Přeskočit na hlavní obsah

Friedrich Rotbart na Kyffhäuseru

O tomto císaři existuje mnoho legend. Ještě by neměl být mrtvý, ale žít až do dnešních dnů a po něm už nebude žádný skutečný císař. Do té doby bude skrytě sedět v hoře Kyffhausen, a když vyjde, pověsí štít na suchý strom. Strom se zazelená a bude lepší doba. Někdy mluví s lidmi, kteří přijdou na horu, někdy se nechá vidět venku. Obvykle sedí na lavičce u kulatého kamenného stolu, drží hlavu v ruce a spí, stále kývá hlavou a mrká očima. Jeho vousy jsou třikrát omotány kolem kamenného stolu.

Sedlák, který chtěl v roce 1669 jet z vesnice Reblingen Korn do Nordhausenu, byl veden do hory malým človíčkem, musel vysypat své obilí a naplnit pytle zlatem. Uviděl, jak císař sedí, ale docela nehybně.

Pastýř, který kdysi pískal píseň, která se císaři líbila, přivedl trpaslíka a císař vstal a zeptal se: „Stále havrani létají kolem hory?“ A když pastýř řekl ano, zvolal: „Nyní musím spát o sto let déle.“


To je nějaká nesourodá pověst. Sedí, spí, přitom kývá hlavou a mrká očima a rostou mu vousy. Tak to vypadá, že báje bratří Grimmů si libovali v dlouhých vousech. Možná znak moudrosti. Mnozí muži, když přemýšlí, tak si také mnou bradu a nemusí mít ani vousy.

Pak se tam objeví sedlák, vysype obilí, z nepochopitelného důvodu naplní pytle zlatem a zanese císaři, který sedí docela nehybně. Tvářil se, jako by takové množství zlata v životě neviděl. A tady najednou nehnul ani brvou.

Nato se objeví pastýř, veden trpaslíkem a písnička asi by probudila i mrtvého. Císař se vzbudil. Pokud stále spal, tak asi ze sna ho osvítil duch svatý a zeptal se, zda havrani obletují horu. Když ho pastýř ujistil, že ano, císař si nejspíš zhluboka oddechl a pravil, že může spát dalších sto let.

Proč spícímu císaři přinesl sedlák pytel zlata a pastýř ho ujišťoval, že havrani létají kolem hory, to je mi záhadou. Možná je císař převtělený buddha. Jsa osvícen, stará se o strom, pověsí na něj štít, nebo nějaký talisman, strom se zazelená a vypráví pohádku o lepších časech a blahu všeho lidu.

Zdroj:

Brüder Grimm: Deutsche Sagen

Překlad: Mirijam

   

Komentáře

  1. Inu, když člověk použije kouzelné slůvko "proč", vždycky zůstane trochu bezradný.

    Friedrichové, císaři římští, se dosti objevují na úsvitu dějin českého státu.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Friedrich Rotbart - Barbarossa. S pověstí o císaři, který spí na hoře Kyffhäuser a čeká na lepší časy, je spojována naděje na národní jednotu. Tu bychom teď také potřebovali.

      Vymazat
  2. Jakmile někam přivedeš trpaslíka, dějí se věci nezvyklé.

    OdpovědětVymazat
  3. To je zajímavé, nikdy jsem neviděla nikoho ve spánku mrkat :D :D Celý ten příběh je zvláštní a přitažený za vlasy :)

    OdpovědětVymazat
  4. Pohádky od Grimmů mají hlavu a patu. Tady ty báje, co jsem objevila, mně připadnou někdy zvláštní. Za to jako u nás se ke každé hoře nebo hradu váže nějaká pověst a člověk se o ta místa a příběh obohatí.

    OdpovědětVymazat
  5. Když ho ani pytel zlata úplně neprobere, tak to je hodně špatné. Snad kdyby přišla nějaká krasavice :).

    OdpovědětVymazat
  6. Zlato mu nic neříká, snad aspoň mrkne na sličnou děvu. 😊

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

SILVESTROVSKÁ PROCHÁZKA ROKU 2023

K poslední dlouhé noci jsme vykonali krátkou 1,5 hodinovou túru přes Kraví horu a Wilsonův les.   Vyhlídka na Brno z bývalé sjezdovky v Žabovřeskách. Počasí bylo teplé, kolem 5 o C. Slunce se ale schovalo. Oblíbené graffiti   Studánka ve Wilsonově lese   Všem a nejen těm, co zavítáte na můj blog, přeji krásný Nový rok 2024 a všechno dobré. Velice si vážím vaší věrnosti a doufám, že se zde budeme setkávat i nadále. V srdci chovám naději, že naše zemička bude vzkvétat. Vždyť je zde tolik dobrých a schopných lidiček.  Převzato z Pinterestu V Novém roce 2024 vítá Mirijam  

VÝSTAVA ALFONS MUCHA

Nedávno jsem navštívila výstavu v mém rodném městě v Ivančicích, kde se narodil 24. července 1860 i malíř světového jména Alfons Mucha. Žil v období secese, a to ovlivnilo i jeho tvorbu. Jeho práce zobrazují především ženskou krásu. Jeho otec Ondřej byl vyučený krejčí, pocházel z vinařské rodiny a v pozdějším věku působil jako soudní úředník v zadním traktu budovy v Ivančicích. V bývalé budově soudu se nyní konají výstavy významných osobností města Ivančic. Nejznámější jsou Alfons Mucha a český herec Vladimír Menšík. Ondřej poslal syna Alfonse na Slovanské gymnázium do Brna. Pražská akademie mu byla zprvu odmítnuta z důvodu nedokončené střední školy. Školu nedokončil ne v důsledku svého zdravotního stavu, jak prohlašoval, ale pro velký počet neomluvených hodin. Dobré známky měl Mucha z kreslení a ze zpěvu. Přesto Muchovy tvorby si všimnul profesor Lhota. Po školním neúspěchu působil Alfons Mucha jako písař u soudu v Ivančicích. Jedna z jeho prvotin bylo zhotovení divadelní dekorace pro

PŘEKVAPENÍ K NAROZENINÁM

Dcera se narodila krátce před novým rokem, ale za to vlastně může švagrová. Přišla k nám na návštěvu a říkala, že pokud už mám porodní indicie čtrnáct dní, neměla bych váhat a zajít za svou gynekoložkou, neboť se miminko pravděpodobně chystá na boží svět. Sice takhle už se chystalo dva týdny, nicméně dala jsem se přesvědčit a nechala nedovařený oběd nudle na sladko s tvarohem a vypravili jsme se s manželem za mojí doktorkou. Lékařka provedla testy a hned mne odeslala do porodnice. Chtěla jsem rodit v rodném městě, tak nás čekala ještě 30 minutová jízda. Naložili jsme syna a vydali se na cestu. Bylo nasněženo, námraza a první větší kopec nebyl schopen manžel vyjet. „Uklidni se, neblázni, žádné bolesti nemám, nespěchej,“ konejšila jsem ho. Dorazili jsme do města, ale moje máma, která měla pohlídat syna po tu dobu, než mne manžel doprovodí do porodnice, nebyla doma. „Je u kadeřnice,“ sdělila nám sousedka. Našli jsme ji pod sušákem. „Nemohu hlídat, musím si nechat upravit vlasy.“ „Neblbn