Přeskočit na hlavní obsah

ÚDOLÍM PONÁVKY


S kamarádkou jsme se vypravily údolím Ponávky. Cestu jsme zahájily v Soběšicích u Klarisek. Klarisky je autobusová zastávka, pojmenovaná podle kláštera sester Klarisek.

Foto: ze stránek sester Klarisek
Nový klášter klarisek v Soběšicích byl posvěcen 1. listopadu 1997. Klarisky žijí v odloučenosti v klauzuře jejich kláštera, kam nikdo jiný nemá přístup. Tento prostor ticha a modlitby opouštějí jen když je to nutné. Nevykonávají žádnou apoštolskou či charitativní činnost. Hledají Boha a jsou hluboce ponořeny v modlitbách. To je jejich zvláštní misie uvnitř církve. V současné době má jejich společenství devět sester. Chudé sestry svaté Kláry – klarisky - je církevní římskokatolický ženský řád.
Foto: Soběšice
Tady začala naše 18 km cesta. Vyrazily jsme ze Soběšic, což je malinkatá původně samostatná obec o rozloze asi 6 km2. Nyní je součástí Brna a žije zde kolem 2 300 obyvatel. Soběšice jsou velmi dobře vybaveny. V současné době zde probíhá rozsáhlá výstavba rodinných domů.
Heřmánkový ráj. Takhle vzrostlý a v takovém množství jsem ho již dlouho neviděla.
Pohled do koruny stromů, najdeme cestu domů?
Blýská se, něco duní, nebo to dvě šmatly tak funí?
Cesta vedoucí k jezírku s květenou kolem
Obr.8: Jezírko – oblast nazývaná Údolní niva rakoveckého potoka. 
Cesta pokračuje k vrcholu zvaný Rakovec, který leží ve výšce 318 metrů.
Došly jsme k potoku s lotosem v Ořešíně. Cesta vedla stále lesem, pořád lehce hřmělo. Už jsme tak nějak tušily, že raději spočineme v nějakém hostinci, abychom eventuálně přečkaly déšť, který vypadal na spadnutí.


Skončily jsme v restauraci Na ranči v Ořešíně. Restaurace provozuje i vyjížďky na koni, které se pásli nedaleko. 11o pivko chutnalo. Nebylo černé, zato bylo od čepu. Značka byla neobvyklá, proto jsem si ji dala a taky zdárně zapomněla.
Ořešín, dříve také samostatná obec, je ještě menší než Soběšice. Měří 3 km2 a žije zde 577 obyvatel. Je obklopen lesy Soběšické vrchoviny, která je součástí Adamovské vrchoviny, potažmo Drahanské vrchoviny. Adamov je odtud asi 6 km.
Poté jsme dorazily k druhému vztyčnému bodu naší výpravy, k lelekovické zřícenině.
Foto: Lelekovice zřícenina
Foto: Lelekovice kostel
To, co jsme viděly, byly spíše základní kameny půdorysu, kde kdysi stával Lelekovický hrad, který byl založen šlechtickou rodinou sídlící v Lelekovicích ve čtyřicátých letech 14. století poblíž již stojícího románského kostela z poloviny 13. století. Po sjednocení hradu v rukou Hechtů z Rosic z konce 14. stol. postavili noví majitelé ještě jeden pás opevnění – parkánovou hradbu. Za války mezi markrabětem Joštem a Prokopem r. 1401 byl hrad dobyt vojsky Erharda z Kunštátu a brněnských měšťanů. Od té doby ležel v troskách. V druhé polovině 19. stol. postavili na předhradí budovu, která sloužila buď jako sídlo Dupníků z Nitkovic, nebo jako fara. Archeologické nálezy z tohoto hradu je možno shlédnout na Obecním úřadu.
Shlédnutím trosek Lelekovického hradu jsme ukončily náš výlet Soběšicemi, Lelekovicemi, Ořešínem a Jehnicemi.

Komentáře

  1. Heřmánek voní opojně.
    Ale raději bych si dneska dal to pivko.
    Neboť je vedro.

    OdpovědětVymazat
  2. Dnes jsem neodolala a po tenisu jsme si dali Svijany 11.

    OdpovědětVymazat
  3. Pěkný a úspěšně zdokumentovaný výlet. Ač normálně moc nepivařím, dnes bych rovněž vsadil na čepovaný závěr :-).

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. V těch vedrech se Ti ani nedivím. Ale nám tu včera a dnes pršelo, zítra má být teplota 25 stupňů.

      Vymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

KRESLENÍ PRO VĚK 12 A VÍCE

To by člověk nevěřil, co dělá stínování a vhodná volba tužek a pastelek. Zaznamenat dynamiku a světlo je v kreslení docela problém. Musím si ještě obstarat blender pro zesvětlování a thunder pro tmavá místa na kresbě pro získání tmavého efektu. Existuje i pastelka pro plynulý přechod barev, může se hodit. Maluji zatím do sešitu, skicáky zatím nepoužívám. Začnu tehdy až si budu myslet, že kresba získá na kvalitě. Na ten pel mel co zkouším, je sešit vhodný a vleze se do něho více kreseb, i nepovedených. Papír to skousne a já budu vidět, kde se stala chyba. A prvních pár začátečnických obrázků pro dospívající mládež a starší: Obr. 1: Dívka, panda Obr. 2: Dívka s deštníkem Obr. 3: Dívka s flétnou Obr. 4: Chlapec, země, skála Obr. 5: Kříž s andělskými křídly Obr. 6: Matka s dítětem Obr. 7: Dvě slečny a Ježíš Obr. 8: Most s krajinou Obr. 9: Silnice s alejí Obr. 10: Oslava kostlivce Obr. 11: Pistole, hlava koně Obr. 12: Tygr Tak to je vzorek mých prvních...

UŽ TÉMĚŘ VÁNOCE A NOVÝ ROK 2025

Jak tak jdem tím zdejším světem, uniká nám, v čem se pletem …. spletla jsem se, že do zimy budu mít ponožky; ale ne s pomocí boží, ale s pomocí kamarádky jsem dokončila můj první pletací výtvor po 38 letech, kdy jsem definitivně odložila jehlice, těsně před vánocemi. Obr. 1: Jedna ponožka První ponožka je krpatá, jako vlnobití. Hlavně to přidávání, abych zachovala rovinu, mi činí problém. Pletařky ví. Prý mezi dva kopečky. Nevím, co mám pokládat za kopeček, tak splétám křivě. Přítelkyně mne nabádala, abych ji vypárala, ale já jsem si ji chtěla nechat jako odstrašující příklad na vzorek. Ale neodradilo mne to a pokračovala dál. Obr. 2 + 3: Dvě ponožky a tři ponožky Na obrázcích horní ponožka je ta nepovedená. Zbývající použitelné dvě se mi podařilo před vánocemi dokončit za značného přispění kamarádky, která občas se mnou ztrácela trpělivost. Občas jsme odložily jehlice, daly si panáka, ohlásila jsem, že dnes už plést nebudu. Do příště mi to opravila. Jinak bych ...

OD PODZIMNÍ DOVOLENÉ K VÁNOČNÍ ZDRAVICI

Od poloviny září jsme ještě proskakovali vlny ve Středozemním moři v Turecku. Minimalistický pokojík v hotelu Sun Beach Park v malebném městečku Side, tentokrát bez balkónu, nám poskytoval tento výhled. Obr. 1: Pohled ze Sun Beach Park V přízemí byla dostatečně velká recepce, obývaná i zvířecími hlídači, kteří byli na každém kroku – kočky. Obr. 2: Kočka z recepce Když turisté odešli a písečné pláže zely prázdnotou, hlídala na vyhlídce kočka. Bystrým okem kontrolovala, zda neuvidí něco k snědku, nebo sledovala dění kolem.  Obr.: 3: Kočka u moře Cestou k Apolonovu chrámu jsme potkali v podvečerních hodinách kočku a ježka. Chtěli jsme zachytit jejich hrátky, ale jakmile jsme se přiblížili s fotoaparátem, ježek se schoulil do klubíčka.                                 ...