Přeskočit na hlavní obsah

POLITICI BY MĚLI STUDOVAT TEORII STRACHU

Článek Michele Gelfandové (Autoritářům se daří tam, kde vládne strach. Musíme lidem pomoci cítit se bezpečně, článek v Journalu, ze 3. ledna) popisuje prostřednictvím psychologie začarovanou spirálu toho, jak zdůvodňování strachu vede k touze po autoritářství. Politici by si měli dobře prostudovat tuto disciplínu a věnovat se jí. Potřeba cítit se bezpečně je do lidí pevně zakotvena: bez ní bychom nepřežili. Když se děti bojí, hledají blízkost k důvěryhodné osobě, která je vnímána jako kompetentnější než oni - empatický rodič nebo pečovatel, který konejší, uklidňuje a řeší problémy.

Tyto základy chování připoutání se přenášejí do dospělého života. Když se bojíme, obracíme se na přátele a rodinu, na ty, kteří se starají o naše bezpečí a na naše politické vůdce. Pokud jsou naše bezpečnostní potřeby nesplněny, cítíme se opuštěni. Polyvagální teorie neurovědce Stephena Porgese dále demonstruje nejen sílu důvěryhodných ostatních pomáhat potlačit naši reakci na strach, ale že mnoho z těchto bezpečnostních podnětů je neverbálních.

Političtí vůdci musí čelit taktice sdělovacích prostředků a zároveň propagovat politiku, hodnoty a ideály vnímané jako naděje - příslib bezpečné budoucnosti. Musí také promítat osobní přítomnost prostřednictvím výrazu obličeje, řeči těla a hlasového zvuku (prozódie), který pod naším vědomým radarem signalizuje pocit bezpečí. To jsou důvody, proč Thatcherová snižovala hlas, Wilson se objevil na veřejnosti s dýmkou a Johnson se psem.



V psychologii a sociologii se často vychází z Maslowovy hierarchie potřeb. Podle ní je potřeba bezpečí a jistoty hned na druhém místě za uspokojováním základních tělesných potřeb jako jsou jídlo, pití, spánek, dýchání, vyměšování, rozmnožování, regulace teploty, fyzická aktivita.

John Bowlby vypracoval teorii citového přimknutí (attachment theory) malého dítěte k matce a blízkým osobám, které se o něho starají. Tato teorie rané citové vazby je základem pro vývojovou psychologii a v podstatě určuje vývoj člověka po jeho emoční a motivační stránce. To souvisí i s potřebou bezpečí, jak je pojednáno v tomto článku. Touhu po bezpečí si v sobě neseme od narození, jak demonstrují zmínky o Maslowovi a Bowlbym.

Proto ti politici, kteří apelují na ohrožení a na to, že oni jsou ti jediní, co jsou schopni nám zajistit bezpečí a ochranu, v podstatě apelují na naše základní pudy. S námi se budete mít dobře.

Naopak, podcení-li politici tuto touhu nebo nás dokonce uvedou do pocitu ohrožení, vyvolá to v nás pocit, že oni nejsou ti kompetentní, co jsou schopni nás emočně uspokojit a zajistit nám dobré vyhlídky do budoucnosti, na přežití. Reagujeme nespokojeností s politikou vlády, demonstracemi, voláním po nových volbách a je to příznivé období pro vznik extrémistických organizací, které nám nabízí možnost ochrany.

Někteří politici umí pracovat s faktorem strachu a ví, jak ho ovlivňovat ve svůj prospěch. Mnohdy situaci podcení a na scéně se objeví noví vůdci, kteří svými prohlášeními v nás obavy eliminují, získáme k nim důvěru. Ve skutečnosti se ale většinou jedná jen o touze po moci. V podstatě jako u všech.


Zdroj:


Autorka článku: Laurel Farrington, Hitchin, Hertfordshire
Překlad a doslov: Mirijam

Komentáře

  1. Již v socialismu (období studené války)  kolovala rýmovaná propagandistická hláška :
    "Maminko, já se bojím pershingů."
    "Neboj ty se, milé dítě SS dvacet ochrání tě."

    OdpovědětVymazat
  2. [1]: Ale mami, já se bojím piercingu.

    OdpovědětVymazat
  3. ZahradaCihelna11. ledna 2020 v 6:30

    Zajímavý článek, strach a obavy jsou učinnými nástroji manipulátorů

    OdpovědětVymazat
  4. [3]: Strach má velké oči. A kolikrát ho bylo zneužito.

    OdpovědětVymazat
  5. Oni politici mají své teamy, kde jsou lidé kteří základy politického marketingu mají v malíčku... Strach a potřeba bezpečí v politice určitě hraje roli. Mimochodem např. amatér, pro kterého je funkce prezidenta jen dalším kruckem v kariéře a který nama ani vyhraněné názory, nemá šanci proti politickému profesionálové, který umí politickou vyhranenost alespoň dobře předstírat, i když ještě nedávno v řadě věci tvrdil pravý opak..

    OdpovědětVymazat
  6. [5]: Líbí se mi tvůj názor. 👍 Dokáží si za ním představit některé politiky. 🌞

    OdpovědětVymazat
  7. Spíš by se politici měli zakázat.

    OdpovědětVymazat
  8. [7]: Uvolnila by se místa pro nás.
    Když budu nahánět hrůzu, bude dělat dinosaura. To se mě budou všichni bát.

    OdpovědětVymazat
  9. Nechala bych je dělat popeláře, aby si uklidili to svinstvo, co vyprodukují :/

    OdpovědětVymazat
  10. [9]: Nejhorší je, že ti noví, dělají a budou dělat totéž. Kdepak myslet na lidi. Využít lidi a myslet na sebe.

    OdpovědětVymazat
  11. Je to tak a zároveň je to smutné - faktor strachu nepřinesl nám "obyčejným" lidem nikdy nic dobrého, jen s tím nechceme nebo nemůžeme nic moc dělat..

    OdpovědětVymazat
  12. [11]: Souhlasím. Děkuji za komentář.

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

KRESLENÍ PRO VĚK 12 A VÍCE

To by člověk nevěřil, co dělá stínování a vhodná volba tužek a pastelek. Zaznamenat dynamiku a světlo je v kreslení docela problém. Musím si ještě obstarat blender pro zesvětlování a thunder pro tmavá místa na kresbě pro získání tmavého efektu. Existuje i pastelka pro plynulý přechod barev, může se hodit. Maluji zatím do sešitu, skicáky zatím nepoužívám. Začnu tehdy až si budu myslet, že kresba získá na kvalitě. Na ten pel mel co zkouším, je sešit vhodný a vleze se do něho více kreseb, i nepovedených. Papír to skousne a já budu vidět, kde se stala chyba. A prvních pár začátečnických obrázků pro dospívající mládež a starší: Obr. 1: Dívka, panda Obr. 2: Dívka s deštníkem Obr. 3: Dívka s flétnou Obr. 4: Chlapec, země, skála Obr. 5: Kříž s andělskými křídly Obr. 6: Matka s dítětem Obr. 7: Dvě slečny a Ježíš Obr. 8: Most s krajinou Obr. 9: Silnice s alejí Obr. 10: Oslava kostlivce Obr. 11: Pistole, hlava koně Obr. 12: Tygr Tak to je vzorek mých prvních...

UŽ TÉMĚŘ VÁNOCE A NOVÝ ROK 2025

Jak tak jdem tím zdejším světem, uniká nám, v čem se pletem …. spletla jsem se, že do zimy budu mít ponožky; ale ne s pomocí boží, ale s pomocí kamarádky jsem dokončila můj první pletací výtvor po 38 letech, kdy jsem definitivně odložila jehlice, těsně před vánocemi. Obr. 1: Jedna ponožka První ponožka je krpatá, jako vlnobití. Hlavně to přidávání, abych zachovala rovinu, mi činí problém. Pletařky ví. Prý mezi dva kopečky. Nevím, co mám pokládat za kopeček, tak splétám křivě. Přítelkyně mne nabádala, abych ji vypárala, ale já jsem si ji chtěla nechat jako odstrašující příklad na vzorek. Ale neodradilo mne to a pokračovala dál. Obr. 2 + 3: Dvě ponožky a tři ponožky Na obrázcích horní ponožka je ta nepovedená. Zbývající použitelné dvě se mi podařilo před vánocemi dokončit za značného přispění kamarádky, která občas se mnou ztrácela trpělivost. Občas jsme odložily jehlice, daly si panáka, ohlásila jsem, že dnes už plést nebudu. Do příště mi to opravila. Jinak bych ...

OD PODZIMNÍ DOVOLENÉ K VÁNOČNÍ ZDRAVICI

Od poloviny září jsme ještě proskakovali vlny ve Středozemním moři v Turecku. Minimalistický pokojík v hotelu Sun Beach Park v malebném městečku Side, tentokrát bez balkónu, nám poskytoval tento výhled. Obr. 1: Pohled ze Sun Beach Park V přízemí byla dostatečně velká recepce, obývaná i zvířecími hlídači, kteří byli na každém kroku – kočky. Obr. 2: Kočka z recepce Když turisté odešli a písečné pláže zely prázdnotou, hlídala na vyhlídce kočka. Bystrým okem kontrolovala, zda neuvidí něco k snědku, nebo sledovala dění kolem.  Obr.: 3: Kočka u moře Cestou k Apolonovu chrámu jsme potkali v podvečerních hodinách kočku a ježka. Chtěli jsme zachytit jejich hrátky, ale jakmile jsme se přiblížili s fotoaparátem, ježek se schoulil do klubíčka.                                 ...