Přeskočit na hlavní obsah

KATASTROFY, KTERÉ ZMĚNILY SVĚT

Výbuchy sopek, ničivá zemětřesení, záplavy a další neštěstí se objevují ve světě běžně. Některé katastrofy se však zapsaly do lidské paměti a za následek měnily změnu fungování společnosti od základu.

Zmíním se zde o třech takovýchto katastrofách.

První a největší z nich je ČERNÁ SMRT. Morová epidemie, která vypukla roku 1347 a při níž zahynulo přes 200 miliónů lidí. Následkem byl zásadní pokles populace, změny na pracovním trhu. Ti, kdo přežili, si však náhle uvědomili svou cenu. Rostla i nenávist k Židům, protože jim se přisuzoval největší podíl viny za morové rány. Propukaly vůči nim násilnosti, které se nikdo nepokoušel zastavit.

Dodnes se přesně neví, kde a hlavně kdy mor původně vypukl. Za morovou epidemií mohly bakterie Yersinia pestis, které žijí v zažívacím ústrojí blech parazitujících na hlodavcích.

Pravděpodobně se k nám dostal z Asie, kterou zdevastovala válečná tažení Mongolů a klimatické změny. Hladomor a celkově bídné podmínky oslabily obranyschopnost tamních lidí, hlodavci opustili svá teritoria a začali žít blíž člověku. Zmínky o moru pocházejí z Kyrgyzie, Číny, Sicílie. S dalšími plavidly pronikla do Benátek a mnoha dalších obchodních uzlů ve Středomoří. Odtud se pak nezadržitelně šířila Evropou.

Černá smrt byla nejničivější epidemií, jaká kdy zasáhla Evropu. Zemřelo až 200 milionů lidí.


Foto: převzato ze 100+1, 19/2018

Za druhou událost obrovského rozměru se považuje zemětřesení v Tchang-šanu v roce 1976. Zemřelo při ní až 655 000 lidí, ale údaje o počtu obětí vzhledem k mlžení tehdejší čínské vlády se mohou lišit. Zemětřesení uspíšilo konec kulturní revoluce a přivedlo změny ve vedení země.

Prvotní živel řádil 14 - 16 sekund, přičemž po 16 hodinách následoval ještě dotřes o síle 7,2 stupně.
Mao Ce-tung zemřel, jím zvolný nástupce Chua Kuo-feng projevil nad katastrofou lítost. Gang čtyř členů Ústředního výboru využil katastrofu k politickému boji. Všichni však byli zatčeni, uvězněni a souzeni. Kulturní revoluce skončila a čínský lid se utvrdil v úsloví, že s velkými přírodními katastrofami přicházejí také společenské změny.

Za třetí katastrofu světového formátu se považuje výbuch sopky Tambora roku 1815, při němž přišlo o život přes 100 000 lidí. Soptění Tambory narušilo počasí po celém světě. V létě mrzlo, úroda byla slabá, zavládl hladomor a šířily se nemoci.

Katastrofy takového rozměru - to je jako válka. Tohle jsou jenom striktní údaje, ale co je za tím utrpení a už není vidět, jak to zásadním způsobem ovlivní životy těch, co přežili.

Zdroj:
Autor: Vilém Koubek100+1, 19/2018
Úprava: Mirijam

Komentáře

  1. pribehynaivniblondyny15. listopadu 2019 v 23:57

    No a bůh ví, co nás ještě čeká... Pěkný článek 👍🏻

    OdpovědětVymazat
  2. [1]: Nás jenom ty záplavy. A po nás potopa. 🌞🙊❤️

    OdpovědětVymazat
  3. [2]: ...a kobylky. /viz deset ran egyptských/

    OdpovědětVymazat
  4. Kdyby to byla sarančata, měli bychom o jídlo postaráno. Takhle další rána - kobylky záplaví svět.

    OdpovědětVymazat
  5. [5]: Mne nejvíc za srdce chytl mor.

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

KRESLENÍ PRO VĚK 12 A VÍCE

To by člověk nevěřil, co dělá stínování a vhodná volba tužek a pastelek. Zaznamenat dynamiku a světlo je v kreslení docela problém. Musím si ještě obstarat blender pro zesvětlování a thunder pro tmavá místa na kresbě pro získání tmavého efektu. Existuje i pastelka pro plynulý přechod barev, může se hodit. Maluji zatím do sešitu, skicáky zatím nepoužívám. Začnu tehdy až si budu myslet, že kresba získá na kvalitě. Na ten pel mel co zkouším, je sešit vhodný a vleze se do něho více kreseb, i nepovedených. Papír to skousne a já budu vidět, kde se stala chyba. A prvních pár začátečnických obrázků pro dospívající mládež a starší: Obr. 1: Dívka, panda Obr. 2: Dívka s deštníkem Obr. 3: Dívka s flétnou Obr. 4: Chlapec, země, skála Obr. 5: Kříž s andělskými křídly Obr. 6: Matka s dítětem Obr. 7: Dvě slečny a Ježíš Obr. 8: Most s krajinou Obr. 9: Silnice s alejí Obr. 10: Oslava kostlivce Obr. 11: Pistole, hlava koně Obr. 12: Tygr Tak to je vzorek mých prvních...

UŽ TÉMĚŘ VÁNOCE A NOVÝ ROK 2025

Jak tak jdem tím zdejším světem, uniká nám, v čem se pletem …. spletla jsem se, že do zimy budu mít ponožky; ale ne s pomocí boží, ale s pomocí kamarádky jsem dokončila můj první pletací výtvor po 38 letech, kdy jsem definitivně odložila jehlice, těsně před vánocemi. Obr. 1: Jedna ponožka První ponožka je krpatá, jako vlnobití. Hlavně to přidávání, abych zachovala rovinu, mi činí problém. Pletařky ví. Prý mezi dva kopečky. Nevím, co mám pokládat za kopeček, tak splétám křivě. Přítelkyně mne nabádala, abych ji vypárala, ale já jsem si ji chtěla nechat jako odstrašující příklad na vzorek. Ale neodradilo mne to a pokračovala dál. Obr. 2 + 3: Dvě ponožky a tři ponožky Na obrázcích horní ponožka je ta nepovedená. Zbývající použitelné dvě se mi podařilo před vánocemi dokončit za značného přispění kamarádky, která občas se mnou ztrácela trpělivost. Občas jsme odložily jehlice, daly si panáka, ohlásila jsem, že dnes už plést nebudu. Do příště mi to opravila. Jinak bych ...

OD PODZIMNÍ DOVOLENÉ K VÁNOČNÍ ZDRAVICI

Od poloviny září jsme ještě proskakovali vlny ve Středozemním moři v Turecku. Minimalistický pokojík v hotelu Sun Beach Park v malebném městečku Side, tentokrát bez balkónu, nám poskytoval tento výhled. Obr. 1: Pohled ze Sun Beach Park V přízemí byla dostatečně velká recepce, obývaná i zvířecími hlídači, kteří byli na každém kroku – kočky. Obr. 2: Kočka z recepce Když turisté odešli a písečné pláže zely prázdnotou, hlídala na vyhlídce kočka. Bystrým okem kontrolovala, zda neuvidí něco k snědku, nebo sledovala dění kolem.  Obr.: 3: Kočka u moře Cestou k Apolonovu chrámu jsme potkali v podvečerních hodinách kočku a ježka. Chtěli jsme zachytit jejich hrátky, ale jakmile jsme se přiblížili s fotoaparátem, ježek se schoulil do klubíčka.                                 ...