Přeskočit na hlavní obsah

PSYCHOSOMATIKA: KDYŽ NEMOC TĚLA ODRÁŽÍ STAV DUŠE

Trpíte dlouhodobými zdravotními obtížemi, jejichž příčinu nejsou lékaři schopni odhalit, přestože jste absolvovali už nespočet nejrůznějších vyšetření? Může jít o psychosomatické obtíže, kdy se nadměrná psychická zátěž, stres, celková životní nepohoda, přetíženost či napjatost vztahů může projevit prostřednictvím fyzických obtíží.

Odborníci připisují až 70 % tělesných obtíží oslabené psychice. 

Fyzické projevy duševních problémů: 

 • Kožní problémy = sebenenávist
 • Alergie, astma = pocit ohrožení, přehnaná péče
 • Bolest = pocit viny
 • Cukrovka = smutek, zatvrzelost
 • Hemoroidy = nezpracovaná minulost
 • Horečky a vředy = zloba, nenávist
 • Zvýšený cholesterol = neschopnost radovat se
 • Potíže s klouby = strnulost v postojích
 • Vysoký krevní tlak, gynekologické obtíže = citové problémy 

Dlouhodobý stres a psychické vyčerpání mohou způsobovat časté nachlazení, bolest hlavy, akné i astma, bolesti zad, únavový syndrom, poruchy trávení i pohybového aparátu. 

U dětí, většinou před písemkou nebo přetrvávajícími vztahovými problémy se spolužáky, se projevuje ranní nevolnost, bolesti břicha, někdy zvracení, či pokašlávání. 

Co s tím? Důležité je odstranit psychickou příčinu. Někdy postačí více relaxace, změna životního stylu, životosprávy, jídelníčku, pohyb na čerstvém vzduchu, který přispívá k vyčištění hlavy nebo sport, kdy člověk přenese psychickou zátěž na aktivitu a uleví se mu. To znamená pomoci si sám. Stejně jsou to naše problémy a my se musíme s nimi vyrovnat. 

Ke zklidnění psychiky mohou pomoci i čaje, bylinky. Protistresově působí například meduňka, mučenka, kozlík či hloh. 

A hlavně nenechat se v tomto podivném světě vytočit. Daří se vám to? 


Zdroj: Svět na dlani 4/2022 

Upravila a doplnila: Mirijam 

Komentáře

 1. Já každé ráno začnu koflíkem dobré kávy. A ono to pak jde.

  OdpovědětVymazat
 2. Čím jsem starší, tím lépe se mi to daří, ale občas mě nějaká ta internetová diskuse přesvědčí, že to ještě zdaleka není stoprocentní :-).

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

PLATEBNÍ KARTA

Podělím se s Vámi o zkušenost. Moje platební karta má expiraci v lednu 2022. Došla mi nová platební karta, kterou jsem si aktivovala s tím, že ji mohu používat od 1. února 2022. Abych na to nezapomněla. Šla jsem nakupovat do Lidlu a nenapadlo mne nic rozumnějšího, než že zaplatím starou kartou platnou do konce ledna. Přiložím kartu, platba zamítnuta. Přiložím podruhé, platba zamítnuta. Napadlo mne, že problém může být již s aktivovanou novou kartou; přičemž jsem si zvolila stejný PIN, abych si nemusela pamatovat nový. Říkám prodavači, že zaplatím kartou jinou. „Ne,“ zněla odpověď. „Vložte kartu a zadejte PIN.“ Vložila jsem kartu a zadala PIN. Platba zamítnuta. Na vyžádání prodavače jsem mu předložila občanský průkaz, kde jméno se shodovalo se jménem na platební kartě. Přišla vedoucí obchodu. „Máme zde pokyn, že máme platební kartu zadržet,“ sdělila mi vedoucí. Vzali mi kartu a já jsem stála celá zkoprnělá a koukala jako puk. Jako naschvál jsem si nechala doma nabíjet telefon. Za 1,5 ho

PERFEKTNÍ ASISTENTKA

Chtěla jsem se podívat na nějaký uvolňující, psychologický film, který by člověka nabádal, jak se posouvat vpřed. Nicméně zrak mi padl na film Perfektní asistentka, který je na pomezí thrilleru a krimi filmu. Třicátnice Rachel pracuje jako asistentka v reklamní kanceláři pro dobře vyhlížejícího čtyřicátníka Davida, kterému onemocněla žena. Carol, jeho manželka, dostala zápal mozkových blan a skončila v nemocnici. Rachel vykonává svoji práci perfektně. Je tajně zamilovaná do svého šéfa Davida, a když mu onemocní žena, ucítí svoji šanci přiblížit se k Davidovi a usilovat o to, aby se vzali a měli spolu děti. Rachel se přiblíží ke svému šéfovi nejen pracovně, ale i v soukromí. Pomáhá mu v domácnosti a sbližuje se i s jeho dcerou Isabelle. David její pomoc vítá. Rachel se vkrade do nemocnice a zotavující se manželce Carol píchne injekci, která způsobí zástavu srdeční činnosti a okamžitou smrt. O to více soukromí s Davidem si po smrti jeho ženy užívá. David má odjet ke sjednání obchodu do N

VÝSTAVA ALFONS MUCHA

Nedávno jsem navštívila výstavu v mém rodném městě v Ivančicích, kde se narodil 24. července 1860 i malíř světového jména Alfons Mucha. Žil v období secese, a to ovlivnilo i jeho tvorbu. Jeho práce zobrazují především ženskou krásu. Jeho otec Ondřej byl vyučený krejčí, pocházel z vinařské rodiny a v pozdějším věku působil jako soudní úředník v zadním traktu budovy v Ivančicích. V bývalé budově soudu se nyní konají výstavy významných osobností města Ivančic. Nejznámější jsou Alfons Mucha a český herec Vladimír Menšík. Ondřej poslal syna Alfonse na Slovanské gymnázium do Brna. Pražská akademie mu byla zprvu odmítnuta z důvodu nedokončené střední školy. Školu nedokončil ne v důsledku svého zdravotního stavu, jak prohlašoval, ale pro velký počet neomluvených hodin. Dobré známky měl Mucha z kreslení a ze zpěvu. Přesto Muchovy tvorby si všimnul profesor Lhota. Po školním neúspěchu působil Alfons Mucha jako písař u soudu v Ivančicích. Jedna z jeho prvotin bylo zhotovení divadelní dekorace pro