Přeskočit na hlavní obsah

OBLÉHÁNÍ BERLÍNA I.

28. března 2020 v 13:31 | Mirijam |  Povídky 
 
Kraťoučká povídka od Alphonse Daudeta Obléhání Berlína.

Šli jsme nahoru po Avenue des Champs-Élysées s Dr. V. snažili přečíst příběh obléhání Paříže ze stěn se stopami kulek a z chodníků rozstřílených tříštivými náboji. Těsně předtím, než jsme dorazili k turistickým atrakcím Paříže, se doktor zastavil a ukázal mi jeden z velkých rohových domů tak okázale seskupených kolem Vítězného oblouku a začal mi vyprávět tento příběh.

Vidíte ta čtyři zavřená okna nad balkónem? Během prvního srpna, toho hrozného srpna loňského roku, tak plného bouřek a katastrof, jsem byl povolán, abych se zúčastnil velmi závažného případu apoplexie.[1] Pacientem byl plukovník Jouve, kdysi kyrysník[2] z první říše, nyní starý gentleman, kterého štvala sláva i vlastenectví. Po vypuknutí války odešel žít do Champs-Élysées v bytě s balkonem. Můžete hádat proč. To proto, že by mohl být přítomen při triumfálním návratu našich vojáků. Chudák starý! Když odcházel od stolu, dostala se k němu zpráva z Wissemburgu. Když četl jméno Napoleona v zápatí tohoto bulletinu, že utrpěl porážku, dostal mrtvici a padl.
 
 
 
 
 
Obr.: wikipedia.org/wiki/francouzský kyrysník z doby napoleonských válek

Našel jsem starého kyrysníka nataženého na koberci s krvácejícím obličejem a nehybným, jako by ho zasáhla těžká rána. Kdyby stál, vypadal by jako vysoký muž. Když byl natažený, vypadal obrovsky. Měl jemnou tvář, nádherné zuby, husté, kudrnaté bílé vlasy. Ačkoli měl osmdesát let, nevypadal více než na šedesát. V jeho blízkosti klečela jeho vnučka, která plakala. Byli si silně podobni.

Kdo je viděl bok po boku, hned si pomyslel na dvě krásné řecké medaile vyražené ze stejné matrice, ale jednu starou a opotřebovanou a druhou jasnou a jasnou, která zářila a byla hladká na první dojem.

Zjistil jsem, že se mne dětský zármutek velmi dotýká. Dcera a vnučka vojáka (její otec byl u Mac Mahon), před ní se rozprostíral pohled na tohoto starého muže, než její oči sklouzly k jiné scéně, o nic méně hrozné. Udělal jsem vše, co jsem mohl, abych ji utěšil, ale podle mého soudu jsem nebyl příliš úspěšný. Nebylo pochyb o tom, že záchvat mrtvice byl těžký, a to je záležitost, ze které se v osmdesáti letech už nevzpamatujete. Jak vyšlo najevo, zůstal nemocný tři dny ve stavu bezvědomí.
Mezitím se do Paříže dostaly zprávy o bitvě u Reichshoffenu. Vzpomenete si, v jaké formě se k nám novinky dostaly jako první. Až do večera jsme všichni věřili, že jsme zvítězili na celé čáře, když bylo zabito 20 000 Prusů a zajat korunní princ. Nějakým zázrakem, nějakým impulsem magnetického proudu, ozvěna této národní radosti musela dorazit až k trpícímu, který neslyšel a nemluvil a nebyl schopen se pohybovat. Ten večer, když jsem přišel k jeho posteli, jsem našel jiného muže. Jeho oko bylo jasné, jeho jazyk už nebyl silný, ale měl dost síly, aby se na mě usmál a vykoktal: "Ví-těz-ství!"
"Ano, plukovníku, velké vítězství!"

A čím více detailů jsem mu vylíčil o geniálním úspěchu Mac Mahona, tím více se jeho tvář uvolňovala a rozjasňovala.
Když jsem odcházel, našel jsem malou dívku, která na mě čekala přede dveřmi. Byla bledá a plakala.

"Ale on se uzdraví," řekl jsem a vzal její ruce do svých.

Chudák dítě nemělo odvahu mi odpovědět. Ve věstníku[3] se právě objevil skutečný příběh bitvy o Reichshoffen. Mac Mahon ustupoval a armáda se rozpadla. Překvapeně a šokovaně, naše oči se setkaly, myslela na svého otce a já na svého pacienta. Určitě by této nové ráně podlehl; a přesto co bychom mohli udělat? Nechat mu radost, iluzi, která ho přivedla zpět k životu? To znamenalo udržet ho naživu pomocí lži.

"Dobře, řeknu jim to," řeklo dítě a rychle si setřelo slzy a vrátilo se do pokoje svého dědečka s úsměvem na tváři.

Nebyla to snadná úloha, kterou si stanovila. Prvních několik dní neměla žádné velké potíže. Hlava starého pána byla velmi slabá a bylo ji stejně snadno ošálit jako dítě, ale když se jeho síla vrátila, jeho mysl byla jasnější. Chtěl zůstat v kontaktu s pohyby vojsk a nechat si předčítat Bulletin válečného ministerstva. Bylo patetické vidět malou holčičku ve dne i v noci, sehnutou nad její mapou Německa, nalepenou a přichycenou špendlíky s malými vlajkami, jak se usilovně snaží vymyslet do posledního detailu úspěšnou kampaň: Bazaine postupující do Berlína, Frossard pronikající Bavorskem a Mac Mahon, jak dosahuje Baltského moře.

Aby to všechno vyřešila, potřebovala pomoc a já jsem jí pomáhal, jak jen jsem mohl. Ale ten, kdo jí nejvíce pomohl, byl její dědeček sám. Během první říše tolikrát dobyl Německo, znal každý pohyb. "Tohle bude další tah nepřítele," řekl, "a tohle bude náš." Jeho očekávání byla vždy ospravedlněna událostí, na kterou nebyl nijak pyšný.

Bohužel, bez ohledu na to, jak rychle jsme zabírali města a vyhrávali bitvy, nikdy jsme podle něj nebyli dost rychlí. Starý chlapík byl neukojitelný. Každý den, když jsem přišel, jsem se dozvěděl o nějakém novém úspěchu.

"Doktore, dobyli jsme Mainz," řekla malá holčička, která ke mně přicházela a zdravila mě s úsměvem, který vás chytil za srdce srdce. Za dveřmi jsem zaslechl jeho radostné výkřiky: "Pokračujme!"

"Další týden budeme v Berlíně."

V té době byli Prusové jen týden pochodu od Paříže. Nejprve jsme přemýšleli, jestli by nebylo lépe vyslat našeho pacienta do země. Pak jsme si uvědomili, že jakmile by byl vynesen z domu, dozvěděl by se skutečný stav věcí, a já jsem se rozhodl, že je stále příliš slabý, příliš zasažen jeho mrtvicí, než abych ho nechal zjistit pravdu. Takže jsme se rozhodli zůstat tam, kde jsme byli.

První den pruské okupace jsem vylezl po schodech do svého bytu. Vzpomínám si, že s těžkým srdcem při pomyšlení na všechny zavřené dveře Paříže a boje probíhající za jejími zdmi, na předměstí, které byly nyní hranicí. Našel jsem starého pána, jak seděl v posteli a byl na sebe pyšný.

"No," řekl, "obléhání začalo."

Ohromeně jsem se na něj podíval. "Jak to víte, plukovníku?"
Jeho vnučka se ke mně obrátila; "Proč, ano, doktore. To je dnešní skvělá zpráva. Obléhání Berlína začalo."

A zatímco mluvila, pokračovala v šití tak klidně, jak jen to je možné. Jak by mohl mít podezření, co se stalo? Nemůže slyšet děla v opevnění. Nemůže vidět město v jeho strachu a smutku.

Z jeho postele viděl jednu stranu Vítězného oblouku a jeho pokoj byl plný šancí a konců období první říše - to vše obdivuhodně vybavené pro udržení jeho iluzí. Portréty Napoleonových maršálů, tisky o bitvách, obrázek malého římského krále v jeho dětských šatech; velké tuhé konzole zdobené trofejemi, pokryté císařskými relikvemi, medailony, bronzy, kus skály sv. Heleny pod skleněným pouzdrem, miniatury představující stejnou dámu s modrýma očima, nyní s vlasy stočenými, v plesových šatech, ve žlutých šatech s nabíranými rukávy. A k tomu všemu - konzoly, římský král, maršálové, dámy v krátkých, žlutých šatech, s tou prvotřídní ztuhlostí, která byla v roce 1806 považována za půvabnou. Tato atmosféra vítězství a dobytí - to bylo víc než cokoli, co jsme mu mohli říct, to ho přimělo přijmout tak naivně obléhání Berlína.


[1] mrtvice, náhlé selhání funkce životně důležitého orgánu
[2] byl příslušník těžkého jezdectva. Kyrys, který chránil hruď a zpočátku i záda, byl základní součástí zbroje.
[3] přehled zpráv
 

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

KRESLENÍ PRO VĚK 12 A VÍCE

To by člověk nevěřil, co dělá stínování a vhodná volba tužek a pastelek. Zaznamenat dynamiku a světlo je v kreslení docela problém. Musím si ještě obstarat blender pro zesvětlování a thunder pro tmavá místa na kresbě pro získání tmavého efektu. Existuje i pastelka pro plynulý přechod barev, může se hodit. Maluji zatím do sešitu, skicáky zatím nepoužívám. Začnu tehdy až si budu myslet, že kresba získá na kvalitě. Na ten pel mel co zkouším, je sešit vhodný a vleze se do něho více kreseb, i nepovedených. Papír to skousne a já budu vidět, kde se stala chyba. A prvních pár začátečnických obrázků pro dospívající mládež a starší: Obr. 1: Dívka, panda Obr. 2: Dívka s deštníkem Obr. 3: Dívka s flétnou Obr. 4: Chlapec, země, skála Obr. 5: Kříž s andělskými křídly Obr. 6: Matka s dítětem Obr. 7: Dvě slečny a Ježíš Obr. 8: Most s krajinou Obr. 9: Silnice s alejí Obr. 10: Oslava kostlivce Obr. 11: Pistole, hlava koně Obr. 12: Tygr Tak to je vzorek mých prvních...

UŽ TÉMĚŘ VÁNOCE A NOVÝ ROK 2025

Jak tak jdem tím zdejším světem, uniká nám, v čem se pletem …. spletla jsem se, že do zimy budu mít ponožky; ale ne s pomocí boží, ale s pomocí kamarádky jsem dokončila můj první pletací výtvor po 38 letech, kdy jsem definitivně odložila jehlice, těsně před vánocemi. Obr. 1: Jedna ponožka První ponožka je krpatá, jako vlnobití. Hlavně to přidávání, abych zachovala rovinu, mi činí problém. Pletařky ví. Prý mezi dva kopečky. Nevím, co mám pokládat za kopeček, tak splétám křivě. Přítelkyně mne nabádala, abych ji vypárala, ale já jsem si ji chtěla nechat jako odstrašující příklad na vzorek. Ale neodradilo mne to a pokračovala dál. Obr. 2 + 3: Dvě ponožky a tři ponožky Na obrázcích horní ponožka je ta nepovedená. Zbývající použitelné dvě se mi podařilo před vánocemi dokončit za značného přispění kamarádky, která občas se mnou ztrácela trpělivost. Občas jsme odložily jehlice, daly si panáka, ohlásila jsem, že dnes už plést nebudu. Do příště mi to opravila. Jinak bych ...

OD PODZIMNÍ DOVOLENÉ K VÁNOČNÍ ZDRAVICI

Od poloviny září jsme ještě proskakovali vlny ve Středozemním moři v Turecku. Minimalistický pokojík v hotelu Sun Beach Park v malebném městečku Side, tentokrát bez balkónu, nám poskytoval tento výhled. Obr. 1: Pohled ze Sun Beach Park V přízemí byla dostatečně velká recepce, obývaná i zvířecími hlídači, kteří byli na každém kroku – kočky. Obr. 2: Kočka z recepce Když turisté odešli a písečné pláže zely prázdnotou, hlídala na vyhlídce kočka. Bystrým okem kontrolovala, zda neuvidí něco k snědku, nebo sledovala dění kolem.  Obr.: 3: Kočka u moře Cestou k Apolonovu chrámu jsme potkali v podvečerních hodinách kočku a ježka. Chtěli jsme zachytit jejich hrátky, ale jakmile jsme se přiblížili s fotoaparátem, ježek se schoulil do klubíčka.                                 ...