Přeskočit na hlavní obsah

Indiánská moudrost




  1. Dobrý člověk vidí dobrá znamení. KDYŽ MÁM MLHU PŘED OČIMA NEVIDÍM NIC.
  2. Abys zaslechl sám sebe, potřebuješ tichý den. VOLÁM LIGUERE, SLYŠÍM SAMA SEBE A JEŠTĚ TISÍC OSTATNÍCH. PO TICHU ANI PAMÁTKY.
  3. Jestliže zjistíš, že jedeš na mrtvém koni, slez. NA MRTVÉHO KONĚ ANI NEVYLEZU, TAKŽE SLÉZT NEMOHU.
  4. Kdo mlčí, ví dvakrát víc, než ten, kdo žvaní. NEBO NEUMÍ MLUVIT.
  5. Je mnoho způsobů, jimiž páchne skunk. ASI POUŽÍVÁ RŮZNÉ PARFÉMY.
  6. Musíme jenom umřít. JEDINÁ SPRAVEDLIVÁ VĚC NA SVĚTĚ.
  7. Než začneš soudit chyby jiných lidí, pohlédni na stopy svých vlastních mokasín. MOŽNÁ ŠLÁPLS DO H...A
  8. Vlast máš tam, kde je ti dobře. VŠUDE DOBŘE, DOMA NEJLÍP. ALE KDE TO JE?
  9. V každém člověku zápasí zlý vlk s dobrým. Vyhrává ten, kterého krmíš. JÁ VLČÍ MASO NERADA, ANI DOBRÉ.
  10. Když máš co říct, vstaň, aby tě bylo vidět. VYLEZ NA STOLIČKU, ALE NESPADNI.
  11. Ne vždy je nepřítel nepřítelem a přítel přítelem. A KDO TO MÁ POZNAT?
  12. Kdo má jednu nohu v kánoi a druhou ve člunu, spadne do řeky. NEBO UDĚLÁ ROZNOŽKU.
  13. Všechno na světě má svou píseň. JAKOU? FOLK, ROCK, POP, HEAVY METAL, DECHOVKU?
  14. Dítě je host ve tvém domě. Nakrm ho, pouč a propusť. A CO KDYŽ NECHCE ODEJÍT?
  15. S proudem dokáže plout i leklá ryba. I POLEKANÝ JEDINEC.
  16. Život plyne zvnitřku ven. Drž se té myšlenky a budeš skutečným člověkem. DRŽÍM SE, ALE UŽ TO DLOUHO NEVYDRŽÍM.
  17. Dobře řečené slovo je účinnější než obratně hozený tomahawk. NEVYHROŽUJ!
  18. Mluv s dětmi, když jedí a řečené zůstane, i když ty odejdeš. ŽE BY DĚTI BYLY TAK UKECANÉ?
  19. Člověk si má sám dělat své šípy. ALE MUSÍ VĚDĚT, K ČEMU SLOUŽÍ.
  20. Kůň přivázaný ke sloupu jen těžko získá na rychlosti. I ČLOVĚK.
  21. Všechno na Zemi má svůj cíl, na každou nemoc je lék a každý člověk má své předurčení. TAKŽE NENÍ ŽÁDNÉ TAJEMSTVÍ?
  22. Žába si nevypije rybník, ve kterém žije. ANI POLITICI SI HO NEVYPUSTÍ.
  23. Řekni mi a zapomenu, ukaž mi a nesvedu si pamatovat, dovol mi se zúčastnit a pochopím. PRAXE NEBO NOUZE NAUČILA DALIBORA HOUSTI?
  24. Miluj zem. Nezdědils ji po rodičích, ale dlužíš ji svým dětem. A KDO BUDE PLATIT ÚROKY?
  25. Vědění je skryto v každé věci. Celý svět byl kdysi knihovnou. TO BYLA GIGA KNIHOVNA.
  26. Žij svůj život tak, aby se strach ze smrti nevkradl nikdy do tvého srdce. JAK TO UDĚLAT? ZPÍVEJ SI PÍSEŇ: JÁ SE NEBOJÍM.
  27. Když zabloudíš, vzpomeň si na to, co říkávali staří. Neztratil ses ty, ztratilo se tvoje týpí. TO JSEM TEDY BLOUD.
  28. Každý by měl být sám sobě vůdcem. A KDO TAHÁ ZA NITKY?
  29. Když přineseš do wigwamu hořící větev, nestěžuje si na kouř. JÁ SI NESTĚŽUJI. DUSÍM SE.
  30. Tvá mysl musí být jako týpí. Nech dílec u vchodu otevřený, aby čerstvý vzduch mohl dovnitř a odvál kouř zmatku. NÁDECH - KYSLÍK; VÝDECH - KYSLIČNÍK UHLIČITÝ.
  31. Každý, jemuž se dobře daří nebo má úspěch, musel o něčem snít. SNIL ÚPLNĚ O NĚČEM JINÉM.
  32. Až bude poražen poslední strom, až bude otrávena poslední řeka a uloven poslední pták, pak teprve pochopíte, že peníze se jíst nedají. JENOM ČOKOLÁDOVÉ PENÍZKY.
Nejsem Indián, piji ohnivou vodu, nemám koně, někdy koňskou klobásu, vylezu i na strom, ale nikdo mě neslyší nebo neposlouchá, už mlčím, skunka jsem ještě neulovila, ale cítím je kolem sebe, nevím, kdy spravedlivě umřu, ale musím, je to silnější než já, nejsem soudce, stále hledám upřímné přátele, do politiky se nehrnu a rybníky přesto vysychají, úroky platím, ale nemám na stavební parcelu, tak velkou knihovnu bych chtěla vidět - asi bude větší než ta moje, zpívat neumím a bojím se, bloudím všude a týpí nehledám, mohu vést akorát tak krávu za ocas, ohně se bojím, ani přes něho neskáču, ani ho nikam nenosím, má mysl je prázdná - prý je to nejlepší a v tom okamžiku jsem nejšťastnější, moje sny přijdou a odejdou a daří se mi pořád stejně - JSEM, s penězi je to těžké, ale bez nich ještě těžší.

A přesto jsem šťastný člověk, na kterého se tu a tam přilepí neštěstí. Abych si moc nevyskakovala. O moudrosti zde není ani vidu, ani slechu.

Komentáře

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

SILVESTROVSKÁ PROCHÁZKA ROKU 2023

K poslední dlouhé noci jsme vykonali krátkou 1,5 hodinovou túru přes Kraví horu a Wilsonův les.   Vyhlídka na Brno z bývalé sjezdovky v Žabovřeskách. Počasí bylo teplé, kolem 5 o C. Slunce se ale schovalo. Oblíbené graffiti   Studánka ve Wilsonově lese   Všem a nejen těm, co zavítáte na můj blog, přeji krásný Nový rok 2024 a všechno dobré. Velice si vážím vaší věrnosti a doufám, že se zde budeme setkávat i nadále. V srdci chovám naději, že naše zemička bude vzkvétat. Vždyť je zde tolik dobrých a schopných lidiček.  Převzato z Pinterestu V Novém roce 2024 vítá Mirijam  

PŘEKVAPENÍ K NAROZENINÁM

Dcera se narodila krátce před novým rokem, ale za to vlastně může švagrová. Přišla k nám na návštěvu a říkala, že pokud už mám porodní indicie čtrnáct dní, neměla bych váhat a zajít za svou gynekoložkou, neboť se miminko pravděpodobně chystá na boží svět. Sice takhle už se chystalo dva týdny, nicméně dala jsem se přesvědčit a nechala nedovařený oběd nudle na sladko s tvarohem a vypravili jsme se s manželem za mojí doktorkou. Lékařka provedla testy a hned mne odeslala do porodnice. Chtěla jsem rodit v rodném městě, tak nás čekala ještě 30 minutová jízda. Naložili jsme syna a vydali se na cestu. Bylo nasněženo, námraza a první větší kopec nebyl schopen manžel vyjet. „Uklidni se, neblázni, žádné bolesti nemám, nespěchej,“ konejšila jsem ho. Dorazili jsme do města, ale moje máma, která měla pohlídat syna po tu dobu, než mne manžel doprovodí do porodnice, nebyla doma. „Je u kadeřnice,“ sdělila nám sousedka. Našli jsme ji pod sušákem. „Nemohu hlídat, musím si nechat upravit vlasy.“ „Neblbn

VÝSTAVA ALFONS MUCHA

Nedávno jsem navštívila výstavu v mém rodném městě v Ivančicích, kde se narodil 24. července 1860 i malíř světového jména Alfons Mucha. Žil v období secese, a to ovlivnilo i jeho tvorbu. Jeho práce zobrazují především ženskou krásu. Jeho otec Ondřej byl vyučený krejčí, pocházel z vinařské rodiny a v pozdějším věku působil jako soudní úředník v zadním traktu budovy v Ivančicích. V bývalé budově soudu se nyní konají výstavy významných osobností města Ivančic. Nejznámější jsou Alfons Mucha a český herec Vladimír Menšík. Ondřej poslal syna Alfonse na Slovanské gymnázium do Brna. Pražská akademie mu byla zprvu odmítnuta z důvodu nedokončené střední školy. Školu nedokončil ne v důsledku svého zdravotního stavu, jak prohlašoval, ale pro velký počet neomluvených hodin. Dobré známky měl Mucha z kreslení a ze zpěvu. Přesto Muchovy tvorby si všimnul profesor Lhota. Po školním neúspěchu působil Alfons Mucha jako písař u soudu v Ivančicích. Jedna z jeho prvotin bylo zhotovení divadelní dekorace pro