Přeskočit na hlavní obsah

SPINALONGA

O dovolené na Krétě v oblasti Malia jsme si udělali lodí výlet na ostrov Spinalonga. Na něm byla vybudována na konci 16. století benátská pevnost a její pozůstatky dodnes je možno na ostrově spatřit. Opevnění sloužilo především k obraně proti osmanským nájezdům. Nakonec v roce 1715 podlehla i slavná pevnost Spinalonga a byla předána do rukou Turků. Odolávala téměř neuvěřitelných 70 let.  V opuštěné pevnosti si turecké obyvatelstvo zřídilo své příbytky a obživou jim bylo pašování. O výnosu černého trhu dokládá také enormní nárůst obyvatel ostrova až do roku 1898, kdy se ostrov opět dostal pod krétskou správu.

Většina z téměř tisícovky muslimských rodin se odmítala z ostrova stěhovat. Odpor byl ukončen až roku 1903, kdy krétská vláda rozhodla, že bude na ostrově zřízeno leprosárium, centrum pro malomocné. Důvodem byla výhodná poloha ostrova (izolovaný, ale dobrá poloha pro zásobování) i snaha o vyhoštění rodilých Turků. Turecké obyvatelstvo odešlo dobrovolně.

Lepra (malomocenství) byla považována za nevyléčitelnou chorobu, a třebaže se ostrov představoval jako "léčebné centrum", de facto to bylo místo, kam nemocné odsouvali pouze dožít, protože ostrov nemohli opustit. Život na malém a skalnatém ostrově byl pro nemocné opravdu těžký, neboť zde neexistovaly žádné zdroje pitné vody ani úrodnější půda. Tamní obyvatelé tak byli naprosto odkázáni na pomoc zvenčí, především na zásobování pitnou vodou a potravinami. Ani příbytky se nedaly považovat za dostatečné, pouze holé obvodové zdi, často s poničenou střechou.

Jak vyprávěla delegátka, nemocní leprou byli násilně odlučováni od rodin, zbaveni všech práv, důstojnosti, byli vyškrtnuti z živých obyvatel, byl jim odebrán občanský průkaz, nesměli komunikovat s blízkými, dovnitř se nedostala jediná zpráva o životě jejich rodin, dostali se do míst, odkud nebylo návratu. Bylo to peklo. Místo bez naděje. Bůh na ně zapomněl, proto v něho přestali věřit. Smrt byla na ostrově bohužel na denním pořádku. Jediným východiskem, jak pomoci nemocným, byly amputace, proto nebylo výjimkou naleznout nemocného bez končetin. Bylo málo zdravotnického personálu, který by chtěl na ostrově sloužit. Byl tam pouze jeden lékař a dva nevyškolení zdravotníci. Zpočátku tam byli umisťováni trestanci, kteří ale poté co umlátili nemocného, byli této služby zbaveni. Mříže jako ve vězení, moře, které jste měli na dohled, ale nemohli se jít vykoupat.

Podmínky na ostrově se zlepšily od roku 1932, kdy byl novým guvernérem jmenován dr. Grammatikakis, který zajistil stavbu nové nemocnice, dopravu elektrického generátoru. Zpočátku bylo centrum otevřeno pouze pro malomocné z ostrova Kréta, od roku 1913 přijímalo již nemocné z celého Řecka. Lidé žijící na tomto ostrově nechtěli jen čekat na smrt. Vytvořili vlastní společnost s obchody, tavernami, kinem, divadlem i školou, zřídili malý kamenolom na opravu domů i systém na zadržování dešťové vody. Vydávali noviny. Peníze na pitnou vodu a jídlo dostávali od vlády. Leprosárium na ostrově Spinalonga bylo v izolaci až do roku 1957.

Ani Hitler si netroufal na ostrov vstoupit. Od r. 1954, kdy již lepra byla léčitelná, se mohli nemocní přesunout do nemocnic, což ale většina odmítala. V komunitě na ostrově se narodily i děti, které byly ovšem matkám ihned po porodu odebírány a umístili je do speciálního domova pro sirotky v Athénách. Pokud neonemocněli leprou až do věku 18 let, mohli se začlenit do řecké společnosti. Ale stačilo, že měly razítko narozen/a na Spinalonze, nesehnaly v dospělosti práci, nikdo se s nimi nechtěl oženit, nemohly se vdát. Tak pro ně lepším řešením bylo vrátit se na ostrov Spinalonga a žít tam v té jejich komunitě.

Překvapilo mne, že definitivní ukončení provozu leprosária bylo až v r. 1971.

Návštěva Spinalongy byla pro mne silným zážitkem. Především zjištění, že lidé jsou schopni najít v sobě fyzickou i morální sílu, držet pohromadě a pomáhat si i v takových nelidských podmínkách. Dokonce něco vybudovat a ne jen čekat na smrt.






Komentáře

  1. Velmi zajímavé a krásné fotky.

    OdpovědětVymazat
  2. Velmi smutný příběh, moc hezké fotografie.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Děkuji. Byl to poučný a zároveň smutný výlet.

      Vymazat
  3. Pokřivený lidský svět, ale krásné fotky.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Lepra byla něco jako mor. Ti lidé byli v podstatě odepsání. Hrozné. Obávali se, že by vyhynuli obyvatelé na celém ostrově.

      Vymazat
  4. Pěkné povídání o celkem smutných skutečnostech. Díky ale za pěkné fotky přibližující tento ostrov.♥

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Děkuji, Růži. Zas mi nejdou vkládat komentáře. Buď šotek nebo antivirák zase řádí.
      Mirijam

      Vymazat
  5. Nikdy jsem nenavštívila a je to škoda, jedná se o krásné místo jak je vidět. Děkuji za osvětu a tip na dovolenou

    OdpovědětVymazat
  6. Svět sám pro sebe.
    Je vidět, že se určité skupiny dokáží pevně semknout.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Spíš blíže smrti než životu. Ale vždy spolu.

      Vymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

KRESLENÍ PRO VĚK 12 A VÍCE

To by člověk nevěřil, co dělá stínování a vhodná volba tužek a pastelek. Zaznamenat dynamiku a světlo je v kreslení docela problém. Musím si ještě obstarat blender pro zesvětlování a thunder pro tmavá místa na kresbě pro získání tmavého efektu. Existuje i pastelka pro plynulý přechod barev, může se hodit. Maluji zatím do sešitu, skicáky zatím nepoužívám. Začnu tehdy až si budu myslet, že kresba získá na kvalitě. Na ten pel mel co zkouším, je sešit vhodný a vleze se do něho více kreseb, i nepovedených. Papír to skousne a já budu vidět, kde se stala chyba. A prvních pár začátečnických obrázků pro dospívající mládež a starší: Obr. 1: Dívka, panda Obr. 2: Dívka s deštníkem Obr. 3: Dívka s flétnou Obr. 4: Chlapec, země, skála Obr. 5: Kříž s andělskými křídly Obr. 6: Matka s dítětem Obr. 7: Dvě slečny a Ježíš Obr. 8: Most s krajinou Obr. 9: Silnice s alejí Obr. 10: Oslava kostlivce Obr. 11: Pistole, hlava koně Obr. 12: Tygr Tak to je vzorek mých prvních...

UŽ TÉMĚŘ VÁNOCE A NOVÝ ROK 2025

Jak tak jdem tím zdejším světem, uniká nám, v čem se pletem …. spletla jsem se, že do zimy budu mít ponožky; ale ne s pomocí boží, ale s pomocí kamarádky jsem dokončila můj první pletací výtvor po 38 letech, kdy jsem definitivně odložila jehlice, těsně před vánocemi. Obr. 1: Jedna ponožka První ponožka je krpatá, jako vlnobití. Hlavně to přidávání, abych zachovala rovinu, mi činí problém. Pletařky ví. Prý mezi dva kopečky. Nevím, co mám pokládat za kopeček, tak splétám křivě. Přítelkyně mne nabádala, abych ji vypárala, ale já jsem si ji chtěla nechat jako odstrašující příklad na vzorek. Ale neodradilo mne to a pokračovala dál. Obr. 2 + 3: Dvě ponožky a tři ponožky Na obrázcích horní ponožka je ta nepovedená. Zbývající použitelné dvě se mi podařilo před vánocemi dokončit za značného přispění kamarádky, která občas se mnou ztrácela trpělivost. Občas jsme odložily jehlice, daly si panáka, ohlásila jsem, že dnes už plést nebudu. Do příště mi to opravila. Jinak bych ...

OD PODZIMNÍ DOVOLENÉ K VÁNOČNÍ ZDRAVICI

Od poloviny září jsme ještě proskakovali vlny ve Středozemním moři v Turecku. Minimalistický pokojík v hotelu Sun Beach Park v malebném městečku Side, tentokrát bez balkónu, nám poskytoval tento výhled. Obr. 1: Pohled ze Sun Beach Park V přízemí byla dostatečně velká recepce, obývaná i zvířecími hlídači, kteří byli na každém kroku – kočky. Obr. 2: Kočka z recepce Když turisté odešli a písečné pláže zely prázdnotou, hlídala na vyhlídce kočka. Bystrým okem kontrolovala, zda neuvidí něco k snědku, nebo sledovala dění kolem.  Obr.: 3: Kočka u moře Cestou k Apolonovu chrámu jsme potkali v podvečerních hodinách kočku a ježka. Chtěli jsme zachytit jejich hrátky, ale jakmile jsme se přiblížili s fotoaparátem, ježek se schoulil do klubíčka.                                 ...