Přeskočit na hlavní obsah

ÚDOLÍM PONÁVKY


S kamarádkou jsme se vypravily údolím Ponávky. Cestu jsme zahájily v Soběšicích u Klarisek. Klarisky je autobusová zastávka, pojmenovaná podle kláštera sester Klarisek.

Foto: ze stránek sester Klarisek
Nový klášter klarisek v Soběšicích byl posvěcen 1. listopadu 1997. Klarisky žijí v odloučenosti v klauzuře jejich kláštera, kam nikdo jiný nemá přístup. Tento prostor ticha a modlitby opouštějí jen když je to nutné. Nevykonávají žádnou apoštolskou či charitativní činnost. Hledají Boha a jsou hluboce ponořeny v modlitbách. To je jejich zvláštní misie uvnitř církve. V současné době má jejich společenství devět sester. Chudé sestry svaté Kláry – klarisky - je církevní římskokatolický ženský řád.
Foto: Soběšice
Tady začala naše 18 km cesta. Vyrazily jsme ze Soběšic, což je malinkatá původně samostatná obec o rozloze asi 6 km2. Nyní je součástí Brna a žije zde kolem 2 300 obyvatel. Soběšice jsou velmi dobře vybaveny. V současné době zde probíhá rozsáhlá výstavba rodinných domů.
Heřmánkový ráj. Takhle vzrostlý a v takovém množství jsem ho již dlouho neviděla.
Pohled do koruny stromů, najdeme cestu domů?
Blýská se, něco duní, nebo to dvě šmatly tak funí?
Cesta vedoucí k jezírku s květenou kolem
Obr.8: Jezírko – oblast nazývaná Údolní niva rakoveckého potoka. 
Cesta pokračuje k vrcholu zvaný Rakovec, který leží ve výšce 318 metrů.
Došly jsme k potoku s lotosem v Ořešíně. Cesta vedla stále lesem, pořád lehce hřmělo. Už jsme tak nějak tušily, že raději spočineme v nějakém hostinci, abychom eventuálně přečkaly déšť, který vypadal na spadnutí.


Skončily jsme v restauraci Na ranči v Ořešíně. Restaurace provozuje i vyjížďky na koni, které se pásli nedaleko. 11o pivko chutnalo. Nebylo černé, zato bylo od čepu. Značka byla neobvyklá, proto jsem si ji dala a taky zdárně zapomněla.
Ořešín, dříve také samostatná obec, je ještě menší než Soběšice. Měří 3 km2 a žije zde 577 obyvatel. Je obklopen lesy Soběšické vrchoviny, která je součástí Adamovské vrchoviny, potažmo Drahanské vrchoviny. Adamov je odtud asi 6 km.
Poté jsme dorazily k druhému vztyčnému bodu naší výpravy, k lelekovické zřícenině.
Foto: Lelekovice zřícenina
Foto: Lelekovice kostel
To, co jsme viděly, byly spíše základní kameny půdorysu, kde kdysi stával Lelekovický hrad, který byl založen šlechtickou rodinou sídlící v Lelekovicích ve čtyřicátých letech 14. století poblíž již stojícího románského kostela z poloviny 13. století. Po sjednocení hradu v rukou Hechtů z Rosic z konce 14. stol. postavili noví majitelé ještě jeden pás opevnění – parkánovou hradbu. Za války mezi markrabětem Joštem a Prokopem r. 1401 byl hrad dobyt vojsky Erharda z Kunštátu a brněnských měšťanů. Od té doby ležel v troskách. V druhé polovině 19. stol. postavili na předhradí budovu, která sloužila buď jako sídlo Dupníků z Nitkovic, nebo jako fara. Archeologické nálezy z tohoto hradu je možno shlédnout na Obecním úřadu.
Shlédnutím trosek Lelekovického hradu jsme ukončily náš výlet Soběšicemi, Lelekovicemi, Ořešínem a Jehnicemi.

Komentáře

  1. Heřmánek voní opojně.
    Ale raději bych si dneska dal to pivko.
    Neboť je vedro.

    OdpovědětVymazat
  2. Dnes jsem neodolala a po tenisu jsme si dali Svijany 11.

    OdpovědětVymazat
  3. Pěkný a úspěšně zdokumentovaný výlet. Ač normálně moc nepivařím, dnes bych rovněž vsadil na čepovaný závěr :-).

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. V těch vedrech se Ti ani nedivím. Ale nám tu včera a dnes pršelo, zítra má být teplota 25 stupňů.

      Vymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

SILVESTROVSKÁ PROCHÁZKA ROKU 2023

K poslední dlouhé noci jsme vykonali krátkou 1,5 hodinovou túru přes Kraví horu a Wilsonův les.   Vyhlídka na Brno z bývalé sjezdovky v Žabovřeskách. Počasí bylo teplé, kolem 5 o C. Slunce se ale schovalo. Oblíbené graffiti   Studánka ve Wilsonově lese   Všem a nejen těm, co zavítáte na můj blog, přeji krásný Nový rok 2024 a všechno dobré. Velice si vážím vaší věrnosti a doufám, že se zde budeme setkávat i nadále. V srdci chovám naději, že naše zemička bude vzkvétat. Vždyť je zde tolik dobrých a schopných lidiček.  Převzato z Pinterestu V Novém roce 2024 vítá Mirijam  

VÝSTAVA ALFONS MUCHA

Nedávno jsem navštívila výstavu v mém rodném městě v Ivančicích, kde se narodil 24. července 1860 i malíř světového jména Alfons Mucha. Žil v období secese, a to ovlivnilo i jeho tvorbu. Jeho práce zobrazují především ženskou krásu. Jeho otec Ondřej byl vyučený krejčí, pocházel z vinařské rodiny a v pozdějším věku působil jako soudní úředník v zadním traktu budovy v Ivančicích. V bývalé budově soudu se nyní konají výstavy významných osobností města Ivančic. Nejznámější jsou Alfons Mucha a český herec Vladimír Menšík. Ondřej poslal syna Alfonse na Slovanské gymnázium do Brna. Pražská akademie mu byla zprvu odmítnuta z důvodu nedokončené střední školy. Školu nedokončil ne v důsledku svého zdravotního stavu, jak prohlašoval, ale pro velký počet neomluvených hodin. Dobré známky měl Mucha z kreslení a ze zpěvu. Přesto Muchovy tvorby si všimnul profesor Lhota. Po školním neúspěchu působil Alfons Mucha jako písař u soudu v Ivančicích. Jedna z jeho prvotin bylo zhotovení divadelní dekorace pro

PŘEKVAPENÍ K NAROZENINÁM

Dcera se narodila krátce před novým rokem, ale za to vlastně může švagrová. Přišla k nám na návštěvu a říkala, že pokud už mám porodní indicie čtrnáct dní, neměla bych váhat a zajít za svou gynekoložkou, neboť se miminko pravděpodobně chystá na boží svět. Sice takhle už se chystalo dva týdny, nicméně dala jsem se přesvědčit a nechala nedovařený oběd nudle na sladko s tvarohem a vypravili jsme se s manželem za mojí doktorkou. Lékařka provedla testy a hned mne odeslala do porodnice. Chtěla jsem rodit v rodném městě, tak nás čekala ještě 30 minutová jízda. Naložili jsme syna a vydali se na cestu. Bylo nasněženo, námraza a první větší kopec nebyl schopen manžel vyjet. „Uklidni se, neblázni, žádné bolesti nemám, nespěchej,“ konejšila jsem ho. Dorazili jsme do města, ale moje máma, která měla pohlídat syna po tu dobu, než mne manžel doprovodí do porodnice, nebyla doma. „Je u kadeřnice,“ sdělila nám sousedka. Našli jsme ji pod sušákem. „Nemohu hlídat, musím si nechat upravit vlasy.“ „Neblbn