Přeskočit na hlavní obsah

LÉČENÍ PSYCHICKÝCH PORUCH V MINULOSTI

Dnes, pokud člověka trápí nějaký psychický problém, zajde k psychologovi nebo psychiatrovi a ten mu poskytne psychoanalýzu, je-li třeba i příslušné léky. Horší je to, vyžaduje-li stav pacienta hospitalizaci v psychiatrickém zařízení, ale věřme, že se každému člověku dostane lidského zacházení. Dříve se používaly mnohem drastičtější metody "jak vyhnat ďábla nebo šílenství z těla".

Hippokrates (460 - 370 př. n. l.) byl přesvědčen, že duševní poruchy vznikají v důsledku nerovnováhy tekutin v těle, Galén (129 - 216) že se jedná o poškození mozku nebo jiných částí těla. Ve středověku se na duševně nemocné dívali jako na posedlé ďáblem nebo že je Bůh trestá za jejich hříchy. Léčebné metody spočívaly v zaříkávání, vyhnání z měst, zavírání do věží bláznů, v lepším případě do věží kláštera.

Kruté léčebné postupy v psychiatrických zařízeních byly aplikovány až do začátku 20. století. K léčebným metodám patřilo pouštění žilou, přikládání pijavic, svazování řemeny a svěracími kazajkami, sprchování studenou vodou, bití, vyvolávání zvracení, krvácení i samovolného vyměšování. Lékaři byli přesvědčeni, že uvolněním tělních tekutin se pacienti mentálně uzdraví. Nyní jsou podmínky o něco lidštější.

Přiblížila bych vám některé léčebné metody psychických poruch, jak jsem se o nich dověděla z článku.

Ve starověku používali Egypťané, Řekové a Římané vodoléčbu (hydroterapii). Léčba spočívala v tom, že pacient několik hodin až dní se koupal ve vodě teplé 34 až 37oC, někdy i přes noc. Léčba teplou vodou byla předepisována pacientům, kteří trpěli nervozitou nebo nespavostí. Naproti tomu pacienti s maniodepresivní psychózou byli vystaveni sprchování ledovou vodou (8oC), aby se snížila krevní zásoba mozku a pacient byl tímto způsobem uveden do klidu.

Na přelomu 18. a 19. století Američan Benjamin Rush vynalezl zklidňovací židle. Pacienta k němu přivázal za ruce, nohy i hrudník a na hlavu mu nasadil speciální poklop, který bránil jeho smyslovému vnímání. Tím mělo dojít ke snížení krevního tlaku i tepové frekvence a zlepšení stavu duševně nemocného.

Na počátku 19. století Angličané Erasmus Darwin a Joseph Mason Cox začali používat rotační terapii, nazývanou také podle svého vynálezce Darwinovo křeslo. Darwin byl přesvědčen, že nadměrné točení sníží přetížení mozku. Do židle upevněné ke stropu lanem se posadil pacient, zakryli se mu oči a začalo se židlí otáčet tak dlouho, až pacient začal zvracet, krvácet z různých tělních otvorů a samovolně vyměšovat. U většiny pacientů došlo ke "zklidnění mysli".

Americký lékař Amariah Brigham ve 2. polovině 19. století vymyslel tzv. utickou postýlku. Místo poutání řemeny k posteli na noc, si pacient lehl do dětské dřevěné postýlky ve verzi pro dospělé i s víkem, která šla zvenčí zamknout. Byl 46 cm hluboká, 183 cm dlouhá a 92 cm široká. Pacient se v ní nemohl ani otočit. V roce 1887 byla tato klecová lůžka z nemocnic odstraněna.

V roce 1900 Skot Neil Macleod psychická onemocnění, například předčasnou demenci, léčil hlubokým spánkem. Používal bromid draselný, ale zjistilo se, že metoda je příliš toxická, navíc sedativa vyvolávala fyzickou i psychickou závislost, takže metoda byla brzy zamítnuta.

Rakouský psychiatr Julius von Wagner-Jauregg vymyslel začátkem 20. století léčbu horečkou. Pacientovi ke zlepšení progresivní paralýzy aplikoval krev nakaženou malárii. Za svůj objev získal i Nobelovu cenu (1927). Léčba zafungovala, ale pacienti často umírali na malárii. Léčebného postupu horečkou se doktoři nechtěli vzdát. Vymysleli parní skříně, do kterých pacienty zavírali. Ohřevem krevního řečiště i tělesných tkání měl být "zabit" původce duševní nemoci.

Ve 20. letech 20. století přišel Američan Henry Andrew Cotton s myšlenkou, že psychické problémy jsou důsledkem neléčených lokálních zánětů v těle. Jako léčbu používal chirurgické odstranění postižených částí těla. Začal zuby, mandlemi, pokud to nezabralo, začal mu odřezávat části žaludku, sleziny a střev. Naprosto šílená metoda.

Od roku 1927 se začala používat inzulinová terapie. Podáním inzulinu dojde ke křečím a kómatu, ale i ke snížení hladiny cukru v krvi, což má krátkodobý pozitivní vliv na psychický stav drogově závislých pacientů i pacientů se schizofrenií. Kóma trvalo i několik hodin. Nepříznivým vedlejším účinkem bylo amnézie. Od této léčebné metody se upustilo v 50. letech.

Maďar Ladislas Joseph (László) Meduna v roce 1934 přišel s myšlenkou vyvolat u pacientů se schizofrenií epileptické záchvaty pomocí léku metrazolu. Nepříznivými vedlejšími účinky byly silné křeče, které vedly až ke zlomeninám obratů a retrográdní amnézie. Metrazol byl v roce 1982 zakázán, ale přispěl k rozvoji elektrokonvulzivní šokové terapie, elektrošoků, kterých se používá dodnes. Stále častěji se ale objevuje snaha ovlivňovat činnost mozku méně razantními například stimulačními metodami.

S poslední léčebnou metodou, se kterou seznamuje tento článek, je lobotomie, kterou vymyslel v roce 1935 Portugalec António Egas Moniz. Pacientům, především se schizofrenií a depresí byly vyvrtány do lebky dva otvory o velikosti asi 2 cm, kterými se zavedly injekce s lihem do prefrontální kůry mozku. Dlouhými noži, kterými se pohybovalo nahoru a dolů se zničila velká část drah v bílé i šedé mozkové hmotě. Negativa při této léčebné aplikaci představuje vysoká úmrtnost pacientů, vznik hematomů v mozku, rozvoj epilepsie, apatie, pasivita a emocionální plochost. V 50. letech se proto od této metody upustilo.




Vlevo zklidňovací židle, vpravo utická postel
Foto: Svět na dlani

Buďme rádi, že žijeme v této době a jsme minimálně oproštěni od nelidských podmínek v psychiatrických zařízeních a doufejme, že současná zdravotní péče vede ke zlepšování zacházení i s duševně nemocnými pacienty. Skutečností je, že lidí s duševními poruchami přibývá, stejně jako začátek nemoci. Úzkostné stavy, poruchy chování a deprese se objevují již ve školním věku, návykové nemoci a afektivní poruchy, poruchy nálad v dospělosti. Některá z forem duševních nemocí postihne v průběhu života téměř každého. Za nemoci stáří, které způsobují demenci, bývá označována Alzheimerova a Parkinsonova choroba.

Za hlavní příčiny bývá označován stres, změna životního stylu, velké sociální rozdíly, stáří, nadužívání léků - prášky na spaní, antidepresiva a návykové látky.

Vstřícný a lidský přístup si nemocní lidé, ať již mentálně či fyzicky, zaslouží a věřme, že se reforma psychiatrické péče posune žádoucím směrem.

Zdroj:
Svět na dlani 5/2019
Upravila Mirijam

Komentáře

  1. Podporujeme svého šerifa a psychiatra!!!!!

    OdpovědětVymazat
  2. [1]: Já myslela, že řekneš šéfa, který má léčivé sklony.

    OdpovědětVymazat
  3. [2]:
    Šéfové léčí jen & jen svoje ego.

    OdpovědětVymazat
  4. pribehynaivniblondyny18. září 2019 v 11:37

    Strašné, i když o co jsou dnešní prášečky lepší že?!

    OdpovědětVymazat
  5. [5]: Prášky z jedné strany řeší tvůj psychický problém, ale z druhé strany úplně zásadním způsobem poškozují tvoji osobnost a zdravotní stav.
    A ústavní léčba? Některé z metod přetrvávají: elektrošoky, polévání vodou, i uvazování v posteli, aby jsi v noci nevstávala (u starých lidí) ... naše psychiatrie by potřebovala rekonstrukci. Nejhorší je, že lidé tam ztratí sebe sama, svoji důstojnost a nemohou se bránit.

    OdpovědětVymazat
  6. To je teda síla. V dnešní době je něco takového nemyslitelné...prášky jsou dnes pro x lidí denním chlebem. V mém blízkém okolí vím o pár lidech, kteří vystřídali zhruba šest různých druhů antidepresiv a jsou z nich úplně jiné osobnosti. Jako kdyby podstata, která je utvářela, utekla do neznáma...

    OdpovědětVymazat
  7. [7]: Prášky a speciálně antidepresiva hodně změní osobnost člověka. Problém navíc je, že se stanou na nich závislí.

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

SILVESTROVSKÁ PROCHÁZKA ROKU 2023

K poslední dlouhé noci jsme vykonali krátkou 1,5 hodinovou túru přes Kraví horu a Wilsonův les.   Vyhlídka na Brno z bývalé sjezdovky v Žabovřeskách. Počasí bylo teplé, kolem 5 o C. Slunce se ale schovalo. Oblíbené graffiti   Studánka ve Wilsonově lese   Všem a nejen těm, co zavítáte na můj blog, přeji krásný Nový rok 2024 a všechno dobré. Velice si vážím vaší věrnosti a doufám, že se zde budeme setkávat i nadále. V srdci chovám naději, že naše zemička bude vzkvétat. Vždyť je zde tolik dobrých a schopných lidiček.  Převzato z Pinterestu V Novém roce 2024 vítá Mirijam  

VÝSTAVA ALFONS MUCHA

Nedávno jsem navštívila výstavu v mém rodném městě v Ivančicích, kde se narodil 24. července 1860 i malíř světového jména Alfons Mucha. Žil v období secese, a to ovlivnilo i jeho tvorbu. Jeho práce zobrazují především ženskou krásu. Jeho otec Ondřej byl vyučený krejčí, pocházel z vinařské rodiny a v pozdějším věku působil jako soudní úředník v zadním traktu budovy v Ivančicích. V bývalé budově soudu se nyní konají výstavy významných osobností města Ivančic. Nejznámější jsou Alfons Mucha a český herec Vladimír Menšík. Ondřej poslal syna Alfonse na Slovanské gymnázium do Brna. Pražská akademie mu byla zprvu odmítnuta z důvodu nedokončené střední školy. Školu nedokončil ne v důsledku svého zdravotního stavu, jak prohlašoval, ale pro velký počet neomluvených hodin. Dobré známky měl Mucha z kreslení a ze zpěvu. Přesto Muchovy tvorby si všimnul profesor Lhota. Po školním neúspěchu působil Alfons Mucha jako písař u soudu v Ivančicích. Jedna z jeho prvotin bylo zhotovení divadelní dekorace pro

PŘEKVAPENÍ K NAROZENINÁM

Dcera se narodila krátce před novým rokem, ale za to vlastně může švagrová. Přišla k nám na návštěvu a říkala, že pokud už mám porodní indicie čtrnáct dní, neměla bych váhat a zajít za svou gynekoložkou, neboť se miminko pravděpodobně chystá na boží svět. Sice takhle už se chystalo dva týdny, nicméně dala jsem se přesvědčit a nechala nedovařený oběd nudle na sladko s tvarohem a vypravili jsme se s manželem za mojí doktorkou. Lékařka provedla testy a hned mne odeslala do porodnice. Chtěla jsem rodit v rodném městě, tak nás čekala ještě 30 minutová jízda. Naložili jsme syna a vydali se na cestu. Bylo nasněženo, námraza a první větší kopec nebyl schopen manžel vyjet. „Uklidni se, neblázni, žádné bolesti nemám, nespěchej,“ konejšila jsem ho. Dorazili jsme do města, ale moje máma, která měla pohlídat syna po tu dobu, než mne manžel doprovodí do porodnice, nebyla doma. „Je u kadeřnice,“ sdělila nám sousedka. Našli jsme ji pod sušákem. „Nemohu hlídat, musím si nechat upravit vlasy.“ „Neblbn