Přeskočit na hlavní obsah

KRESLENÍ

Učím se malovat podle čísel. Ani nevím, jaký je rozdíl mezi malováním a kreslením. Prý malováním se podporuje estetika. Mám dojem, že se ale člověk zaměří více na detail. A to pomíjím takové ty slavné malíře, kteří i barvou něco vyjadřovali.

Já osobně mám ráda reálné kresby a secesní umění. Nelíbí se mi abstraktní umění. Možná je to tím, že nemám dostatečnou fantazii.

Na školení o kreslení nám lektorka řekla, že děti se touto formou již vyjadřují od útlého věku, kdy začínají mluvit. Mezi 1,5 – 2 lety. Máme je nechat čmárat, jak chtějí. Žádné omezování, nucení k nějakému konkrétnímu vyjádření, tlačení na správný posez nebo držení tužky, pastelky, voskovky.

Nevím, že by mi čmárání působilo nějakou radost. Když jsem počmárala nábytek, dostala jsem vyhubováno. Teď mi ale napadá velkoplošné čmárání – graffiti. Některá jsou opravdu nádherné kousky. Mně se v raném věku líbily omalovánky a myslím, že tak to má většina dětí, hlavně holčiček. Ve školním věku pak u mne nastoupily památníčky, kdy jsme si navzájem malovali obrázky nebo napsali nějaká důležitá motta pro život. A jako bonus byl obrázek, napsání hezkého citátu nebo osobní vyjádření od paní učitelky. Ve škole mi kreslení moc nešlo. Vždy jsem spíše omalovávala z jiných knih, vůbec jsem neměla představu, jak ztvárnit člověka v pohybu. Ale pokud jsme malovali v přírodě, zátiší nebo podle modelu, tak to nebylo tak zlé.

Tak proč nedohnat to, co jsem v dětství zameškala. Nikdy není pozdě. Třeba získám estetické cítění a zdokonalím se ve výtvarném projevu. Minimálně člověk sleduje perspektivu a detaily.

A tady jsou některá čísla ve výtvarném ztvárnění. Nápady nejsou moje, ale už jenom ta představa, malovat podle čísel, mne uchvátila.








Komentáře

  1. Myslím, že kreslením se myslí náčrt základních linií tužkou (těmi jsou např. portréty osobností na známkách), kdežto malbou je plnohodnotný obraz v barvách, např. krajin, městských scenérii, ale i portrétů, avšak s detaily oblečení.

    Takové školení je výborný nápad, já se o výtvarné umění velmi zajímám, ale sám k němu nemám žádné předpoklady.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Myslím, že na kreslení musí mít člověk cit a oko. Předpoklady také nemám, ale chtěla bych pokročit od hlavonožců k dospělejší kresbě. Pokud bude čas, je to docela zábava. Už ve školce mi připadá, že některé děti kreslí lépe než já.

      Vymazat
  2. Podle názvu - malování podle čísel - se mi vybavily takové ty spojovací obrázky, kde se vedla čára od jedničky dál a pak se ve finále obrázek vyjevil... To jsem mívala ráda, stejně jako vybarvování podle čísel, nebo i jak zmiňuješ - omalovánky.

    Tohle jsem neznala - a musím říct, že to vypadá docela zábavně.

    Z mého úhlu pohledu - někdy dokáže kreativitu a chuť ke kreslení utnout právě i ta výtvarná výchova, když se nenatrefí na fajn kantora. Jako malá jsem kreslila moc ráda, akorát pak jsem nějak došla k přesvědčení, že mi to nejde - a nechala toho. Na MD jsem si koupila kurz kreslení prvou hemisférou - a zjistila, že to vlastně jde. Jen je třeba trochu trénovat - na což jsem pak neměla čas, takže už jsem zas na výchozím bodě - pouze s tím rozdílným přístupem, už to definitivně nezavrhuji :-) Takže třeba časem, až nebudu vědět do čeho píchnout, tak se do toho dám... A tady najdu inspiraci :-)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Děti v předškolním věku spojují čísla a pak se vyjeví obrázek. Ještě jsou různé obrázky, znám akorát domeček, které se kreslí jedním tahem. Mne ve škole vždycky brali jako outsidera na malování - patla, matla, tak mne to ani nelákalo. 🙂

      Vymazat
  3. Římské číslice jsou off šem na kreslení těžší než ty arabské.
    Připomnělo mi to vtip jak učí starý mariášník počítat prvňáčka:
    7,8,9,10, spodek, svršek, král, eso.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Římské číslice by měly ostré rysy. Vtip přednesu prvňáčkovi. Ale mám ho napřed naučit mariáš? 😉

      Vymazat
  4. Tohle mi připomnělo, jak kreslívala kočky dcera, když jí bylo přibližně 5 let. Ohromné tělo a ocásek, malinkaté nožičky a veliké uši a oči vprostřed uší, no vobraz! :-D

    Kreslení jistě prospívá i psychicky, myslím, že uklidňuje, pokud tedy jeden nevyletí z kůže nad výsledkem. :-) Asi před pěti lety jsem se taky na nějakou dobu chytila kreslení, ale pracuju manuálně a dost mě vždy po šichtě bolí ruce, tak šlo kreslení do kouta. Snad se k němu někdy vrátím. :-)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Mám po operaci očí. Pořád nechci koukat do počítače a malování je změna. Koupila jsem si i mandaly. Pomáhají proti stresu.

      Vymazat
    2. Mně moje úžasná kamarádka lékařka doporučila na vnitřní neklid též kreslení nebo malování :), takže některé kresby trhám, plátna vyhazuji z okna....ale vlastně se pak uklidním, když o tom tak přemýšlím :) Hm..., řeknu jí, že měla pravdu....

      Vymazat
    3. Pak je otázka, jestli má smysl kreslit nebo malovat, když plátna skončí pod oknem a kresby v koši. Ale pro ten okamžik napětí bych to také riskla ... 😁🤣😂

      Vymazat
    4. Někoho uklidňuje hudba, někoho malování. Já se vyřádím ještě při tenisu a ty při běhání. 😁😁

      Vymazat
  5. To se mi líbí, ta čísla jako zvířata, to jsem ještě neviděla. Jak píše nominek, kurs kreslení pravou hemisférou jsem také absolvovala, a moc mě to bavilo. Jen mi ten obrázek strašně dlouho trval :-) Ale čárám si ráda. Hezké dny a pěkné malování

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. V čem je přínos při kreslení pravou hemisférou? Je fajn malovat jen tak pro radost.

      Vymazat
  6. Odpovědi
    1. Mně se líbí osmička. Jednička se mi moc nepovedla, má hlavu moc nahoře. Vypadá jako sedmička.

      Vymazat
  7. Kreslila jsem hodně a ráda, ale na př. ve škole jsem to pak pokazila třeba vymalováním(přecvičená levačka). Nejstarší syn od malička krásně kreslil a dodnes se tomu věnuje jako koníčku - erby má parádní, ale i jeho manželka -učí výtvarku a kazyky kreslí, batikuje, prostě umí..

    OdpovědětVymazat
  8. Odpovědi
    1. Nejdál jsem se dostala s tužkou, pastelkami, voskovkami a uhlem. Ale spíš jsem taková patla, matla. Děti krásně kreslí, ale pouze nejmladší dcera jako učitelka v MŠ využivá kreslení v praxi. Její dcera to zdědila po ní.

      Vymazat
  9. Čekala jsem malování podle čísel, kterému propadly některé mé kolegyně, ale tohle mě opravdu překvapilo :).
    Když jsem byla na kurzu kresby, vysvětlovala nám lektorka rozdíl mezi kreslením a malováním. Je to strašně jednoduché, malba je mokrou technikou, kresba suchou :).

    OdpovědětVymazat
  10. Moc se mi líbí tvoje malování podle čísliček! :) Když jsem byla na základce, chodila jsem do výtvarky, a bavilo mě to moc. Památníček mám doma, je to pro mě jeden z největších pokladů :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Mne bavilo malování venku, krajina, domy. Památníčky byly supr. Nejenom spolužáci, ale i učitelé, rodiče a známí se podíleli. Pěkná vzpomínka.

      Vymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

KRESLENÍ PRO VĚK 12 A VÍCE

To by člověk nevěřil, co dělá stínování a vhodná volba tužek a pastelek. Zaznamenat dynamiku a světlo je v kreslení docela problém. Musím si ještě obstarat blender pro zesvětlování a thunder pro tmavá místa na kresbě pro získání tmavého efektu. Existuje i pastelka pro plynulý přechod barev, může se hodit. Maluji zatím do sešitu, skicáky zatím nepoužívám. Začnu tehdy až si budu myslet, že kresba získá na kvalitě. Na ten pel mel co zkouším, je sešit vhodný a vleze se do něho více kreseb, i nepovedených. Papír to skousne a já budu vidět, kde se stala chyba. A prvních pár začátečnických obrázků pro dospívající mládež a starší: Obr. 1: Dívka, panda Obr. 2: Dívka s deštníkem Obr. 3: Dívka s flétnou Obr. 4: Chlapec, země, skála Obr. 5: Kříž s andělskými křídly Obr. 6: Matka s dítětem Obr. 7: Dvě slečny a Ježíš Obr. 8: Most s krajinou Obr. 9: Silnice s alejí Obr. 10: Oslava kostlivce Obr. 11: Pistole, hlava koně Obr. 12: Tygr Tak to je vzorek mých prvních...

UŽ TÉMĚŘ VÁNOCE A NOVÝ ROK 2025

Jak tak jdem tím zdejším světem, uniká nám, v čem se pletem …. spletla jsem se, že do zimy budu mít ponožky; ale ne s pomocí boží, ale s pomocí kamarádky jsem dokončila můj první pletací výtvor po 38 letech, kdy jsem definitivně odložila jehlice, těsně před vánocemi. Obr. 1: Jedna ponožka První ponožka je krpatá, jako vlnobití. Hlavně to přidávání, abych zachovala rovinu, mi činí problém. Pletařky ví. Prý mezi dva kopečky. Nevím, co mám pokládat za kopeček, tak splétám křivě. Přítelkyně mne nabádala, abych ji vypárala, ale já jsem si ji chtěla nechat jako odstrašující příklad na vzorek. Ale neodradilo mne to a pokračovala dál. Obr. 2 + 3: Dvě ponožky a tři ponožky Na obrázcích horní ponožka je ta nepovedená. Zbývající použitelné dvě se mi podařilo před vánocemi dokončit za značného přispění kamarádky, která občas se mnou ztrácela trpělivost. Občas jsme odložily jehlice, daly si panáka, ohlásila jsem, že dnes už plést nebudu. Do příště mi to opravila. Jinak bych ...

OD PODZIMNÍ DOVOLENÉ K VÁNOČNÍ ZDRAVICI

Od poloviny září jsme ještě proskakovali vlny ve Středozemním moři v Turecku. Minimalistický pokojík v hotelu Sun Beach Park v malebném městečku Side, tentokrát bez balkónu, nám poskytoval tento výhled. Obr. 1: Pohled ze Sun Beach Park V přízemí byla dostatečně velká recepce, obývaná i zvířecími hlídači, kteří byli na každém kroku – kočky. Obr. 2: Kočka z recepce Když turisté odešli a písečné pláže zely prázdnotou, hlídala na vyhlídce kočka. Bystrým okem kontrolovala, zda neuvidí něco k snědku, nebo sledovala dění kolem.  Obr.: 3: Kočka u moře Cestou k Apolonovu chrámu jsme potkali v podvečerních hodinách kočku a ježka. Chtěli jsme zachytit jejich hrátky, ale jakmile jsme se přiblížili s fotoaparátem, ježek se schoulil do klubíčka.                                 ...