Přeskočit na hlavní obsah

MAKAK MEDVĚDÍ

Makak medvědí (Macaca artoides) je druh úzkonosého primáta z čeledi kočkodanovitých a rodu makak. Samice mívá 1 mládě, gravidita trvá 177 dní. Dosahuje velikosti 48 - 68 cm a váží 7,5 - 10,2 kg. Dožívá se až 30 let. Jeho domovinou je jihovýchodní Asie (Indie Čína, Maynmar, Thajsko, Malajsie).

Srst je hustá a dlouhá, zbarvená do hněda, mimo obličeje, který je lysý a červený.

Makakové medvědí se živí rozmanitou potravou, hlavně ovocem, ale i rostlinnou potravou jako kořeny, pupeny, listy. Neopovrhnou ani kraby, hmyzem a drobnými obratlovci jako žábami nebo ptáky. Z hnízd vybírají ptačí vejce. Zásoby jídla si někdy ukládají do lícních toreb na pozdější dobu. Do lícních toreb se vejde obsah srovnatelný s jejich žaludkem.

Žijí až v 60 členných tlupách.

Samice dosahují pohlavní zralosti ve věku 4,5 roku a jsou schopny mít mláďata až do asi 17 let věku. Samice uvolňuje vajíčko k oplodnění každých 30 dní, většina páření se u volně žijících jedinců odehrává v říjnu a listopadu. Frekvence souvisí s postavením makaka v tlupě. Nejlépe jsou na tom dominantní samci, kteří si vybírají vhodné samice. Ty si však věrnost vykládají po svém. Když se nejvýše postavený samec nedívá, nemají jeho partnerky problém pářit se i s níže postavenými makaky. Prosím, promiskuita i prý mezi našimi příbuznými. Ale když nemá oči jen pro svou družku, no co už. Vlastně jsou takové samaritánky. I níže postavený má právo na svou pohlavní radost.

Ve volné přírodě se samici narodí mládě přibližně jednou za dva roky. Je bílé, ale s věkem tmavne. Bývá kojeno 9 měsíců. O mládě se však nestará jen matka, ale i další členové tlupy. Samice za to očekávají snížení agrese ze strany dominantní samice, samci tak činí z důvodu možnosti, že klidně mohou být jeho otcem. Matky nechávají svým potomkům volnost pro objevování a zkoumání okolí, vědí, že na ně vždy někdo z tlupy dohlédne. Kolem 1,5 roku věku se mláďata osamostatňují.


První obrázek mi připomíná E.T. Mimozemšťana nebo hobita Miláška a druhý rozčepýřený a divící se albín na stromě je úchvatný, i když by mu mohly dát opice najíst.

Makak je můj favorit,
s makakem chci věčně být,
makak ten se jenom diví,
na hrůzy a radosti světa civí.

Aspoň malého mravenečka
a piva z Bráníka bečka
a co je dneska blogu hit?
Makak - můj malý favorit.

Makak - je to černý kůň,
co vyletí k oblakům?
Jedině makak medvědí!
Trápí se, zda ho ocení.

Černého jezdce, kde má?
Ten si dřímá v kupce sena.
Horkem zmožen, síly není,
asi upadne v zapomnění.

Makak medvědí je ohrožený, zranitelný druh. Na vině není jenom ničení životního prostředí způsobené těžbou dřeva, vypalování lesního porostu nebo eroze půdy. Na snižování počtu těchto opic se podílí i lov pro orgány do tradiční čínské medicíny, pro maso nebo jako sport.

Po přiřazení článku k tématu týdne přemýšlím, jestli nebudu ohroženým druhem i já. Zamračený Mně skloubení připadá vtipné. Ale možná mám jen já zvláštní smysl pro humor. Mrkající Usmívající se



Zdroje:
Wikipedie
Svět na dlani 5/2019
Zpracovala: Mirijam

Komentáře

  1. No, spíš mi vadí, že kromě básničky je celý článek stažený z Wiki.

    OdpovědětVymazat
  2. [1]: Ne, ne. Je kombinací dvou zdrojů, jak je uvedeno níže, básnička mi jen tak připadla, protože makak v této podobě se mi líbí a verše k tomu tak nějak přišly.

    OdpovědětVymazat
  3. [1]:
    Já na podobné poloopice koukal do starých knížek přírodopisných a objevil jem: Nartoun příšerný (parsius spectrum) - Jeho veliké soví oči, vyschlé, bambuličkami opatřené prsty rukou i nohou činí jej opravdu podivuhodným tvorem.

    OdpovědětVymazat
  4. Má své osobité kouzlo coby mládě. V dospělosti už mi jako fešák nepřipadá.[3]:

    OdpovědětVymazat
  5. [3]: [1]: Nefungovaly mi řádně komentáře. Jen ještě chci dodat, že v článku mladého makaka posoudili jako ošklivé mládě, které vyroste do krásy. Podle mého vkusu mi podle obrázků připadá mladý velice zajímavý. Dospělý je hřmotná opice, která už mne nepoutá.

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

KRESLENÍ PRO VĚK 12 A VÍCE

To by člověk nevěřil, co dělá stínování a vhodná volba tužek a pastelek. Zaznamenat dynamiku a světlo je v kreslení docela problém. Musím si ještě obstarat blender pro zesvětlování a thunder pro tmavá místa na kresbě pro získání tmavého efektu. Existuje i pastelka pro plynulý přechod barev, může se hodit. Maluji zatím do sešitu, skicáky zatím nepoužívám. Začnu tehdy až si budu myslet, že kresba získá na kvalitě. Na ten pel mel co zkouším, je sešit vhodný a vleze se do něho více kreseb, i nepovedených. Papír to skousne a já budu vidět, kde se stala chyba. A prvních pár začátečnických obrázků pro dospívající mládež a starší: Obr. 1: Dívka, panda Obr. 2: Dívka s deštníkem Obr. 3: Dívka s flétnou Obr. 4: Chlapec, země, skála Obr. 5: Kříž s andělskými křídly Obr. 6: Matka s dítětem Obr. 7: Dvě slečny a Ježíš Obr. 8: Most s krajinou Obr. 9: Silnice s alejí Obr. 10: Oslava kostlivce Obr. 11: Pistole, hlava koně Obr. 12: Tygr Tak to je vzorek mých prvních...

UŽ TÉMĚŘ VÁNOCE A NOVÝ ROK 2025

Jak tak jdem tím zdejším světem, uniká nám, v čem se pletem …. spletla jsem se, že do zimy budu mít ponožky; ale ne s pomocí boží, ale s pomocí kamarádky jsem dokončila můj první pletací výtvor po 38 letech, kdy jsem definitivně odložila jehlice, těsně před vánocemi. Obr. 1: Jedna ponožka První ponožka je krpatá, jako vlnobití. Hlavně to přidávání, abych zachovala rovinu, mi činí problém. Pletařky ví. Prý mezi dva kopečky. Nevím, co mám pokládat za kopeček, tak splétám křivě. Přítelkyně mne nabádala, abych ji vypárala, ale já jsem si ji chtěla nechat jako odstrašující příklad na vzorek. Ale neodradilo mne to a pokračovala dál. Obr. 2 + 3: Dvě ponožky a tři ponožky Na obrázcích horní ponožka je ta nepovedená. Zbývající použitelné dvě se mi podařilo před vánocemi dokončit za značného přispění kamarádky, která občas se mnou ztrácela trpělivost. Občas jsme odložily jehlice, daly si panáka, ohlásila jsem, že dnes už plést nebudu. Do příště mi to opravila. Jinak bych ...

OD PODZIMNÍ DOVOLENÉ K VÁNOČNÍ ZDRAVICI

Od poloviny září jsme ještě proskakovali vlny ve Středozemním moři v Turecku. Minimalistický pokojík v hotelu Sun Beach Park v malebném městečku Side, tentokrát bez balkónu, nám poskytoval tento výhled. Obr. 1: Pohled ze Sun Beach Park V přízemí byla dostatečně velká recepce, obývaná i zvířecími hlídači, kteří byli na každém kroku – kočky. Obr. 2: Kočka z recepce Když turisté odešli a písečné pláže zely prázdnotou, hlídala na vyhlídce kočka. Bystrým okem kontrolovala, zda neuvidí něco k snědku, nebo sledovala dění kolem.  Obr.: 3: Kočka u moře Cestou k Apolonovu chrámu jsme potkali v podvečerních hodinách kočku a ježka. Chtěli jsme zachytit jejich hrátky, ale jakmile jsme se přiblížili s fotoaparátem, ježek se schoulil do klubíčka.                                 ...