Přeskočit na hlavní obsah

HLUBINNÉ RYBY. NETVOR S PRŮHLEDNÝMI ZUBY

V hlubokém moři plavou ryby s průhlednými zuby. Badatelé nyní objevili, jakou to přináší výhodu.


V moři existují bytosti, se kterými bychom se jen neradi setkali. Aristostomias scintillans je takový případ. Hlubinná ryba je černá jako tma a má velkou hlavu s mohutnou čelistí. Z ní civí mnoho vyčnívajících zubů. Dravá ryba s vyčnívajícími zuby vypadá děsivě, a nic na tom nemění ani malá velikost těla.

Podívá-li se člověk pozorně na asi 15 cm dlouhé stvoření podobné úhořovi, něco ho napadne: ryba z rodiny Stomiidae má průhledné zuby. Proč?

To se také ptali výzkumníci na kalifornské univerzitě Audrey Velasco Hogana v San Diegu. Hlubinné ryby jsou tím známy, že se umí vynikajícím způsobem přizpůsobit životním podmínkám v moři v hloubce několik tisíc metrů. Některé druhy dravých ryb vyrábějí v tmavém světě hlubokého moře světelné impulsy, kterými lákají kořist. Mezi ně patří také Aristostomias scintillans.

Ale průhlednými zuby disponují jen větší druhy. "To nás zmátlo," podávají zprávu badatelé v aktuální studii, která byla uveřejněna v odborném časopise "Matter".

Spolu s výzkumníkem materiálu Eduardem Arztem z leibnického Institutu pro nové materiály prohlíželi si vědci zuby mimo jiné také pod elektronovým mikroskopem a chtěli vědět, z čeho jsou vytvořeny. Analýzou objevili na povrchu speciální nanokrystaly z hydroxylapatitu. Ty jsou strukturovány tak, že prakticky žádné světlo nepropouští nebo neodráží.

Kromě toho těmto rybám chybí tak zvané dentinové kanálky. Tyto dutiny propůjčují zubům lidí a zvířatům svoji barvu. Protože Stomiidae nemá žádné dentinové kanálky, jsou její zuby průhledné, píší výzkumníci.

Tým věří, že tato pozoruhodnost se vyvinula v průběhu evoluce, protože rybu prakticky dělá neviditelnou. Kvůli této kamufláži patří ryby Stommidae mezi přední dravce hlubinného moře, ačkoliv jsou relativně pomalé a malé.

"Většinou plavou většinu času s otevřenou čelistí na místě a čekají, až něco popluje kolem. Zuby jsou vždy vystaveny, proto je důležité, že jsou transparentní a tím neodráží nebo nepropouští světlo," tolik Velasco Hogan.

Výzkumníci doufají, že jejich znalosti pomohou vyvinout nové materiály. Tak by se mohla na bázi kristalinové nanostruktury, která se nachází v zubech ryby Stommidae, snad někdy vyrábět průhledná keramika.

Zdroj:
Překlad: Mirijam

Komentáře

  1. Jak si představujete materiál (zuby oněch ryb), který na jedné straně nepropouští světlo a přitom je současně průhledný... ?

    OdpovědětVymazat
  2. Ty průhledné zuby trochu vypadají jako rampouchy. A také z nich mrazí :).

    OdpovědětVymazat
  3. Tfuj, to bych fakt potkat nechtěla. Co ta příroda nevymyslí.. zajímavá taktika lovu.

    OdpovědětVymazat
  4. [2]: Také se mně ani trochu nelíbí.

    OdpovědětVymazat
  5. [1]: Materiál je kristalinová nanostruktura, resp. speciální nanokrystaly z hydroxylapatitu, které nepropouští ani neodráží světlo. To že zuby nejsou vidět, způsobuje absence dentinových kanálků.

    OdpovědětVymazat
  6. [3]: Je to hnusná ryba. To, že zvířata mění barvu, aby nebyla vidět, je všeobecně známo, ale že nejsou zuby vidět, to jsem četla a viděla obrázky prakticky poprvé.

    OdpovědětVymazat
  7. [4]: Mirijam, neblázněte. Jestliže je nějaký materiál průhledný, pak naopak propouští světlo a to prakticky beze ztrát. Světlo se v něm šíří beze změny směru, nerozptyluje se.
    I prostý cit pro jazyk český vám musí dát, že když je něco průhledné, tak je skrz to vidět.
    Příklad: vzduch, voda, sklo.
    Z hlediska propustnosti světla existuje také optické prostředí průsvitné. To opět znamená to, co si pod tím intuitivně člověk představí. Materiál rovněž propouští světlo, ale to v něm částečně rozptyluje. Je-li mezi námi a pozorovaným tělesem průsvitné optické prostředí, vidíme ho v obrysech, ne v detailech. Příklad: mléčné sklo.Jetliže ta ryba má zuby průhledné (jakoby skleněné), tak naopak těmi zuby světlo dokonale prochází! Zuby světlo neodrážejí a nepohlcují. Zaměnila jste zřejmě při překladu slova nepropouští a nepohlcuje.Zdá se, že vašemu synovi je 12 let. Je tedy zřejmě v 6. třídě. Škoda, kdyby byl o rok starší, už by vám sám vysvětlil pojmy jako průhledný a průsvitný.
    Fyzika, učivo pro 7. třídu základní školy:
    http://www.zsondrejov.cz/Vyuka/F-7H/Optika_01.pdf fyzika, 7. třída ZŠ

    OdpovědětVymazat
  8. [7]: Nejsem odborník ani na fyziku, ani na podmořský svět. Oni sami odborníci, jak se píše v tom článku, ještě nemají zcela jasno, o jaký materiál jde a proč je takto vnímán a i jeho eventuální využití je zatím jen v domněnkách. Brala jsem článek jako raritu.
    Také se mi zdá, že na tomto obrázku zuby vidím, jen nevím, jak je to s viděním pod vodou a chcete-li třeba v laboratorních podmínkách.

    OdpovědětVymazat
  9. Nemusela bych se s tím potkat při šnorchlování.

    OdpovědětVymazat
  10. Žádný krasavec ta ryba není. A i když je malá, jde z ní hrůza.

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

SILVESTROVSKÁ PROCHÁZKA ROKU 2023

K poslední dlouhé noci jsme vykonali krátkou 1,5 hodinovou túru přes Kraví horu a Wilsonův les.   Vyhlídka na Brno z bývalé sjezdovky v Žabovřeskách. Počasí bylo teplé, kolem 5 o C. Slunce se ale schovalo. Oblíbené graffiti   Studánka ve Wilsonově lese   Všem a nejen těm, co zavítáte na můj blog, přeji krásný Nový rok 2024 a všechno dobré. Velice si vážím vaší věrnosti a doufám, že se zde budeme setkávat i nadále. V srdci chovám naději, že naše zemička bude vzkvétat. Vždyť je zde tolik dobrých a schopných lidiček.  Převzato z Pinterestu V Novém roce 2024 vítá Mirijam  

PŘEKVAPENÍ K NAROZENINÁM

Dcera se narodila krátce před novým rokem, ale za to vlastně může švagrová. Přišla k nám na návštěvu a říkala, že pokud už mám porodní indicie čtrnáct dní, neměla bych váhat a zajít za svou gynekoložkou, neboť se miminko pravděpodobně chystá na boží svět. Sice takhle už se chystalo dva týdny, nicméně dala jsem se přesvědčit a nechala nedovařený oběd nudle na sladko s tvarohem a vypravili jsme se s manželem za mojí doktorkou. Lékařka provedla testy a hned mne odeslala do porodnice. Chtěla jsem rodit v rodném městě, tak nás čekala ještě 30 minutová jízda. Naložili jsme syna a vydali se na cestu. Bylo nasněženo, námraza a první větší kopec nebyl schopen manžel vyjet. „Uklidni se, neblázni, žádné bolesti nemám, nespěchej,“ konejšila jsem ho. Dorazili jsme do města, ale moje máma, která měla pohlídat syna po tu dobu, než mne manžel doprovodí do porodnice, nebyla doma. „Je u kadeřnice,“ sdělila nám sousedka. Našli jsme ji pod sušákem. „Nemohu hlídat, musím si nechat upravit vlasy.“ „Neblbn

OČNÍ ZÁŠKUBY

Když se oko zblázní Přichází to docela náhle a trvá většinou několik minut: oční škubnutí. Ačkoliv je to jen nepatrný pohyb, může dost znervóznit. Uvádíme přehled příčin a příznaků - a vysvětlíme, jak se záškubům oka vyhnout. Foto: Susann Städter/photocase.de Náhle se víčko začne chvět. Co za tím vězí a co se s tím dá dělat? Že se naše oči na pár sekund zdánlivě jakoby samy od sebe nakrátko zavřou a zase otevřou, víme. Zavření a otevření oka, mrkání, zajišťuje stabilní slzný film a my jsme na to tak zvyklí, že ho někdy vědomě nevnímáme. Oční víčko však někdy rychle a nekontrolovatelně kmitá a škubá, což může vést k nejistotě. Záškuby očí: Varovný signál těla Napřed dobrou zprávu: I když výsledky vyhledávání na Googlu naznačují něco jiného - u většiny lidí za záškuby nejsou žádné nádory nebo nevyléčitelná nervová onemocnění, ale neškodné příčiny. Otravné škubání je však signálem našeho těla, že je něco špatně. A naslouchat vlastnímu tělu se vždy vyplatí. Příčin, proč oko má záškuby, je