Přeskočit na hlavní obsah

V LESE I.

Kdo nezná vysoké lesy Milánska, zvané lesy Saronno, Mombello, Limbiate, dokáže si představit pás lesů na nerovném terénu, kdysi nekultivovaného a dnes osázeného skotskými borovicemi a dubem, což je to, co Země, plná vřesu a housenek, nám může dávat. Tyto plantáže nejsou příliš staré, a proto nejsou příliš známé. Většina našich otců se pamatuje na to, že viděli první výhonky, když ten holý trakt země nebyl ještě nic jiného než holý sodík. Dnes je les vyspělý, nebudu říkat pro zloděje, kteří již nežijí v lese, ale pro všechny ty, kteří milují smutnou samotu a vždy sní o tom, že jsou dnes zde, zítra jinde.

Tyto lesy mi připomínají například určité samoty starověké Kaledonie: a nejkrásnější je, že v Kaledonii jsem nikdy nebyl. Ale tucet románů Waltera Scotta, kdy jsem seděl ve stínu starodávného dubu nebo dokonce jen na schodišti, nebylo ve dvanácti letech zbytečně čteno. Pokud to není jako ve Skotsku, existují lesy v Limbiate, které by mohly být přepraveny do Skandinávie, a pak je to ještě krásnější pro ty, kteří rádi chodí pěšky.




Tisíce rostlin trvalých tmavě zelených, tenkých a rovných stonků, které otevírají své peří květů nebo deštník, jsou promíseny v téměř symetrickém uspořádání v délce pěti nebo šest mil: cesty, které lemují tyto armády rostlin a protahují se, klesají do zeleně, pokud oko vidí: rokle obrostlé velmi vysokými travami, tenkými jako nit, kam psi nevstoupí: žlutá země, zvrásnělá obrovskými trhlinami, kde bije slunce: měkká, bahnitá, kluzká jako mýdlo, kde voda zůstává stát. Dešťová voda odteče a tvoří louže, bažiny, rybníky a trvalá jezírka obklopená jehličnany s vlnkami a malými bouřkami, které jsou světu neznámé, jako ty ze skromných duší: a pak přidejte hluboké ticho, které ani nenaruší obvyklé šustění listů (borovice je tichá) a světélkující nebeská a mystická brána nad tolik zelenými lesy, z jejichž štěrbin je vidět putující plameny západu slunce .... vše, co chci říci, mě často přeneslo mimo sebe do oblasti, kde mám pocit, že jsem kdysi žil, možná před deseti tisíci lety.

Ach, poezie, přátelé, to je milá věc! Jednoho podzimního rána, knihu, dejme tomu od Alearda Aleardiho, zasuneme do kapsy lovecké brašny, s puškou na zádech, se psem skákajícím kolem vás, se otočíte za domy, otočíte se ke starému hřbitovu, podíváte se na ty ubohé mrtvé a ten bílý kříž, kde mrtvá hraběnka spí padesát let ... Ne, ne, to není poezie.

Zamiloval jsem se v šestnácti do této hraběnky a je to příběh, který jsem slíbil někdy vyprávět. Sledoval jsem ji ve stínu lesa, šťastnější, když listopadové mlhy vstoupily do rostlin, aby s jejím nádechem zahalily obrysy lesa.

Jednoho rána, hned začátkem listopadu, když jsem běžel před snídaní borovicovým lesem a přemýšlel o své budoucí básni o Vzkříšení mrtvých, jsem byl najednou zajatcem plamene, který prošlehoval z pozadí, a který stěží dokázal zlomit bílý závoj a zmrzlinu z mlhy. Dokonce i Pill, můj lovecký pes, se zastavil na čtyřech nohou, s nosem a malým ocáskem nahoru plný úžasu. Cherubina mi řekla, než jsem odešel z domu, že by připravila snídani na jedenáctou, později než obvykle, protože čekala mého bratra s příbuznými nevěsty.

Dva dny jsme pracovali v kuchyni a připravovali tuto snídani, která měla být slavnostním banketem po italské opeře Sardanapalo, s trochou zábavy a trochou jídla. Vypadalo to, že banket může být radostnou událostí. Důležitost domu se pozná podle stolu a můj otec chtěl, jak řekl, zapůsobit na některé trochu zámožné lidi ... Ale to jsou věci, které nemají nic společného s tím plamenem, který, jak jsem řekl, se pohyboval na pozadí lesa a téměř se snažil rozbít silný závoj mlhy.

Podivný oheň v našich lesích! Když jsem se blížil, plamen se stával výraznějším a už v červené záři ohně bylo vidět, jak se některé postavy shromáždily v kruhu jako smutné spiknutí nekromantů.

Osamělost a divočina místa, které bylo propleteno do jakéhosi druhu křižovatky: ty houpající se stíny na stonku rostlin v pohyblivém a jasném odrazu kouřového a pryskyřičného plamene, by vás mohly přesvědčit o úmluvě zločinců, i když po několika krocích jsem nepoznal dlouhé a tenké nohy městského tajemníka a vedle něj také squatovou postavu konzula a dvě nebo tři polní stráže.

Konzul seděl u uctívání ohně na kládě. Battistino, jeden z polních strážců s jedním kolenem na zemi, se pokusil vyhodit do povětří hořící uhlí dírou v trubce, zatímco tajemník pana Boltracchiho si zahříval méně slušné části svého těla. Otočen zády ke krbu a s rozevřenýma nohama tvořil kompas. Dobří lidé byli v lesích už několik hodin a v chladném listopadu a mokré trávě od rosy cítili radost a výhodu chráněného místa před zlým počasím.

Komentáře

  1. [1]: Teď nedávno jsem byla na Cimburku. Jak to zpracuji, zobrazím nějaké záběry. Zajímavý hrádek. A to stoupání hlubokými lesy až k hradu kolem studánky nemělo chybu. Chybu měla moje dýchavičnost. Nevyběhla jsem bez zastavení, dokonce i mluvit jsem přestala ... nevím, jestli z okouzlení lesů ...

    OdpovědětVymazat
  2. [2]: To mi evokuje VELKOU KUNRATICKOU.

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

KRESLENÍ PRO VĚK 12 A VÍCE

To by člověk nevěřil, co dělá stínování a vhodná volba tužek a pastelek. Zaznamenat dynamiku a světlo je v kreslení docela problém. Musím si ještě obstarat blender pro zesvětlování a thunder pro tmavá místa na kresbě pro získání tmavého efektu. Existuje i pastelka pro plynulý přechod barev, může se hodit. Maluji zatím do sešitu, skicáky zatím nepoužívám. Začnu tehdy až si budu myslet, že kresba získá na kvalitě. Na ten pel mel co zkouším, je sešit vhodný a vleze se do něho více kreseb, i nepovedených. Papír to skousne a já budu vidět, kde se stala chyba. A prvních pár začátečnických obrázků pro dospívající mládež a starší: Obr. 1: Dívka, panda Obr. 2: Dívka s deštníkem Obr. 3: Dívka s flétnou Obr. 4: Chlapec, země, skála Obr. 5: Kříž s andělskými křídly Obr. 6: Matka s dítětem Obr. 7: Dvě slečny a Ježíš Obr. 8: Most s krajinou Obr. 9: Silnice s alejí Obr. 10: Oslava kostlivce Obr. 11: Pistole, hlava koně Obr. 12: Tygr Tak to je vzorek mých prvních...

UŽ TÉMĚŘ VÁNOCE A NOVÝ ROK 2025

Jak tak jdem tím zdejším světem, uniká nám, v čem se pletem …. spletla jsem se, že do zimy budu mít ponožky; ale ne s pomocí boží, ale s pomocí kamarádky jsem dokončila můj první pletací výtvor po 38 letech, kdy jsem definitivně odložila jehlice, těsně před vánocemi. Obr. 1: Jedna ponožka První ponožka je krpatá, jako vlnobití. Hlavně to přidávání, abych zachovala rovinu, mi činí problém. Pletařky ví. Prý mezi dva kopečky. Nevím, co mám pokládat za kopeček, tak splétám křivě. Přítelkyně mne nabádala, abych ji vypárala, ale já jsem si ji chtěla nechat jako odstrašující příklad na vzorek. Ale neodradilo mne to a pokračovala dál. Obr. 2 + 3: Dvě ponožky a tři ponožky Na obrázcích horní ponožka je ta nepovedená. Zbývající použitelné dvě se mi podařilo před vánocemi dokončit za značného přispění kamarádky, která občas se mnou ztrácela trpělivost. Občas jsme odložily jehlice, daly si panáka, ohlásila jsem, že dnes už plést nebudu. Do příště mi to opravila. Jinak bych ...

OD PODZIMNÍ DOVOLENÉ K VÁNOČNÍ ZDRAVICI

Od poloviny září jsme ještě proskakovali vlny ve Středozemním moři v Turecku. Minimalistický pokojík v hotelu Sun Beach Park v malebném městečku Side, tentokrát bez balkónu, nám poskytoval tento výhled. Obr. 1: Pohled ze Sun Beach Park V přízemí byla dostatečně velká recepce, obývaná i zvířecími hlídači, kteří byli na každém kroku – kočky. Obr. 2: Kočka z recepce Když turisté odešli a písečné pláže zely prázdnotou, hlídala na vyhlídce kočka. Bystrým okem kontrolovala, zda neuvidí něco k snědku, nebo sledovala dění kolem.  Obr.: 3: Kočka u moře Cestou k Apolonovu chrámu jsme potkali v podvečerních hodinách kočku a ježka. Chtěli jsme zachytit jejich hrátky, ale jakmile jsme se přiblížili s fotoaparátem, ježek se schoulil do klubíčka.                                 ...