Poznali jste z minulého článku lázeňské město Mariánské Lázně? A spisovatele v tomto pořadí:
Obrázek 1 – Maxim Gorkij, obrázek 2 – Josef Dobrovský, obrázek 3 – Mark Twain, obrázek 4 – Franz Kafka. Bronzové sousoší dvou mocnářů představuje krále Edwarda VII. a císaře Františka Josefa I. Autorem návrhu sousoší je mariánskolázeňský sochař Vítězslav Eibl.
Když se řekne Mariánské Lázně, vybaví se mi nádherné, upravené parky, kolonáda, Zpívající fontána, krásná, zalesněná okolní krajina, čistý vzduch, pitné prameny a lázeňské procedury.
V Mariánských Lázních se léčí hlavně revma, Bechtěrevova choroba, artróza, ale také nemoci ledvin, močových cest, prostata, dýchací potíže a metabolická onemocnění jako dna a diabetes.
V současné době lze lázně využít k relaxaci nebo jako wellness pobyt, což byl můj případ. Také jsme chtěli podporovat české lázeňství, protože v současné době je v ohrožení, stejně jako gastronomie a cestovní ruch.
I
toto jsou Mariánské Lázně. Mimo hlavní kolonády ve středu města je dost hotelů
opuštěných, zanedbaných, uzavřených. Některé jsou odsouzeny k demolici.
Lázeňství a nejen v Mariánských Lázních upadá. A covidová krize klienty
nepřivábí. Setkávali jsme se v našem hotelu převážně s německými a
ruskými hosty. Pomalu raritou bylo slyšet češtinu.
V hotelu měli nádherné lustry. Fotila jsem je skrz poschodí. Zanechávaly úchvatný dojem. Cítila jsem potřebu je zachytit.
Labutí jezero v podvečer
Zpívající fontána ve dne
Pomník Milénia
Původní pomník s názvem Franzensstein byl postaven v první polovině 19. století ke cti císaře Františka I. Na dochovaném základovém kvádru byl 31. prosince 1999 odhalen Pomník Milénia. Autorem návrhu je architekt Zdeněk Franta, vytvořil jej zádubský kamenosochař Stanislav Junek.
Na mapě jako druhá v pořadí byla vyznačena rozhledna, ale našli jsme jen pamětní desku s názvem Odpočívadlo opata Clementso. Alfred Ambrož Clementso (1831 – 1900) byl v letech 1887 – 1900 čtyřicátým osmým tepelským opatem. V Mariánských Lázních dal do dnešní podoby přestavět mnoho veřejných budov – litinovou kolonádu, Centrální lázně, Nové lázně, Společenský dům Casino. Je na nich vyobrazen opatův erb a kryptogram A.A.C.A.T. (Alfred Ambros Clementso Abbas Teplensis). Toto místo s nynější jeho pamětní deskou bylo častým cílem jeho vycházek.
Ani Pastýřské odpočívadlo nezůstalo zachováno. Nebyl odtud žádný výhled do kraje. Okolí bylo zarostlé lesem. Pastýřské odpočívadlo dostalo svůj název v době vrcholícího romantismu v polovině 19. století. Původní název místa Schäferlust – Ovčákova slast – je doložen roku 1837. V roce 1847 zde byl postaven patrový vyhlídkový altán s elegantními sloupy, ale již v roce 1879 odtud pohledy na Mariánské Lázně zakrývaly vzrostlé stromy.
Rozhledna Hamelika
Náladu nám spravila rozhledna Hamelika, ze které byl pěkný výhled za nádherného počasí.
Dorazili jsme až na Kamzík (750 m), kde měla být vyhlídková kavárna z roku 1898, ale byla v rekonstrukci. Tak alespoň jedna fotografie květeny s motýlem.
Trocha květeny s motýlem
Vraceli jsme se přes Ski areál. Lanovka byla v provozu, ale my jsme kráčeli dál po vyznačené cestě až k Laskové kapli.
Pohled z dáli, Laskova kaple a Interiér Laskovy kaple
K uctění památky své zemřelé matky nechal ředitel zdejšího divadla Julius Laska r. 1909 postavit novogotickou kapli Panny Marie Bolestné. Plán a výstavbu uskutečnil místní stavitel Josef Forberich. Kapli 26. července 1909 vysvětil tepelský opat Gilbert Johann Heimer.
Loučím se s Mariánskými Lázněmi ještě jedním snímkem.
Městečko na dlani, motýlí jezero, zpívající fontány, skoro ráj na zemi! Avšak mně by tam chyběla pořádná cikánská diskotéka.
OdpovědětVymazatDiskotéky také byly. Cikány jsem ale neviděla. Spíše hodně šikmookých Vietnamců, Číňanů.
VymazatVždycky jsem chtěl být lázeňský švihák.
OdpovědětVymazatŠvihák lázeňský. A máš hůl?
Vymazathůlku vycházkovou a cvikr na nose.
VymazatA cylindr.
VymazatMariánské Lázně mám spojené s Ferdinandovým pramenem a sprintem na hotel, abych se nepo*****. ( to je tak, když malý holky neposlouchají své staré tetičky)😊
OdpovědětVymazatJá jsem z těch pramenů ochutnávala citlivě. Neprohnaly mne. Vždy se mi vybaví scéna z filmu pro pamětníky, jak myslím, že to byl Rašilov ochutnává z pramene a byla do něho nalita slivovice. Nezdráhal se dát si ještě další doušek, byť ty léčivé vody nesnášel.
VymazatTa scéna je nádherná jeho manželka se nestačila divit, že ho od "pramene" nemůže odtrhnout :).
VymazatJj. Také má tu scénku živě před očima. 🙂
VymazatPřiznám se, že hádanku jsem nevyluštila, protože jsem Mariánské lázně ještě neměla tu čest navštívit. Je velká škoda, jak píšeš, že lázeňství upadá. Bohužel je to ale dáno tím virem :( Jinak fotky máš moc hezké
OdpovědětVymazatTen vir k tomu přispívá, což je opravdu škoda.
VymazatJe hrozná škoda těch zchátralých nádherných domů.
OdpovědětVymazatTaké mi to přijde líto. Přemýšlela jsem, jestli by to nešlo přeměnit v bydlení. Spousta mladých lidí nemá kde bydlet. Ale nejspíš tam mimo lázeňství nejsou pracovní příležitosti.
OdpovědětVymazatNa ten Kamzík jsem nedorazila, ale myslím, že je to ten, který je viděn přes ski areál louku uprostřed lesů. Taky Odpočívadlo opata Clementso jsem nikdy nepotkala a kapli asi taky ne. Ta kaple je asi ze Ski areálu dolů a doleva, my šli doprava k hotelu Panorama.
OdpovědětVymazatKamzík je kousek od areálu. V provozu není, za to tam byla nádherná skalka. My jsme šli pod Edwardově stezce a Odpočivadlo bylo před rozhlednou Hamelika, kterou jsi navštívila.
VymazatPřed pár lety jsme tam byli několik hodin v rámci turistického výletu, ale moc jsem se kolem kolonády nezdržoval, raději jsem šel nahoru ke Krakonošovi.
OdpovědětVymazatZajímavé je, jak říkáš, že je tam poloprázdno, my jsme si zažádali o lázeňský voucher a měli jsme zájem o Karlovu Studánku, anebo Luhačovice, a nikde jsme neuspěli.
Krakonoš je hezký, ale byl mimo provoz. Luhačovice jsou prima. Jak je to teď s vouchery, nevím. Loni nebo předloni jsme navštívili Lednicko-valtický areál, vč. zámku Lednice, Minaretu, rybníka Apollo a bylo to báječné.
Vymazat