsou vousy rozděleny na dvě části, jedna leží napravo, druhá nalevo a jsou omotány vzácnou perleťovou stuhou. Císař má ostrou a hlubokou tvář a projevuje se přátelsky a společensky ke všem podřízeným, kteří s ním chodí sem a tam po krásné louce. Proč se tam zdržuje a co tam dělá, nikdo neví a je to přikryto Bo

IVANČICKÁ POUŤ

Ivančická svatojakubská pouť je pro město významná událost, která se koná již od konce 15. století, kdy si občané Ivančic postavili poutní kapli sv. Jakuba na výšině nad městem za místním hřbitovem. Ještě do poloviny 20. století se pouť konala u samotné kaple sv. Jakuba. Potom se stalo zvykem pořádat zábavnou část pouti nejdříve u parku Réna, poté přímo ve městě. Je již tradicí, že se při příležitosti ivančické pouti sjíždějí rodáci, včetně mne, ze všech koutů republiky i ze světa. Rádi se setkávají u kulturního, především hudebního programu, který od počátku 90. let připravuje na náměstí KIC Ivančice. Letošní ivančická pouť se konala ve dnech 24. - 26. 7. 2020.     V pozadí atrakce ivančický kostel. Kostel Nanebevzetí Panny Marie je římskokatolický kostel v Ivančicích, který slouží zároveň jako farní kostel. Je chráněnou kulturní památkou České republiky. Poprvé byl zmíněn v roce 1239. Několik pouťových atrakcí, které si užívají jak malé tak vět