Přeskočit na hlavní obsah

LIDSKÁ STRÁNKA

Humorná povídka o válečných útrapách poručíka 12. pěšího pluku.

"Štech" - proklouzlo mi přes uzavřené rty a velké zelené oči hledaly podporu někde v dřevěném trámu polotmavené komory.
1944 - Já, poručík 12. pěšího pluku, jsem mohl realizovat svůj osobní sen o tisícileté říši.

Mírně zraněný na levé paži, jsem se zabýval svou obuví - a nechal jsem se tak šikovně převálcovat vozem taženým voly, který se objevil blízko příkopu v opačném směru. Dobytek odmítal hrůzou pokračovat v další cestě. V této slepé uličce jsem tam ležel, dokud nezmizela z dohledu kolona mých statečných, vlekoucích se zajatců.

Pak jsem vylezl ven a uviděl jsem, že jsem obklopen zubícími se ženami. Celkem jich bylo šest.

Od té doby jsem se pro válečné slaměné vdovy stal více než vhodným utrácením času. Bydleli v ukrajinské stepní osadě obklopené pouze nekonečným horizontem polí.

A od té doby jim neuniklo žádné potěšení.

Vaječná omeleta, vepřová oháňka s vývarem, šunka s míchanými vejci - a znovu jsem se nepředstavitelně dlouho díval přes okraj pánve.

U těchto šesti přístavů to však nezůstalo.

Během několika dní - monotónní činností se zkrátil čas na irelevanci - další jadrné krásky mě zavedly do nejbližší vesnice.

A všechny měly koše, koše plné jídla. Každá z nich se nezištně starala o své nástupce, 1944 - v té době šílenství dosahovalo vrcholu, všechno toužilo po konečném vítězství.

A já, průměrný, skromný rakouský poručík, jsem měl docela pěknou práci za frontou. Zatímco všichni muži bojovali v bitvách, já jsem se stal jakýmsi vesnickým býkem. A stejně jako u drahého skotu to probíhalo také tak: trocha konverzace, ale slušné množství krmiva k dodání síly, pak do komnaty, později steny a příjemné zabručení, pevné podání ruky za vykonanou práci, možná ještě frkání v nozdrách a úsměv v očích krávy.

Až na jednu výjimku - tento chlapec krev a mléko s pevně stavěnými rameny a zelenýma očima vševědoucnosti, které vždy sténaly "Štech".

Její manžel byl také první, kdo se vrátil z války domů.

Objal jsem ho a smáli jsme se. Potom mě vzal za paži a tancovali jsme kazačok.

Chtěl vědět, jak se jmenuji.

"Já Georg" "Jááááááááá Štech". Věděl jsem to: Pro některé to byla čistá touha ...

Tančili jsme celou noc a ženy nás někdy nechaly samotné, radovaly se z naší rozverné nálady.

Obecně se stále více a více oslavovalo, zejména proto, že čím dál více bojovníků na frontách bylo propuštěno a vrátilo se ke svým zemědělským činnostem.

Když se vesnice začala více a více naplňovat tvářemi Tatarů a Mongolů, přemýšlel jsem už o cestě domů. Koneckonců, už bylo pozdní léto 45 - a mír pro nás všechny.

Jednoho odpoledne přišel na návštěvu vesnický kněz ze sousední osady. Brzy vyrukoval se svým návrhem: Měl bych ještě nějakou dobu zůstat - po této nelidské válce - aby bylo stále vidět lidskou stránku této vedlejší fronty. Kromě toho mě všichni mají rádi široko daleko, kam se podíváš, protože jsem v kritické závěrečné fázi také poskytoval ženám ochranu. Poděkoval jsem mu a věděl jsem, že této laskavosti se nebudu muset nějak zvlášť bránit.

Na rozdíl od někoho, kdo se musel brzy vzdát své tisícileté říše, jsem se šťastným srdcem položil základní kámen své poněkud skromné ​​říše.

Skutečnost, že ve vesnici se brzy objevovaly některé neobvyklé obličejové rysy, byla obecně připisována okolnostem války. Když se však podobnosti staly příliš očividnými, rozloučil jsem se tři dny trvajícím festivalem v nemravném domě.

Štech, můj nejvěrnější přítel, mě pak vzal na dost vzdálené nádraží vozem taženým voly, kteří mě kdysi zachránili a hořce vzlykal během cesty.



Zdroj:

Heinz Körber: Die menschliche Seite

Překlad: Mirijam

Komentáře

  1. Poskytoval ženám ochranu? To zní slibně. :)

    OdpovědětVymazat
  2. Kazačok. Tak ten bych už dneska nezvládl...

    OdpovědětVymazat
  3. [1]: Válečné útrapy mají i svou světlou stránku.

    OdpovědětVymazat
  4. [2]: Kdyby mne čtyři podpírali, tak bych to dala. Věřím si.

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

SILVESTROVSKÁ PROCHÁZKA ROKU 2023

K poslední dlouhé noci jsme vykonali krátkou 1,5 hodinovou túru přes Kraví horu a Wilsonův les.   Vyhlídka na Brno z bývalé sjezdovky v Žabovřeskách. Počasí bylo teplé, kolem 5 o C. Slunce se ale schovalo. Oblíbené graffiti   Studánka ve Wilsonově lese   Všem a nejen těm, co zavítáte na můj blog, přeji krásný Nový rok 2024 a všechno dobré. Velice si vážím vaší věrnosti a doufám, že se zde budeme setkávat i nadále. V srdci chovám naději, že naše zemička bude vzkvétat. Vždyť je zde tolik dobrých a schopných lidiček.  Převzato z Pinterestu V Novém roce 2024 vítá Mirijam  

VÝSTAVA ALFONS MUCHA

Nedávno jsem navštívila výstavu v mém rodném městě v Ivančicích, kde se narodil 24. července 1860 i malíř světového jména Alfons Mucha. Žil v období secese, a to ovlivnilo i jeho tvorbu. Jeho práce zobrazují především ženskou krásu. Jeho otec Ondřej byl vyučený krejčí, pocházel z vinařské rodiny a v pozdějším věku působil jako soudní úředník v zadním traktu budovy v Ivančicích. V bývalé budově soudu se nyní konají výstavy významných osobností města Ivančic. Nejznámější jsou Alfons Mucha a český herec Vladimír Menšík. Ondřej poslal syna Alfonse na Slovanské gymnázium do Brna. Pražská akademie mu byla zprvu odmítnuta z důvodu nedokončené střední školy. Školu nedokončil ne v důsledku svého zdravotního stavu, jak prohlašoval, ale pro velký počet neomluvených hodin. Dobré známky měl Mucha z kreslení a ze zpěvu. Přesto Muchovy tvorby si všimnul profesor Lhota. Po školním neúspěchu působil Alfons Mucha jako písař u soudu v Ivančicích. Jedna z jeho prvotin bylo zhotovení divadelní dekorace pro

PŘEKVAPENÍ K NAROZENINÁM

Dcera se narodila krátce před novým rokem, ale za to vlastně může švagrová. Přišla k nám na návštěvu a říkala, že pokud už mám porodní indicie čtrnáct dní, neměla bych váhat a zajít za svou gynekoložkou, neboť se miminko pravděpodobně chystá na boží svět. Sice takhle už se chystalo dva týdny, nicméně dala jsem se přesvědčit a nechala nedovařený oběd nudle na sladko s tvarohem a vypravili jsme se s manželem za mojí doktorkou. Lékařka provedla testy a hned mne odeslala do porodnice. Chtěla jsem rodit v rodném městě, tak nás čekala ještě 30 minutová jízda. Naložili jsme syna a vydali se na cestu. Bylo nasněženo, námraza a první větší kopec nebyl schopen manžel vyjet. „Uklidni se, neblázni, žádné bolesti nemám, nespěchej,“ konejšila jsem ho. Dorazili jsme do města, ale moje máma, která měla pohlídat syna po tu dobu, než mne manžel doprovodí do porodnice, nebyla doma. „Je u kadeřnice,“ sdělila nám sousedka. Našli jsme ji pod sušákem. „Nemohu hlídat, musím si nechat upravit vlasy.“ „Neblbn