Přeskočit na hlavní obsah

IVANČICE I.

Našla jsem velmi starou knihu se zažloutlými listy Tři zlaté poháry, kterou dostal můj otec, protože se zasloužil o tisk a vazbu této knihy. Kniha Mirka Elpla je ódou na město Ivančice.

Toliko úvod.

Do tvého znaku sahám, beru jeden kalich po druhém, a když jej pak vztyčuji proti slunci, zaperlí se a zajiskří na dně několik krůpějí prastarého vína evančického, které kdysi dávno a dávno měštěnín v krčmě zapomněl dopít.

Piji a připíjím ti, ó město mrtvé a živé, do kterého mě zavál dnes laskavý Osud jako vítr do dálek hedvábná vlákna babího léta, piji a připíjím ti, ó město, ve kterém se mi zalíbilo, když ve tvých zdech pohladil mne dech dnů uprchlých, dech zvláštní oním šelestem duší, který s mrtvými neodchází, nýbrž zachycuje se jako letící pavučina na rumělkových střechách, líbezných reliéfech starobylých domů, báni a vížkách kostelní věže a kamenných záhybech světců a sousoší a kašen.

Viděl jsem tě v slunci, ó město, kdy tvé povětří chvělo a třepetalo se horkou žárlivou žlutí, smíchanou s průsvitným zlatem a jantarem, mělo jsi v očích mírnost moudrosti, když jsem chodil po tvých bedrech s božským klidem i vzpourou v duši. Bylo jsi bílé a šedé, ale zkrášlovala tě měděnka na vížkách, moře zeleně s barevnými skvrnami tvých zahrad a hnědomodrý pás řeky, proudy barev, crčících do průhledného vzduchu.

Přišel jsem pro tebe, Beneši Metode Kuldo, aby ses procházel se mnou, nebyl jsi starý ani slepý, příteli, vozíčku pohádek, byl jsi mlád a zavedl jsi mne na kopec Rénu s překrásným parkem, na stráně pod kaplí svatého Jakuba, kde brunátněly hrozny bohatých vinohradů, ukázal jsi mi sbor Českých bratří, prastaré bašty a hradby a brány, prováděl jsi mne přítmím úzkých uliček a malých kapliček, světlem zahrad a božích muk, abys mne nakonec odvedl na hřbitov s pohledem, který pyšně říkal: „Vidíš, zde spávají moji přátelé …“

Ještě dlouho vzpomínal jsem na tebe, když jsi odešel za svými princi a princeznami, kouzelníky a čarodějkami – a já zůstal venku, mimo tvůj kruh, abych pohledem plným obdivu pozoroval fresku zbrojnice pánů z Lipé a muže, nesoucího na ramenou arkýř jejich zámku, či abych z velkých oken hostince „U černého lva“ hleděl zamyšleně na náměstí se štíhlou sochou Panny Marie, na jejímž kamenném sloupu jsou přilepeni barokní andělíčci, abych se díval na zvláštní věž chrámu se čtyřmi vížkami, připomínajícími pevnůstky s prastarým ochozem, s kterého kdysi věžník vytruboval hodiny.

Ještě dlouho vzpomínal jsem na tebe, kdy vlahý večer pokryl už oblohu stříbrem planet a mlékem mlhovin, a já odešel za město do lesů, abych v zrcadle řeky Rokytné pozoroval hru nebeských záblesků, tanec bez konce, pršky hvězd, slavnost vítěznou …

Potom jsem tě, ó město, viděl loni v zimě, kdy lidé zaclonili světla oken černými papíry, lucerny trčely mrtvě do ulic, a domy rostly a tměly se pouze nezřetelnými liniemi na tmavomodrém bezhvězdném nebi.

Onoho večera uslyšel jsem poprvé tvé zvony, jejichž přeladný lahodný hlas připomínal mi hudbu klekání kteréhosi městečka italského. Ne, ani v této tmě jsem nezabloudil, neboť znám tu každý kámen, vždyť byl jsem tu už kdysi dávno …

Ne, nezabloudil jsem, neboť město mne zná, býval jsem přece častým hostem jeho domů i lidí, město mne má rádo, neboť jsem je mnohdy uspával ve svých loktech, abych je k ránu probudil červánkovým polibkem. Ach, město mne zná, vždyť často usínal jsem v jeho náručí a probouzel se jeho pohlazením, město, matka i otec, bratr i sestra, přítel nejvěrnější …

pokračování příště

 


 

Komentáře

  1. Staré knihy mám ráda a pár jich doma mám.Také po tatínkovi a ten je měl po svém otci.
    Město je od nás daleko.
    Měj se hezky

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Mám i knihu po své babičce a tchyni. Je to takové nostalgické. 😀

      Vymazat
  2. Odpovědi
    1. Fakt je to zajímavá kniha, pro toho, kdo město zná a kdo se tam narodil. 🙂

      Vymazat
  3. Už jen ten pocit,že můžeš kdykoliv tuto poetickou knihu otevřít, stojí za to takovou knihu mít .

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jsem takový patriot. Na náměstí stojí kostel Nanebevzetí Panny Marie, který tenkrát Kumáni zapálili a v něm uhořeli zvoník Jan, jeho žena Marta a malý Petr i se svým králíčkem. 😐

      Vymazat
  4. Tímto městem jsme vždy jen projížděli. Kniha je skvostným kouskem zvláště pro člověka, který k místu něco cítí a může se pokusit podívat se na své místo stejnýma očima a zažít slova knihy ve svém srdci.

    OdpovědětVymazat
  5. Bydlím teď jinde, ale ráda se tam vracím. Vzpomínat na kus prožitého života, hezká místa. 🙂

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

SILVESTROVSKÁ PROCHÁZKA ROKU 2023

K poslední dlouhé noci jsme vykonali krátkou 1,5 hodinovou túru přes Kraví horu a Wilsonův les.   Vyhlídka na Brno z bývalé sjezdovky v Žabovřeskách. Počasí bylo teplé, kolem 5 o C. Slunce se ale schovalo. Oblíbené graffiti   Studánka ve Wilsonově lese   Všem a nejen těm, co zavítáte na můj blog, přeji krásný Nový rok 2024 a všechno dobré. Velice si vážím vaší věrnosti a doufám, že se zde budeme setkávat i nadále. V srdci chovám naději, že naše zemička bude vzkvétat. Vždyť je zde tolik dobrých a schopných lidiček.  Převzato z Pinterestu V Novém roce 2024 vítá Mirijam  

VÝSTAVA ALFONS MUCHA

Nedávno jsem navštívila výstavu v mém rodném městě v Ivančicích, kde se narodil 24. července 1860 i malíř světového jména Alfons Mucha. Žil v období secese, a to ovlivnilo i jeho tvorbu. Jeho práce zobrazují především ženskou krásu. Jeho otec Ondřej byl vyučený krejčí, pocházel z vinařské rodiny a v pozdějším věku působil jako soudní úředník v zadním traktu budovy v Ivančicích. V bývalé budově soudu se nyní konají výstavy významných osobností města Ivančic. Nejznámější jsou Alfons Mucha a český herec Vladimír Menšík. Ondřej poslal syna Alfonse na Slovanské gymnázium do Brna. Pražská akademie mu byla zprvu odmítnuta z důvodu nedokončené střední školy. Školu nedokončil ne v důsledku svého zdravotního stavu, jak prohlašoval, ale pro velký počet neomluvených hodin. Dobré známky měl Mucha z kreslení a ze zpěvu. Přesto Muchovy tvorby si všimnul profesor Lhota. Po školním neúspěchu působil Alfons Mucha jako písař u soudu v Ivančicích. Jedna z jeho prvotin bylo zhotovení divadelní dekorace pro

PŘEKVAPENÍ K NAROZENINÁM

Dcera se narodila krátce před novým rokem, ale za to vlastně může švagrová. Přišla k nám na návštěvu a říkala, že pokud už mám porodní indicie čtrnáct dní, neměla bych váhat a zajít za svou gynekoložkou, neboť se miminko pravděpodobně chystá na boží svět. Sice takhle už se chystalo dva týdny, nicméně dala jsem se přesvědčit a nechala nedovařený oběd nudle na sladko s tvarohem a vypravili jsme se s manželem za mojí doktorkou. Lékařka provedla testy a hned mne odeslala do porodnice. Chtěla jsem rodit v rodném městě, tak nás čekala ještě 30 minutová jízda. Naložili jsme syna a vydali se na cestu. Bylo nasněženo, námraza a první větší kopec nebyl schopen manžel vyjet. „Uklidni se, neblázni, žádné bolesti nemám, nespěchej,“ konejšila jsem ho. Dorazili jsme do města, ale moje máma, která měla pohlídat syna po tu dobu, než mne manžel doprovodí do porodnice, nebyla doma. „Je u kadeřnice,“ sdělila nám sousedka. Našli jsme ji pod sušákem. „Nemohu hlídat, musím si nechat upravit vlasy.“ „Neblbn