Přeskočit na hlavní obsah

PŘÁTELSTVÍ U VODNÍ NÁDRŽE

Přece jenom ještě existuje.

Díky bohu - ještě nebyli všichni pohlceni a zformováni moderní dobou.

Jsou tu ještě zástěry a šátky žen, které do svých kovových kbelíků jdou nabrat vodu - přes celé nádvoří obehnané železnými mřížemi až k litinovému umyvadlu a zpět.

Se spoustou temného hluku a plných nejsmíšenějších myšlenek pod šátkem, nejtajnějších pocitů ukrytých kolem zástěry.

Tak tu žily tyto dvě starousedlé ženy - rarity, sousedky nejen v domě, ale i hluboko v koutku duše.

Blaschkeová byla vdova po tramvajákovi a vážila dobrých 80 kilo při výšce jednoho metru padesáti pěti centimetrů, Nehudová vážila nepatrně méně a byla o pohlavek vyšší.

Její manžel ji opustil před lety - prý aby proniknul do osamělosti svého pravého já.

Byty obou žen ležely vedle sebe a dalo se do nich vstoupit ze železné mřížky.

Slyšely všechny zvuky "zvenku" a také je hojně využívaly.

"Musíš kašlat tak strašně nahlas po čištění zubů …!" "Dokud bude váš Kanari celý den kňučet…" Znuděně, ale s trochou očekávané radosti, několik obyvatel šlo k železným mřížkám, aby sledovali duel Blaschkeová Nehudová. Naneštěstí se v poslední době toho moc nového neudálo: hrubé nadávání, zmínka o intimních záležitostech, rozhořčení, občasné plivání z jedné nebo druhé strany - a potom smířlivé zavrčení, když se rozcházely.

Každá popadla svůj kbelík a pokračovala v domácí práci.

Chvíli to šlo a nic se nestalo.

Jednoho krásného dubnového dne se Blaschkeová zeptala Nehudové, proč dva dny nesledovala televizi, jestli ji má rozbitou ...

Nato Nehudová krátce navázala: "Obraz bliká," otočí se a chce odejít.

Ale Blaschkeová s takovouto odpovědí není spokojena. S podivnou obratností hrocha poskakuje kolem sousedky, odřízne ji cestu. Už je v jejím bytě a zapne televizi.

"Na všech programech?" "Na všech programech. Ale teď hned vypadni!" žene ji před sebou Nehudová, ještě než se mohla přesněji přesvědčit o technických závadách.

Blaschkeová má totiž podezření, že sousedka se opět dívá na show Ženich. A tito televizní opraváři jsou většinou pěkní mladí mužové, kteří se vůbec nebrání na nějakou hodinku položit ruce do klína zkušené ženy.

Toto naléhavé podezření zintenzivňuje ještě bolest, kterou právě utrpěla na obou frontách, a tak Blaschkeová dává volný průběh svému kousavému temperamentu. Přináší kbelík, který zůstal v sousedním bytě a povídá:

"Pokud sama nerozladila zařízení, protože hledá mužského, no, uvidíme …", vezme kbelík a stáhne se.

Nehudová dokázala sice velmi tiše telefonovat a zapnutím elektrických spotřebičů občas dokázala pustit tenkou stěnou co nejméně informací ke zvědavé sousedce, ale ...

V této rozhodující situaci však Blaschkeová má stále své sluchátko na poslouchání, a sice prázdnou sklenici vody, kterou tiskne na stěnu, aby takovýmto způsobem vylepšila akustiku.

Nyní tedy ví, že opravář přijde ve čtvrtek v 11 hodin.

Čtvrtek 10 hodin: Dveře Blaschkeové se otvírají, v růžových pepitových šatech stoupne na železný rošt, žlutou růži v načesaných vlasech. Před sebou nese kbelík jako standartu.

Po návratu od vodovodního potrubí se otevřou dveře Nehudové - a dáma světa kráčí po železném roštu: šedý kostým, hedvábný šátek, diskrétní šperky, lehká vůně parfému Eau de Cologne.

Uvidí Blaschkeovou a zavrčí: "Přichází k tobě nebo ke mně?" "Nemám televizi, a kdybych ji měla, fungovala by," vrátí hozenou rukavici zpět.

"Tak proč tenhle make-up?" Nehudová chce spařit soupeřku.

"Jaro, módní povědomí," čelí těmto narážkám Blaschkeová s koketním povytažením ramene.

Obě dámy opět vycházejí z ringu a pouze Pán Bůh vidí, jak každá stojí za dveřmi bytu, jen aby nepřeslechly kroky očekávaného opraváře televize. Občas dokonce vyšplhají na židle, takže už mohou roztouženě špehovat světlíky každého, kdo vstoupí na dvůr.


Kolem jedenácté vchází na dvůr vesele vyhlížející čtyřicátník s holou hlavou a delším pletencem vlasů, který mu vlaje kolem týlu, a ptá se chlapce, který si hraje s míčem po paní Nehudové. Pak rychle vyskočí po schodech nahoru.

Když prochází kolem dveří Blaschkeové, ty se zprudka otevřou a pepitová lady vpluje s podnosem na dort k zmatenému muži.

"Ježíši, mladý muž, jaká náhoda! Určitě chcete ochutnat kousek mého domácího koláče. Ne, jaká náhoda." Rychle se vzpamatuje, vezme si kousek koláče a rychle s ním do pusy.

"Děkuji," drobí se mu kolem pusy a ohryzek v krku mu poskočil.

"Paní Nehudová?" zeptá se a třešňová pecka padne k Blaschkeové, která stojí blízko něj.

"To nevadí, chutná, co, ještě další kousek?" "Domácí je domácí," říká a podívá se přitom mile na Blaschkeovou. Na to svými obratnými prsty vpraví ještě další kousek do úst. Když se ho Blaschková tak důvěrně dotkne paže, otevřou se sousední dveře.

V klidu, uvolněně Nehudová šlápne na jednu z pecek, které kolem sebe plive mechanik a hlasitým hlasem oznamuje: "Jsem Nehudová a na obrazovce mám pruhy," a hned se do něho zahákne a oba zmizí v bytě.

Zkamenělá Blaschkeová zůstává stát se zbytkem dortu na podnose.

Teprve když se dveře a okna úplně zavřou a není vidět ani drobnou štěrbinkou, zuřivě dupne nohou a to tak silně, že vysoký podpatek uvízne v železné mřížce. Vytáhne nohu a opustí železný rošt.

Chvíli nato trochu rozšený mechanik opouští byt Nehudové a obě ženy se potkají na dvoře balkona, aby přinesly vodu. Obě v jejich každodenním oblečení - obě bez nalíčení, vybavené pouze kbelíky.

Okna a dveře se znovu otevřou. Kdo něco řekne ...? "Co bylo vhodnější: Jezte můj dort nebo opravte její bednu…?" Je to čistě rétorická účinná předehra uvažující Blaschkeové.

Kupte si ji, pak to budete vědět, "říká Nehudová, přičemž její tváře zčervenaly hněvem.

"Takovou bednu nepotřebuji pro můj milostný život".

To už je ale příliš - kbelíky padají na zem, škrábou, koušou, křičí.

Dveře kolem se otvírají alespoň na malinkou štěrbinku, přitisknete se k ní, jen aby vám neunikl žádný detail.

Hluk Kanariho se mísí s ranním kašlem, s bezpočtem úderů, které jsou mířeny do oblasti tučně vypolštářovaných beder, s pořádným taháním za vlasy, občas se mezitím objeví výhružky smrti.

Pak jdou jedna po druhé pro vodu.

Hubený starý muž ze třetího pavlačového bytu na železném roštu se stále nudí: "Alespoň nový začátek, konec je vždy stejný".

Blaschkeová a Nehudová znovu ještě krátce vypění, ale pak je slyšet dostatečně silné vrčení usmíření a znovu se rozběhnou ke svým vědrům.



Komentář překladatelky: Povídka řeší sousedské vztahy. Můžeme porovnat, jak se řešily sousedské spory dříve a nyní.

Příběh mi připomíná pavlačové byty, kdy si všichni viděli až do kuchyně.

V rodinných domcích je to o tom, jakého máte souseda. Někomu vadí stín vašeho domu, jinému studna, kanalizace, větve, které přesahují na jeho zahradu, že jste hluční a ještě mnoho dalších věcí by se dalo vymyslet. Na druhé straně můžete mít sousedy, se kterými vycházíte velmi dobře a vyjdete si i v mnoha ohledech vstříc, pomáháte si, respektujete se, zkrátka máte dobré sousedy.

V panelových bytech, pokud nejste uřvaná rodina, kde o vás ví od 12. poschodí po přízemí, jsou si lidé většinou cizí. Chodíte-li do zaměstnání, ani nevíte, kdo ve vašem domě bydlí nebo kdo se přistěhoval, natožpak abyste měli nějaký vztah. Maximálně tak souseda/dku naproti, která také třeba chodí se psem nebo jí došly vajíčka. Lidé jsou si v bytech víceméně lhostejní.



Zdroj:
Autor: Heinz Körber Bassane Freundschaft
Překlad: Mirijam
 

Komentáře

  1. Skvělá povídka!
    Je pravda, že znám více své virtuální blogové přátele, než sousedy v domě. Tedy znám je všechny, ale není to takové, jako za mých dětských let, kdy se znalo navzájem celé sídliště...

    OdpovědětVymazat
  2. Špehování přes světlíky mám nejraději.

    OdpovědětVymazat
  3. [1]: S většinou se zdravím. Nové ani neznám. S šestima rodinama prohodíme nějaké slovo. Život si neznepříjemňujeme, ale když jsem byla malá, tak mi přišlo, že se zná každý s každým a dost dobře. Časy se mění.
    Souhlasím s tebou.

    OdpovědětVymazat
  4. [2]: My jsme u tetičky špehovali vikýřem. A s dalekohledem v ruce, když se slečna natřásá před zrcadlem a trénuje nový tanec, to nemá chybu.

    OdpovědětVymazat
  5. Nakolenky a dalekohled byla dříve skvělá výbava..

    OdpovědětVymazat
  6. Mám nejbližšího souseda cca kilometr a doufám, že to tak zůstane, i když příbuzní to je také kapitola sama pro sebe.

    OdpovědětVymazat
  7. [5]: Nějak mi nedochází, k čemu nakolenky. Možná pro myslivce ... ? Nebo že by ...? Znám podkolenky.

    OdpovědětVymazat
  8. [6]: To žiješ na samotě? Bych se bála, že lékařská pomoc daleko, navíc nákupy, škola, kultura, sportovní možnosti, práce ...
    Příbuzní - je většinou lepší, když jsou dál. Plně chápu.

    OdpovědětVymazat
  9. [7]: Klečet u okna,na židli...nakolenky a dalekohled..

    OdpovědětVymazat
  10. [9]: Aha. Beru jako návod na vyzkoušení.

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

KRESLENÍ PRO VĚK 12 A VÍCE

To by člověk nevěřil, co dělá stínování a vhodná volba tužek a pastelek. Zaznamenat dynamiku a světlo je v kreslení docela problém. Musím si ještě obstarat blender pro zesvětlování a thunder pro tmavá místa na kresbě pro získání tmavého efektu. Existuje i pastelka pro plynulý přechod barev, může se hodit. Maluji zatím do sešitu, skicáky zatím nepoužívám. Začnu tehdy až si budu myslet, že kresba získá na kvalitě. Na ten pel mel co zkouším, je sešit vhodný a vleze se do něho více kreseb, i nepovedených. Papír to skousne a já budu vidět, kde se stala chyba. A prvních pár začátečnických obrázků pro dospívající mládež a starší: Obr. 1: Dívka, panda Obr. 2: Dívka s deštníkem Obr. 3: Dívka s flétnou Obr. 4: Chlapec, země, skála Obr. 5: Kříž s andělskými křídly Obr. 6: Matka s dítětem Obr. 7: Dvě slečny a Ježíš Obr. 8: Most s krajinou Obr. 9: Silnice s alejí Obr. 10: Oslava kostlivce Obr. 11: Pistole, hlava koně Obr. 12: Tygr Tak to je vzorek mých prvních...

UŽ TÉMĚŘ VÁNOCE A NOVÝ ROK 2025

Jak tak jdem tím zdejším světem, uniká nám, v čem se pletem …. spletla jsem se, že do zimy budu mít ponožky; ale ne s pomocí boží, ale s pomocí kamarádky jsem dokončila můj první pletací výtvor po 38 letech, kdy jsem definitivně odložila jehlice, těsně před vánocemi. Obr. 1: Jedna ponožka První ponožka je krpatá, jako vlnobití. Hlavně to přidávání, abych zachovala rovinu, mi činí problém. Pletařky ví. Prý mezi dva kopečky. Nevím, co mám pokládat za kopeček, tak splétám křivě. Přítelkyně mne nabádala, abych ji vypárala, ale já jsem si ji chtěla nechat jako odstrašující příklad na vzorek. Ale neodradilo mne to a pokračovala dál. Obr. 2 + 3: Dvě ponožky a tři ponožky Na obrázcích horní ponožka je ta nepovedená. Zbývající použitelné dvě se mi podařilo před vánocemi dokončit za značného přispění kamarádky, která občas se mnou ztrácela trpělivost. Občas jsme odložily jehlice, daly si panáka, ohlásila jsem, že dnes už plést nebudu. Do příště mi to opravila. Jinak bych ...

OD PODZIMNÍ DOVOLENÉ K VÁNOČNÍ ZDRAVICI

Od poloviny září jsme ještě proskakovali vlny ve Středozemním moři v Turecku. Minimalistický pokojík v hotelu Sun Beach Park v malebném městečku Side, tentokrát bez balkónu, nám poskytoval tento výhled. Obr. 1: Pohled ze Sun Beach Park V přízemí byla dostatečně velká recepce, obývaná i zvířecími hlídači, kteří byli na každém kroku – kočky. Obr. 2: Kočka z recepce Když turisté odešli a písečné pláže zely prázdnotou, hlídala na vyhlídce kočka. Bystrým okem kontrolovala, zda neuvidí něco k snědku, nebo sledovala dění kolem.  Obr.: 3: Kočka u moře Cestou k Apolonovu chrámu jsme potkali v podvečerních hodinách kočku a ježka. Chtěli jsme zachytit jejich hrátky, ale jakmile jsme se přiblížili s fotoaparátem, ježek se schoulil do klubíčka.                                 ...