Přeskočit na hlavní obsah

SLUŠNÁ ŽENA II.

Nikdy nevěděla, proč jsou její myšlenky nebo její záměry tak zmatené. Nevyrozuměla z nich nic jiného, než se ujistila v pocitu, že je nutné ráno opustit svůj domov.

Paní Baroda zaslechla ve štěrku kroky; ale ve tmě rozeznala jen blížící se červený bod zapáleného doutníku. Věděla, že to je Gouvernail, protože její manžel nekouřil. Doufala, že zůstane bez povšimnutí, ale její bílé šaty ji odhalily. Odhodil doutník a posadil se na lavičku vedle ní; bez tušení, že by mohla proti jeho přítomnosti protestovat.

"Váš manžel mi řekl, abych vám to přinesl, paní Barodo," řekl a podal jí průsvitný, bílý šátek, kterým si občas zakrývala hlavu a ramena. Přijala od něj šátek s poděkováním a nechala jej ležet v klíně. 

Udělal nějaké běžné pozorování na zkázonosný účinek nočního vzduchu v tomto ročním období. Když se jeho pohled rozprostřel do tmy, zamumlal napůl pro sebe:

"Noc jižních větrů, noc několika velkých hvězd! Stále přikyvující noci.“

Na tuto vložku, týkající se noci neodpověděla. Na noc, která jí vlastně nebyla souzena.

Gouvernail nebyl v žádném případě ostýchavý muž, nebo alespoň si toho nebyl vědomý. Jeho období rezervovanosti nebylo trvalého rázu, ale byly výsledkem nálad. Jak tam seděl vedle paní Barody, jeho mlčení se časem rozplynulo.

Mluvil svobodně a důvěrně nízkým hlasem, váhal, což nebylo nepříjemné slyšet. Mluvil o starých kolejních dnech, kdy byli spolu s Gastonem hodně spokojení; dnů horlivých a slepých ambicí a velkých záměrů. Teď s ním zůstalo přinejmenším filosofické uznání se stávajícím řádem - jen touha, které je dovoleno existovat, s občasným nádechem opravdového života, jako nyní dýchal.

Její mysl jen vágně pochopila, co říká. Její fyzická bytost v tuto chvíli převládala. Nepřemýšlela o jeho slovech, utápěla se pouze v tónech jeho hlasu. Chtěla natáhnout ruku ve tmě a dotknout se ho citlivými špičkami prstů na tváři nebo rtech. Chtěla se k němu přiblížit a zašeptat mu do tváře. Nestarala se, jak by to mohla udělat, kdyby nebyla slušná žena.

Čím silněji impulz rostl, aby se k němu přiblížila, tím více se od něj odtahovala. Jakmile to dokázala bez zjevného náznaku hrubosti, vstala a nechala ho tam samotného.

Než se dostala do domu, zapálil si Gouvernail čerstvý doutník a ukončil jeho chválu noci.

Paní Baroda byla toho večera v pokušení oznámit svému manželovi, který byl také jejím přítelem tyto hlouposti, které ji uchvátily. Ale nepoddala se pokušení. Kromě toho, že byla slušná žena a velmi citlivá, věděla, že v životě existují bitvy, které musí lidská bytost vybojovat sama.

Když Gaston ráno vstal, jeho žena už odešla. Odjela brzkým ranním vlaem do města. Nevrátila se, dokud Gouvernail neopustil střechu jejího domu.

Během léta, které následovalo, se začalo mluvit o jeho návratu. To znamená, že Gaston si to velmi přál, ale tato touha byla v příkrém rozporu s přáním jeho ženy.

Před koncem roku však sama navrhla, aby je Gouvernail znovu navštívil. Její manžel byl překvapen a potěšen návrhem, který přednesla.

"Jsem rád, chere amie, že vím, že jsi konečně překonala svůj odpor k němu. Opravdu si to nezasloužil.“

"Ach," řekla mu se smíchem a vtiskla mu dlouhý něžný polibek na jeho rty. "Překonala jsem všechno!" uvidíš. Tentokrát k němu budu velmi milá.“




Jak ženy naletí na pár pěkných, romantických slov. To nejspíš proto, že z manželů během času veškerá romantika vyprchá a život se stává stereotypem. A jak rády by ženy pár něžných slůvek slyšely.


Zdroje:

Autor: Kate Chopin: A Respectable Woman (ze Selected Short Stories)
Překlad a doslov: Mirijam

Komentáře

  1. Všechno je to o překonávání. Tak vznikají rekordy.

    OdpovědětVymazat
  2. A překonala odpor k hostu ... 😁😀

    OdpovědětVymazat
  3. To je hezká výslednice boje rozumu s citem...

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Kdysi jsem četla: Rozum se brání, mé srdéčko svoluje ...

      Vymazat
  4. Gouvernail touží po smilstvu! Třeba i se starší, udržovanou ženou.

    OdpovědětVymazat
  5. Proto chce být častým hostem. Alespoň třikrát týdně.

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

SILVESTROVSKÁ PROCHÁZKA ROKU 2023

K poslední dlouhé noci jsme vykonali krátkou 1,5 hodinovou túru přes Kraví horu a Wilsonův les.   Vyhlídka na Brno z bývalé sjezdovky v Žabovřeskách. Počasí bylo teplé, kolem 5 o C. Slunce se ale schovalo. Oblíbené graffiti   Studánka ve Wilsonově lese   Všem a nejen těm, co zavítáte na můj blog, přeji krásný Nový rok 2024 a všechno dobré. Velice si vážím vaší věrnosti a doufám, že se zde budeme setkávat i nadále. V srdci chovám naději, že naše zemička bude vzkvétat. Vždyť je zde tolik dobrých a schopných lidiček.  Převzato z Pinterestu V Novém roce 2024 vítá Mirijam  

VÝSTAVA ALFONS MUCHA

Nedávno jsem navštívila výstavu v mém rodném městě v Ivančicích, kde se narodil 24. července 1860 i malíř světového jména Alfons Mucha. Žil v období secese, a to ovlivnilo i jeho tvorbu. Jeho práce zobrazují především ženskou krásu. Jeho otec Ondřej byl vyučený krejčí, pocházel z vinařské rodiny a v pozdějším věku působil jako soudní úředník v zadním traktu budovy v Ivančicích. V bývalé budově soudu se nyní konají výstavy významných osobností města Ivančic. Nejznámější jsou Alfons Mucha a český herec Vladimír Menšík. Ondřej poslal syna Alfonse na Slovanské gymnázium do Brna. Pražská akademie mu byla zprvu odmítnuta z důvodu nedokončené střední školy. Školu nedokončil ne v důsledku svého zdravotního stavu, jak prohlašoval, ale pro velký počet neomluvených hodin. Dobré známky měl Mucha z kreslení a ze zpěvu. Přesto Muchovy tvorby si všimnul profesor Lhota. Po školním neúspěchu působil Alfons Mucha jako písař u soudu v Ivančicích. Jedna z jeho prvotin bylo zhotovení divadelní dekorace pro

PŘEKVAPENÍ K NAROZENINÁM

Dcera se narodila krátce před novým rokem, ale za to vlastně může švagrová. Přišla k nám na návštěvu a říkala, že pokud už mám porodní indicie čtrnáct dní, neměla bych váhat a zajít za svou gynekoložkou, neboť se miminko pravděpodobně chystá na boží svět. Sice takhle už se chystalo dva týdny, nicméně dala jsem se přesvědčit a nechala nedovařený oběd nudle na sladko s tvarohem a vypravili jsme se s manželem za mojí doktorkou. Lékařka provedla testy a hned mne odeslala do porodnice. Chtěla jsem rodit v rodném městě, tak nás čekala ještě 30 minutová jízda. Naložili jsme syna a vydali se na cestu. Bylo nasněženo, námraza a první větší kopec nebyl schopen manžel vyjet. „Uklidni se, neblázni, žádné bolesti nemám, nespěchej,“ konejšila jsem ho. Dorazili jsme do města, ale moje máma, která měla pohlídat syna po tu dobu, než mne manžel doprovodí do porodnice, nebyla doma. „Je u kadeřnice,“ sdělila nám sousedka. Našli jsme ji pod sušákem. „Nemohu hlídat, musím si nechat upravit vlasy.“ „Neblbn