Přeskočit na hlavní obsah

VÝLET NA HOSPITAL KUKS

První prázdninový den jsme měly s kamarádkou sjednaný zájezd na Hospital Kuks, Braunův Betlém, krátkou prohlídku Dvora Králové nad Labem a procházku po hrázi nedaleké přehrady Lesa Království.
Autobus nebyl plně obsazen, tak byl doplněn druhou skupinou, která měla namířeno přímo do Zoologické zahrady ve Dvoře Králové. Zoo bylo přejmenováno na Safari Park Dvůr Králové. Je jednou z nejznámějších zoologických zahrad v Česku. Najdete tu největší kolekci afrických zvířat v Evropě a jedinečné Africké a Lví safari. Dvorský safari park je také světovou jedničkou v odchovu kriticky ohrožených zvířat a jejich navracení zpět do přírody. Na Safari cestovaly převážně rodiny s dětmi. Výlet pojaly jako odměnu za vysvědčení.
Po prohlídce Hospitalu Kuks, 24 ženských soch, znázorňující Ctnosti a Neřesti od Matyáše Bernarda Brauna, jsme se rozhodly s kamarádkou, že si ještě prohlédneme špitálskou zahradu a k Betlému po červené značce dojdeme sólo. Jenomže co čert nechtěl, na jednom značení místo abychom šly lesem, jsme šlapaly po silnici. Už se nám to zdálo dlouhé, značení žádné, slunce nesvítilo, ale pražilo, podle vzdálenosti, k Betlému to bylo asi 3 km, už bychom tam měly být. Zastavily jsme cyklistku, která nám řekla, že jsme na tom inkriminovaném značení špatně odbočily. Přehlédly jsme červenou šipku, vedoucí přes les. Teď jsme tak v půli cesty, je jedno, jestli se vrátíme nebo budeme dál šlapat po silnici. Abychom se v lese neztratily, rozhodly jsme se pro silniční výheň. Na posledním kilometru už jsme věděly, že sjednaný čas setkání v 14,30 h nestihneme. Kamarádka oslovila cyklistu, zda viděl na parkovišti za Betlémem stříbrný autobus. Cyklista byl už doma, cestu tam neměl, viděl ten autobus. Kamarádka ho umluvila, aby na kole zajel za řidičem, sdělil, že jsme zbloudily, ale jsme na cestě. Se zpožděním, že dorazíme. Váhal, ale nakonec šlápl do pedálů a vyrazil předat zprávu. Místo 3 km jsme urazily 10 km a závěrečné 3 km bylo prudké stoupání. Ozvala se nám delegátka, bohužel jsme totiž na ni neměly telefon, který diktovala, ale neuložily jsme si ho v domnění, že ho nebudeme potřebovat.
Sochy v Betlémě jsme bohužel nestihly. Braunův Betlém je monumentální sochařské umělecké dílo z období baroka z 18tého století. Jedná se o skupinu soch a reliéfů vytvořených proslulým barokním umělcem Matyášem Bernardem Braunem, které byly vytvořeny a ponechány ve volné přírodě v Novém lese mezi městem Dvorem Králové a obcí Kuks. Počátek historie Braunova Betléma se datuje rokem 1717. Hrabě Špork zde současně založil dvě poustevny, sv. Antonína a poustevnu sv. Pavla, které byly dokončeny roku 1720. Záměrem hraběte Šporka bylo vytvořit zde jakési meditační a výletní místo procházek lázeňských hostů z Kuksu. Za stovky let se nejen matka příroda, vandalismus, ideologická netolerance náboženské tématiky, ale především lámaní kamene pro stavbu blízké císařské pevnosti Josefov kolem roku 1780 a přechod válečných bojů v prusko-rakouských válkách v letech 1778 – 1779 a 1866 podepsaly na vzhledu tohoto uměleckého díla. Česká Republika plánuje zapsat Braunův Betlém na Seznam světového dědictví Unesco. S půlhodinovým zpožděním nám jel autobus naproti, protože odtud jsme měli namířeno k přehradě Les království blízko Dvora Králové, kde jsme vyzvedávali druhou skupinu, převážně rodiny s dětmi, které ukončily prohlídku Safari parku ve Dvoře Králové. Vracejícímu se cyklistovi jsme nabídli peníze za záchrannou službu. Odmítl. Prý stejně má prázdniny, tak proč se neprojet. Jo, ale ten terén.
Sežehnuty, ošlehány sluncem jak dřevorubci, splaveny až na kost, já kšiltovku naraženou hluboko do týla, s bolavým kolenem, které se mi začínalo ozývat, totálně vyčerpány, jsme s provinilým výrazem nastupovaly do autobusu. Řidič nás vítal s úsměvem od ucha až k uchu, i delegátka to přešla, přestože v ní musela být malá dušička. Omlouvaly jsme se. Vše prominuto.
Ve Dvoře Králové jsme prošly akorát náměstí a sedly do cukrárny, kde jsem si dala dva kopečky zmrzliny a studenou malinovku. Zbývalo nám ještě trochu času. U přehrady Les království jsem na WC použila na koleno koňskou mast, myslela jsem, že mi noha odpadne. Byla jsem dehydratovaná jak vyschlá studna, takže jsem neodolala a dala si malého místního tekutého 11° Beránka s pěnou. Vypila jsem ho téměř na ex. V autobuse jsem neusnula. Noha bolela jako čert a nemohla jsem si ji pořádně natáhnout.
Zato doma jsem odpadla jak voják po bitvě na Moravském poli.
Pro ilustraci použiji v tomto příspěvku pouze obrázky z Hospitalu Kuks.
Fota z kuksovských zahrad, snímky soch Matyáše Bernarda Brauna a snímky z nádherné přehrady Les Království použiji v dalším článku, aby v jednom příspěvku nebylo příliš mnoho fotografické dokumentace. 

Hospital Kuks s kostelem Nejsvětější Trojice a špitální zahradou v údolí řeky Labe býval zaopatřovací ústav pro vojenské veterány a pro starce. Nechal ho postavit František Antonín Špork v letech 1692 - 1724.


 Dochoval se hostinec s původním názvem U zlatého slunce, který roku 2003 částečně obnovil svoji činnost. 

 Jedna ze soch Tritonů, která dodnes pouští po mohutném kaskádovém schodišti vodu z kukských pramenů.


 



Barokní lékárna U Granátového jablka je druhá nejstarší dochovaná lékárna v Česku. Za povšimnutí stojí strom s výstupky, na který si lékárník zavěšoval ingredience a pomůcky.

Zazpívali a zahráli nám zpěváci na středověké nástroje. 

Kuks jsem viděla před lety. Natolik mne okouzlil, že jsem se rozhodla, že ho opětovně navštívím a nebyla jsem zklamaná.




Komentáře

  1. Kuks je vskutku krásné místo.
    A myslel jsem si, že se zde bludný kořen nevyskytuje.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Hezké místo. A proti blbosti není léku. K tomu dezorientace. Vražedná kombinace. 😁😂

      Vymazat
  2. Krásné místo. Taky se tam budu muset zase po létech podívat.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Neprohloupíš. Stojí to za opětovné vidění. 🙂

      Vymazat
    2. Fredy Kruger

      Hovoří Sralimir Kokta :
      " První ženu až potkám,
      až půjdu na výlet do KUKSU,
      jí... za uši chytnu... a dám pusu !!"

      .... jde osoba, tučná, ( div nepukla )
      .... " Překvapím jí, aby necukla

      Má hábich, bude to jeptiška ?"
      .... Sralimir mazlivě zašišlal :

      " Jděš ťaky po mě ! jááá... vím ťo !"

      Ohyzdný mnich však byl to !
      měl vyžrané zuby a zpoza roucha,
      vylítla z jeho úst masařka, - moucha !!!

      řve : " Budem se líbat ,,po Francouzsku !"

      .... Sralimirovi je z toho ouzko !
      mnich po něm divoce šmátrá !
      Od prsou, až k zadnici, k játrám
      má Sralimir šaty roztrženy !

      .... je téměř nahý !
      jsa obnažený,
      prchá od Kuksu, míjíce ženy
      a křičí : " Jestli jste nadrženy,
      nemám chuť na TECHTLE, - na MECHTLE

      .... a proto mne laskavě vynechte !!
      a nasahejte mi na tělo !
      To by mi ještě tak scházelo !!"

      .... ženy si klepají na čelo .....

      Vymazat
    3. Parádní báseň. Moje faux pas. Nevěřícně jsem kroutila hlavou. Poslední Špork zemřel na koksu ... už i tehdy. Průvodkyně ale říkala, poslední Špork zemřel na Kuksu. 😀😂

      Vymazat
  3. To je ale náhoda, zrovna včera při návratu z Krkonoš jsme se v Kuksu stavovali. Pěkný článek s bohatými informacemi.
    Když jsme byli v Kuksu před 9 lety, sochy byly ještě zahaleny a probíhala tam velká rekonstrukce, dnes je vše hotovo. Toto místo by si zápis na seznam UNESCO opravdu zasloužilo a doufám, že k němu dojde.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Na seznamu UNESCO si Kuks zaslouží být. Velmi pěkné místo. Dobře, že originály soch schovali do interiéru, aby je chránily před povětrnostními vlivy a ven dali jen kopie.

      Vymazat
  4. Díky za hezkou prohlídku i povídání. Nás už podobné výlety nečekají, ale ráda si o nich přečtu.♥

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

SILVESTROVSKÁ PROCHÁZKA ROKU 2023

K poslední dlouhé noci jsme vykonali krátkou 1,5 hodinovou túru přes Kraví horu a Wilsonův les.   Vyhlídka na Brno z bývalé sjezdovky v Žabovřeskách. Počasí bylo teplé, kolem 5 o C. Slunce se ale schovalo. Oblíbené graffiti   Studánka ve Wilsonově lese   Všem a nejen těm, co zavítáte na můj blog, přeji krásný Nový rok 2024 a všechno dobré. Velice si vážím vaší věrnosti a doufám, že se zde budeme setkávat i nadále. V srdci chovám naději, že naše zemička bude vzkvétat. Vždyť je zde tolik dobrých a schopných lidiček.  Převzato z Pinterestu V Novém roce 2024 vítá Mirijam  

VÝSTAVA ALFONS MUCHA

Nedávno jsem navštívila výstavu v mém rodném městě v Ivančicích, kde se narodil 24. července 1860 i malíř světového jména Alfons Mucha. Žil v období secese, a to ovlivnilo i jeho tvorbu. Jeho práce zobrazují především ženskou krásu. Jeho otec Ondřej byl vyučený krejčí, pocházel z vinařské rodiny a v pozdějším věku působil jako soudní úředník v zadním traktu budovy v Ivančicích. V bývalé budově soudu se nyní konají výstavy významných osobností města Ivančic. Nejznámější jsou Alfons Mucha a český herec Vladimír Menšík. Ondřej poslal syna Alfonse na Slovanské gymnázium do Brna. Pražská akademie mu byla zprvu odmítnuta z důvodu nedokončené střední školy. Školu nedokončil ne v důsledku svého zdravotního stavu, jak prohlašoval, ale pro velký počet neomluvených hodin. Dobré známky měl Mucha z kreslení a ze zpěvu. Přesto Muchovy tvorby si všimnul profesor Lhota. Po školním neúspěchu působil Alfons Mucha jako písař u soudu v Ivančicích. Jedna z jeho prvotin bylo zhotovení divadelní dekorace pro

PŘEKVAPENÍ K NAROZENINÁM

Dcera se narodila krátce před novým rokem, ale za to vlastně může švagrová. Přišla k nám na návštěvu a říkala, že pokud už mám porodní indicie čtrnáct dní, neměla bych váhat a zajít za svou gynekoložkou, neboť se miminko pravděpodobně chystá na boží svět. Sice takhle už se chystalo dva týdny, nicméně dala jsem se přesvědčit a nechala nedovařený oběd nudle na sladko s tvarohem a vypravili jsme se s manželem za mojí doktorkou. Lékařka provedla testy a hned mne odeslala do porodnice. Chtěla jsem rodit v rodném městě, tak nás čekala ještě 30 minutová jízda. Naložili jsme syna a vydali se na cestu. Bylo nasněženo, námraza a první větší kopec nebyl schopen manžel vyjet. „Uklidni se, neblázni, žádné bolesti nemám, nespěchej,“ konejšila jsem ho. Dorazili jsme do města, ale moje máma, která měla pohlídat syna po tu dobu, než mne manžel doprovodí do porodnice, nebyla doma. „Je u kadeřnice,“ sdělila nám sousedka. Našli jsme ji pod sušákem. „Nemohu hlídat, musím si nechat upravit vlasy.“ „Neblbn