Přeskočit na hlavní obsah

KDYŽ CHYBÍ SVOBODA

22. března 2020 v 13:15 | Mirijam

Dlím v současné době většinu času doma. Na doporučení mé dcery jsem shlédla americký film z roku 1998 Truman show s Jimmy Carreym v hlavní roli. Je to sci-fi, drama a komedie zároveň. Velice zvláštní film, který souvisí s tématem svoboda.

Truman byl od narození vybrán do speciální virtuální show, kterou sledují miliony obyvatel po celém světě a přináší producentovi neskutečný zisk. Show je něco jako Big Brothers. Pro hlavního hrdinu Trumana je vybudováno město. Ve skutečnosti žije v obrovských filmových ateliérech. Je mu přidělena manželka, život Trumana určuje jeho stvořitel - režisér a producent Christof, který má nad jeho životem absolutní kontrolu.

Potkává Sylvii, která mu vtiskne brouka do hlavy a Truman se začíná uvědomovat, že něco není v pořádku. Má kolem sebe vytvořen téměř dokonalý svět, ale ztratil sám sebe, svoji vlastní identitu. Vše se odehrává, jak naplánuje tvůrce pořadu. Do svých 30 let neměl Truman žádnou svobodu.

Je to psychicky náročné, ale pro Trumana není problém uvědomit si skutečný stav věci, ale vyvstává u něho dilema, zda tento bezpečný, pohodlný, téměř ideální, ale falešný svět opustit, nebo se vrhnout do skutečného, reálného života.

Se současnou situací, kdy všichni cítíme omezení svobody, má film hodně společného. Truman od narození neměl žádnou svobodu, dokonce neznal ani skutečný stav věcí, tedy ani sám sebe. Nevěděl, že je pouze aktérem pro pobavení milionů diváků.

My sami sebe známe. Zvykli jsme si na jakýsi životní standard, který je motivován mít strašně moc peněz, mít vše, co tak zvaná moderní doba žádá. Touze po penězích a konzumu jsme obětovali mnohé. Už není ani trend mít dítě. Omezovalo by nás ekonomicky a v našem způsobu života. Bezohlednost, sebestřednost, individualismus. Moje kariéra, moje peníze, já, já a zase jenom já.

Koronavirus a s ním související omezení svobody nám dává příležitost přestavět svoje hodnoty. I úvahy, zda přemnožení a briskní rozšíření viru, utlumení výrob, nejsou vlastně zoufalým voláním přírody o pomoc, nejsou od věci. Co mne potěšilo, že v benátských kanálech se zase objevili delfíni. Což značí, že voda je čistá a pro ně vhodná.

Žijeme v provizoriu. Všichni zoufale čekáme, kdy se začnou počty nakažených snižovat, a svět se vrátí do normálu. Ale zamysleme se. Virus se přestane takovýmhle dramatickým způsobem rozmnožovat, bude lék či vakcína, ale virus se možná v nějakých cyklech bude opakovat. Poučeni velkými ztrátami na životech bychom měli opět sáhnout k razantním omezením svobody a také najít způsob, jak provizorium nevnímat jako ztrátu svobody, ale naučit se s ním žít. A učinit objevy.

Třeba jak v našem školství vyučovat pomocí videokonferencí, you tube kanálů, prezentací na dálku, nejen rozdávat domácí úkoly, ale skutečně učit. Vybavit každé dítě minimálně tabletem, aby byl zajištěn rovný přístup ke vzdělání. Takhle vidím maminky a tatínky, jak usedají s dítětem a snaží se mu přiblížit a vysvětlit látku, kterou měla naučit škola.

Když chybí svoboda, tak jsme zmateni, podrážděni a frustrováni. Nebo je tomu jinak i u vás? Cítím se jak pes, zavřený v kleci. Mám dostatek trpělivosti, vím, že jednou mě pustí.

Současně omezení pohybu je i příležitostí najít zase cestu jeden k druhému. A naučit se řešit třeba i ponorky. Vždyť jeden druhého potřebujeme. A nikdy nebudeme absolutně svobodní. Člověk je tvor společenský a ekonomicky jsme závislí jeden na druhém. Jak říká Werich: "Ten dělá to a ten zas tohle - a všichni dohromady udělají moc."
 
 
 

Počet komentářů: 16

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

SILVESTROVSKÁ PROCHÁZKA ROKU 2023

K poslední dlouhé noci jsme vykonali krátkou 1,5 hodinovou túru přes Kraví horu a Wilsonův les.   Vyhlídka na Brno z bývalé sjezdovky v Žabovřeskách. Počasí bylo teplé, kolem 5 o C. Slunce se ale schovalo. Oblíbené graffiti   Studánka ve Wilsonově lese   Všem a nejen těm, co zavítáte na můj blog, přeji krásný Nový rok 2024 a všechno dobré. Velice si vážím vaší věrnosti a doufám, že se zde budeme setkávat i nadále. V srdci chovám naději, že naše zemička bude vzkvétat. Vždyť je zde tolik dobrých a schopných lidiček.  Převzato z Pinterestu V Novém roce 2024 vítá Mirijam  

PŘEKVAPENÍ K NAROZENINÁM

Dcera se narodila krátce před novým rokem, ale za to vlastně může švagrová. Přišla k nám na návštěvu a říkala, že pokud už mám porodní indicie čtrnáct dní, neměla bych váhat a zajít za svou gynekoložkou, neboť se miminko pravděpodobně chystá na boží svět. Sice takhle už se chystalo dva týdny, nicméně dala jsem se přesvědčit a nechala nedovařený oběd nudle na sladko s tvarohem a vypravili jsme se s manželem za mojí doktorkou. Lékařka provedla testy a hned mne odeslala do porodnice. Chtěla jsem rodit v rodném městě, tak nás čekala ještě 30 minutová jízda. Naložili jsme syna a vydali se na cestu. Bylo nasněženo, námraza a první větší kopec nebyl schopen manžel vyjet. „Uklidni se, neblázni, žádné bolesti nemám, nespěchej,“ konejšila jsem ho. Dorazili jsme do města, ale moje máma, která měla pohlídat syna po tu dobu, než mne manžel doprovodí do porodnice, nebyla doma. „Je u kadeřnice,“ sdělila nám sousedka. Našli jsme ji pod sušákem. „Nemohu hlídat, musím si nechat upravit vlasy.“ „Neblbn

OČNÍ ZÁŠKUBY

Když se oko zblázní Přichází to docela náhle a trvá většinou několik minut: oční škubnutí. Ačkoliv je to jen nepatrný pohyb, může dost znervóznit. Uvádíme přehled příčin a příznaků - a vysvětlíme, jak se záškubům oka vyhnout. Foto: Susann Städter/photocase.de Náhle se víčko začne chvět. Co za tím vězí a co se s tím dá dělat? Že se naše oči na pár sekund zdánlivě jakoby samy od sebe nakrátko zavřou a zase otevřou, víme. Zavření a otevření oka, mrkání, zajišťuje stabilní slzný film a my jsme na to tak zvyklí, že ho někdy vědomě nevnímáme. Oční víčko však někdy rychle a nekontrolovatelně kmitá a škubá, což může vést k nejistotě. Záškuby očí: Varovný signál těla Napřed dobrou zprávu: I když výsledky vyhledávání na Googlu naznačují něco jiného - u většiny lidí za záškuby nejsou žádné nádory nebo nevyléčitelná nervová onemocnění, ale neškodné příčiny. Otravné škubání je však signálem našeho těla, že je něco špatně. A naslouchat vlastnímu tělu se vždy vyplatí. Příčin, proč oko má záškuby, je