Přidávám nějaké staré fotky Brna, které jsem našla v různých publikacích o historickém městě Brně.
Nejdříve ale zveřejním jednu novodobou, kostel sv. Petra a Pavla.
K ní se váže pověst o zvonění na Petrově.
Od května do srpna 1645 obléhali Švédové Brno. Jednoho dne se švédský generál zařekl, že buď Brno dobude, než začnou v kostele sv. Petra a Pavla na Petrově vyzvánět poledne, anebo obléhání zanechá. Když pak na město zaútočil a Brno bylo už takřka dobyto, stařičký zvoník se rozhodl, že zazvoní na zvon dříve. Poslední zvonění. Když tak učinil, švédský velitel si myslel, že už je poledne, a od Brna odtáhl, ačkoliv bylo teprve 11 hodin. Od těch dob se v tomto kostele zvonilo poledne vždy už v 11 hodin.
Na starých fotografiích je vyobrazena skupina domů na Kapucínské ulici, Kapucínská Ulice, Měnínská brána a Orlí, maškarní ples v Brně-Žabovřeskách a brněnský pošťák.
Vrátím se ještě ke středověkému Brnu a k tomu, jak se trestalo a popravovalo. Vyčteno z publikací o historickém Brně. Jejich název jsem nezaznamenala.
Od raného středověku až do vzniku nezávislých soudních organizací v 18. a zejména pak v 19. století představovala soudní pravomoc v Brně městská rada, složená z 12 přísežných. Těžší případy rozhodovala Velká rada, na kterou se pozvalo dalších 12 přísežných. Právním poradcem byl ve 14. století v Brně jeden z nejvýznamnějších právníků té doby, notář Jan. Ten sestavil tzv. Právní knihu města Brna, která má dnes nevyčíslitelnou historickou a právní hodnotu. Jsou v ní uspořádány vzorové soudní nálezy ze zasedání tehdejší brněnské městské rady. Vynesený rozsudek pak prováděl rychtář se svými biřici, strážnými, pacholky a katem. Vinu nebo nevinu dokazovali přísežní měšťané v městské radě. Rada zasedala denně, při jednáních se opírala o nejstarší privilegia a práva. Pečlivě zvažovala pro a proti, rozhodovala odpovědně, rozsudek byl spravedlivý.
Pokud byl obžalovaný shledán vinným, tresty bývaly velmi tvrdé. Za sebemenší krádež byl kromě finanční pokuty vypálen cejch na viditelné místo těla. Za výtržnost na tržišti v době konání trhů se probodla ruka dýkou, za prokázanou křivou přísahu nebo rouhání byl vytržen jazyk, za poranění se důsledně soudilo „oko za oko, zub za zub. Za velkou loupež a vraždu byl bez milosti trest smrti. Vina musela být naprosto věrohodně, nezvratně, prokazatelně a nestranně prokázána. Menší přečiny se trestaly hanbou na pranýři s mrskáním metlami. Velmi těžkým zavrženíhodným zločinům předcházelo veřejné mučení před samotnou popravou přímo na popravišti. Brněnské popraviště bylo za řekou Svitavou hned za mostem, který dnes spojuje Křenovou s Olomouckou ulicí. Hrůzné divadlo veřejných poprav se těšilo velkému zájmu přihlížející veřejnosti. Je až k nevíře, jaká muka si lidé dokáží vymyslet „stahování zaživa kůži ze zad, utnutí ruku či prstů, vytržení jazyka, uštípání prstů, vypíchnutí očí.“ Cizoložné páry se za živa zahrabávaly do země, nebo byly proráženy dřevěným kůlem, žháři se upalovali, vrazi naráželi na kůl nebo jim byli postupně od noh zpřeráženy všechny kosti v těle na plochém kole. Z tohoto pohledu se jeví, že smrt stětím nebo oběšením byla ještě milosrdná.
Popravčí káru s odsouzencem provázel dav od brněnských bran až na popraviště. Všichni věděli, co je čeká a přesto se kradlo, vraždilo, loupilo, smilnilo, znásilňovalo, podpalovalo a podvádělo ve stejné míře jako dnes. Stačí si jen vzít z archivů černé či smolné knihy soudních výslechů útrpného práva, kdy se až do doby Josefa II. připouštělo při výslechu obviněného kruté tělesné mučení.
Je to až nepochopitelné. Každý živý tvor se přece bojí bolesti a ztráty života. A přece … Ten zakopaný pes bude asi někde jinde.
Krásné
OdpovědětVymazatDěkuji.
VymazatVelmi zajímavé. Já sice neznám to staré Brno, abych posoudila změny, ale mám ráda i porovnávat proměny našeho města. U nás je také část, která se nazývá nebo ji spíše nazývají Místní Stínadla. Určitě podle toho, že to bylo popravčí místo. Máš pravdu popravovalo se před zraky občanů na výstrahu a stejně to nepomohlo. každý so myslí, že ho nechytnou a nebo je pud zločince silnější než strach z útrap.
OdpovědětVymazatVe středověku myslím, že to bylo těžší. Kradlo se i z hladu.
VymazatLíbí se mi pozvánka na ten maškarní ples
OdpovědětVymazatMně také. 😀
VymazatStaré fotky mají své kouzlo, ať jsou odkudkoli👍
OdpovědětVymazatPřesně.
VymazatS tím trestáním to asi bylo tak, že každý viník si myslel, že jemu se nemůže stát, aby ho chytili či mu vinu prokázali. A žít bych v té době nechtěla, ač si myslím, že hříšník takový nejsem.☺ Díky za procházku starým Brnem.
OdpovědětVymazatJá si myslím, že mnozí kradli ze zoufalství, protože opravdu neměli co jíst. Mladé ženy se prodávaly, protože nevěděly z které do které. Nebo vstoupily do kláštera, kde měly alespoň střechu nad hlavou a něco k snědku. Násilníci, loupežníci, vrahové byli i v tehdejší době.
VymazatFredy Kruger
OdpovědětVymazat" Brno už není pro mne ,,to pravý ,, !
Chodím tu po parku, pod pláštěm nahý,
.... rozhalím plášť, křiknu heleďme se ! "
ä žádná ženská už nelekne se !!
Co se to stalo ???" řve Tschunátl Wenca :
.... "Ženské se šklebí řka : "Směšný má vercajk !
a ukážou na mne ,,fakáče,, !"
Tschunátl dal se do pláče !
" Když zvou mne do Brna, říkám : ,,NI,, !
jaké já mívával ,,brnění,, !!"
" Tak tak ! co hnulo se, teď už se nehne !!"
" Toť Faunovo poslední odpoledne !!
.... a za ženskými, furt idiot brousí !"
hovoří lidé a odplivnou si .....
Povedené, pobavilo. 😂🤣
VymazatVskutku zajímavé, byť trochu drsné, povídání!
OdpovědětVymazatMám ráda staré fotografie, hlavně srovnávačky :).
Srovnávačka starého a nového se mi podařila v Technickém muzeu. Měli tam lavor, ve kterém jsme se kdysi umývali. Starý kredenc, telefon, prvorepublikový psací stroj, imitaci starých obchůdků, vč. ševce apod. Parádní vzpomínání!
VymazatO tom brzkém zvonění jsem slyšela
OdpovědětVymazatKdyby to tak šlo nyní, zazvonit a byl by konec válek. Jinak zajímavá procházka. Maškarní a pošťák nemá chybu.
To je známé o tom brzkém zvonění. Konec války mezi UA a R v nedohlednu. Barevné staré fotografie jsou pěkné. Zajímavé jsou fotky z dávných dob, které směřují do hnědé.
Vymazatnar.soc.
OdpovědětVymazatObjevil jsem zdejší blog.
Znám trošku Brno a dnes mi vadí na Petrově vztyčený velký kříž. Údajně je znamením obnovené katolické víry v Brně. Toto znamení je spíše dehonestující a nenabádá skoro k ničemu.
...Brno...to nevymyslíš - se říká.Moc krásné město,které miluji od mých studentských let.Často jsem tam pobýval,dnes tam žije polovina moji rodiny.Na památku a hlavně počest onoho zvonění v jedenáct hodin se v naši domácnosti obědva každý den v jedenáct hodin,ač bydlíme na Horním Slezsku, konkrétně na Holašicku. Zdraví Johanes
OdpovědětVymazat