Přeskočit na hlavní obsah

ZEMĚ A MĚSÍC

Kreativní skupina Visualove navrhla pro hvězdárnu a planetárium Brno modely Země a Měsíce. Hvězdárna a planetárium Brno nabízí od 6. července 2020 tyto obří nafukovací modely planety Země a také Měsíce. Země je na náměstí Míru a Měsíc asi o 300 metrů dál u budovy hvězdárny na Kraví hoře.




Planeta Země má ve skutečnosti průměr 13.000 kilometrů. Nafukovací Země, takzvaná terralóna, má průměr deset metrů. Měsíc by měl v průměru asi 3,5 metru, proto je tak velký nafukovací Měsíc. Jejich vzdálenost by při tomto měření byla asi 300 metrů, což je současná poloha Země na náměstí Míru a Měsíce u hvězdárny. 

Podobu modelu s fotorealistickým povrchem navrhl tým Visualove. Speciální plátno včetně žebrování má plochu 490 metrů čtverečních, k sešití byly potřeba dva kilometry nití. Velikost modelu je srovnatelná s rodinným domem, váží ale jen 150 kilogramů. Disponuje vnitřním osvětlením.

Na otevřeném prostranství na Kraví hoře v Brně byl Měsíc poprvé prezentován u příležitosti výročí 50 let od přistání na Měsíci, podruhé nakrátko při pozorování Perseidů. Díky velkému ohlasu se plánuje i další vystavení modelu.

Osvícený model mohl být jistě pěkný, ale když jsme se chtěli vyjet podívat se na zářící, osvětlený Měsíc, bylo to zrovna, kdy se konaly ohňostroje – díky Covidu proběhnou pouze dvakrát a na místě, které bude viditelné zdálky a nebude se shromažďovat velký počet lidí, pršelo. Tak jsme se spokojili pouze s neosvětleným Měsícem, který i tak měl své kouzlo, jako všechny symboly tajemna.

Mimo autentických fotek přidám něco málo z mýtů:

Měsíc

Má zásadní vliv na cykly spojené s rozením, životem a smrtí. Ovlivňuje přílivy a odlivy v mořích, bývá spojován s ženským menstruačním cyklem, úrodností půdy a se stanovením doby pro sklizeň obilí i iniciačními obřady. Lidé ve starověku věřili, že Měsíc všechny uvedené věci ve skutečnosti přímo ovládá, a spojovali jej s bohyněmi, jako byla řecká Artemis a Hekate, římská Diana, krásná měsíční bohyně Nantu ekvádorských Šuárů a Cheng-o z čínských mýtů, jež vedla osamělý život na Měsíci.

Dalšími archetypálními božstvy jsou bohyně – milenky či souložnice. Mezi ně patřily například Afrodita, Ištar a Inanna. V mytologiích celého světa vystupují dále bohové věčného mládí – Narcis, Hyacint a Eros – spolu s božskými taškáři, jako jsou Enki, Koniraja, pták sojka a Tjinirnin.

Země

V mýtech, jimž dominují muži, dodnes nacházíme skutečné drahokamy pocházející z dědictví epochy Velké bohyně. V raně předhelénské vrzi báje o Orfeovi vystupuje pozdější Eurydika jako „matka osudu“, jejímž společníkem v podsvětí byl had, který tam prostě jen uvítal Orfea – a nikoli zahubil Eurydiku. Coby zdroj života byla Velká bohyně líčena jako trvale plodná děloha. A ať již později získala jméno Hathor, Kybelé, Ištar, Gaia, Párvatí, Tara, Kuan-jin, Sophia nebo Marie, přináší vždy prospěch, péči a symbolizuje tvořivou sílu, z níž se rodí vše nové. Vždy je spojena se zemí – stejně jako je otcovský archetyp spojen s nebesy.

Velká matka ale měla ještě jednu, temnější a děsivější stránku. Objevuje se rovněž v roli čarodějnic a současně i bytosti, která vládne nad smrtí – jako je tomu v případě bohyní Astarte, Kálí nebo Durgy, případně při uctívání Artemidy Hekate a dokonce i římské Diany. Ženské bohyně se vyvíjely jedna ze druhé naprosto stejně, jako tomu bylo u mužských bohů. Nikde to není patrnější než u nepřeberného zástupu bohyní v hinduistické mytologii, na jejich prapočátku stála Déví. Podobně děsivá matka bohyně se objevuje v aztécké mytologii coby hrůzná bohyně země Coatlicue, jako mayská bohyně Ixchel, řecká Medúza či pozdější projekce „zla“ do podob mytických femmes fatales, jako byla např. Lilith.

Na stránkách Hvězdy, Astronomia, Astronomie pro každého, se vysvětluje původ vzniku jména Země takto:

Gáia, též Gé, je matka Země, dcera Chaosu, z něhož všechno vzniklo, manželka Úranova. Zrodila mu Hekatoncheiry, "storuké obry", Briarea, Kotta a Gya. Jejich potomky byli Kyklopové. Dále zrodila Gáia Úranovi Títány: Ókeana, Koia, Hyperióna, Kria, Íapeta a Krona. Dcerami Gáie a Úrana byly i Títánky: Téthys, Rheia, Themis, Mnémosyné, Foibé, Dióné a Theia. Úranos své děti spoutal a svrhl je do Tartaru. Gáia přemluvila Títány, aby se otci pomstili. Čin vykonal nejmladší Títán Kronos, jenž Úrana zmrzačil srpem. Gáia přijala Úranovu krev a z ní se zrodily Erínyje, Tísifoné, Áléktó a Megaira; dále nymfy Meliaia, a čtyřiadvacet Gigantů. Gáia přispěla k rozpoutání gigantomachie, války Gigantů proti olympským bohům. Porodila potomky i bohu Pontovi: byli to Nérus, Forkys, Thaumás, Eurybia a Telchínové. S bohem Poseidónem zplodila Charybdu a draka Pýthóna. U Gáie se cenila znalost věštění, kterou později převzala její dcera Themis a naposled bůh Apollón. Gáiu uctívali staří jako bohyni života, ale stejně i jako bohyni podsvětí, bohyni smrti, vždy všichni tvorové z ní zrození v ní opět končili. Ctěna byla zvláště v Athénách, kde měla chrám i  oltář na Akropoli, ale i v jiných městech a krajích.

Zdroje:

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/hvezdarna-v-brne-nabizi-lidem-vylet-ze-zeme-az-na-mesic/1909852

http://www.designmag.cz/umeni/83990-na-brnenske-kravi-hore-vysvitl-deset-metru-vysoky-mesic.html

Sarah Bartlettová: Mýty a báje od A do Z 

http://hvezdy.astro.cz/nazvoslovi/157-zeme

 

Komentáře

  1. U starých Slovanů se bohyně země nazývala Mokoš.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Podle některých vědců patronka přadlen. Pokud by původ slova byl odvozen od sanskrtského mókša, znamenal by také osvobození, smrt, spásu ...

      Vymazat
  2. Tak to je úžasné! Tohle bych opravdu chtěla vidět na vlastní oči :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. I na maketě Země a Měsíce bylo vidět, jak jsou lidé malí. 😊

      Vymazat
  3. Země je matkou Měsíce. Otcem je velký meteorit.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Země je Matka, otcem je Nebe, později bůh bouří.

      Vymazat
  4. Fredy Kruger

    Pronikavý svit měsíce !

    .... Samm Bimbass se prochází po římse !
    kdežpak si myslet, že dolů on skočí !

    ... muž zvolna se nahnul a na chodník močí !
    Dávno už temná noc na město padla,
    chodci, co z kina jdou, ze divadla
    jsou překvapeni a křičí: " No... pane !"

    ... na hlavy padají kapky jim slané !!

    Vyřešili to tři strážníci...
    ( též pomočení jsou na ulici )

    řka " Serem na to, žes náměsíčný !"

    ... muž chce se obhájit, popadá dechu
    však strážníky vlečen je ku výslechu !!

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

KRESLENÍ PRO VĚK 12 A VÍCE

To by člověk nevěřil, co dělá stínování a vhodná volba tužek a pastelek. Zaznamenat dynamiku a světlo je v kreslení docela problém. Musím si ještě obstarat blender pro zesvětlování a thunder pro tmavá místa na kresbě pro získání tmavého efektu. Existuje i pastelka pro plynulý přechod barev, může se hodit. Maluji zatím do sešitu, skicáky zatím nepoužívám. Začnu tehdy až si budu myslet, že kresba získá na kvalitě. Na ten pel mel co zkouším, je sešit vhodný a vleze se do něho více kreseb, i nepovedených. Papír to skousne a já budu vidět, kde se stala chyba. A prvních pár začátečnických obrázků pro dospívající mládež a starší: Obr. 1: Dívka, panda Obr. 2: Dívka s deštníkem Obr. 3: Dívka s flétnou Obr. 4: Chlapec, země, skála Obr. 5: Kříž s andělskými křídly Obr. 6: Matka s dítětem Obr. 7: Dvě slečny a Ježíš Obr. 8: Most s krajinou Obr. 9: Silnice s alejí Obr. 10: Oslava kostlivce Obr. 11: Pistole, hlava koně Obr. 12: Tygr Tak to je vzorek mých prvních...

UŽ TÉMĚŘ VÁNOCE A NOVÝ ROK 2025

Jak tak jdem tím zdejším světem, uniká nám, v čem se pletem …. spletla jsem se, že do zimy budu mít ponožky; ale ne s pomocí boží, ale s pomocí kamarádky jsem dokončila můj první pletací výtvor po 38 letech, kdy jsem definitivně odložila jehlice, těsně před vánocemi. Obr. 1: Jedna ponožka První ponožka je krpatá, jako vlnobití. Hlavně to přidávání, abych zachovala rovinu, mi činí problém. Pletařky ví. Prý mezi dva kopečky. Nevím, co mám pokládat za kopeček, tak splétám křivě. Přítelkyně mne nabádala, abych ji vypárala, ale já jsem si ji chtěla nechat jako odstrašující příklad na vzorek. Ale neodradilo mne to a pokračovala dál. Obr. 2 + 3: Dvě ponožky a tři ponožky Na obrázcích horní ponožka je ta nepovedená. Zbývající použitelné dvě se mi podařilo před vánocemi dokončit za značného přispění kamarádky, která občas se mnou ztrácela trpělivost. Občas jsme odložily jehlice, daly si panáka, ohlásila jsem, že dnes už plést nebudu. Do příště mi to opravila. Jinak bych ...

OD PODZIMNÍ DOVOLENÉ K VÁNOČNÍ ZDRAVICI

Od poloviny září jsme ještě proskakovali vlny ve Středozemním moři v Turecku. Minimalistický pokojík v hotelu Sun Beach Park v malebném městečku Side, tentokrát bez balkónu, nám poskytoval tento výhled. Obr. 1: Pohled ze Sun Beach Park V přízemí byla dostatečně velká recepce, obývaná i zvířecími hlídači, kteří byli na každém kroku – kočky. Obr. 2: Kočka z recepce Když turisté odešli a písečné pláže zely prázdnotou, hlídala na vyhlídce kočka. Bystrým okem kontrolovala, zda neuvidí něco k snědku, nebo sledovala dění kolem.  Obr.: 3: Kočka u moře Cestou k Apolonovu chrámu jsme potkali v podvečerních hodinách kočku a ježka. Chtěli jsme zachytit jejich hrátky, ale jakmile jsme se přiblížili s fotoaparátem, ježek se schoulil do klubíčka.                                 ...