Přeskočit na hlavní obsah

HLUBINNÉ RYBY. NETVOR S PRŮHLEDNÝMI ZUBY

V hlubokém moři plavou ryby s průhlednými zuby. Badatelé nyní objevili, jakou to přináší výhodu.


V moři existují bytosti, se kterými bychom se jen neradi setkali. Aristostomias scintillans je takový případ. Hlubinná ryba je černá jako tma a má velkou hlavu s mohutnou čelistí. Z ní civí mnoho vyčnívajících zubů. Dravá ryba s vyčnívajícími zuby vypadá děsivě, a nic na tom nemění ani malá velikost těla.

Podívá-li se člověk pozorně na asi 15 cm dlouhé stvoření podobné úhořovi, něco ho napadne: ryba z rodiny Stomiidae má průhledné zuby. Proč?

To se také ptali výzkumníci na kalifornské univerzitě Audrey Velasco Hogana v San Diegu. Hlubinné ryby jsou tím známy, že se umí vynikajícím způsobem přizpůsobit životním podmínkám v moři v hloubce několik tisíc metrů. Některé druhy dravých ryb vyrábějí v tmavém světě hlubokého moře světelné impulsy, kterými lákají kořist. Mezi ně patří také Aristostomias scintillans.

Ale průhlednými zuby disponují jen větší druhy. "To nás zmátlo," podávají zprávu badatelé v aktuální studii, která byla uveřejněna v odborném časopise "Matter".

Spolu s výzkumníkem materiálu Eduardem Arztem z leibnického Institutu pro nové materiály prohlíželi si vědci zuby mimo jiné také pod elektronovým mikroskopem a chtěli vědět, z čeho jsou vytvořeny. Analýzou objevili na povrchu speciální nanokrystaly z hydroxylapatitu. Ty jsou strukturovány tak, že prakticky žádné světlo nepropouští nebo neodráží.

Kromě toho těmto rybám chybí tak zvané dentinové kanálky. Tyto dutiny propůjčují zubům lidí a zvířatům svoji barvu. Protože Stomiidae nemá žádné dentinové kanálky, jsou její zuby průhledné, píší výzkumníci.

Tým věří, že tato pozoruhodnost se vyvinula v průběhu evoluce, protože rybu prakticky dělá neviditelnou. Kvůli této kamufláži patří ryby Stommidae mezi přední dravce hlubinného moře, ačkoliv jsou relativně pomalé a malé.

"Většinou plavou většinu času s otevřenou čelistí na místě a čekají, až něco popluje kolem. Zuby jsou vždy vystaveny, proto je důležité, že jsou transparentní a tím neodráží nebo nepropouští světlo," tolik Velasco Hogan.

Výzkumníci doufají, že jejich znalosti pomohou vyvinout nové materiály. Tak by se mohla na bázi kristalinové nanostruktury, která se nachází v zubech ryby Stommidae, snad někdy vyrábět průhledná keramika.

Zdroj:
Překlad: Mirijam

Komentáře

  1. Jak si představujete materiál (zuby oněch ryb), který na jedné straně nepropouští světlo a přitom je současně průhledný... ?

    OdpovědětVymazat
  2. Ty průhledné zuby trochu vypadají jako rampouchy. A také z nich mrazí :).

    OdpovědětVymazat
  3. Tfuj, to bych fakt potkat nechtěla. Co ta příroda nevymyslí.. zajímavá taktika lovu.

    OdpovědětVymazat
  4. [2]: Také se mně ani trochu nelíbí.

    OdpovědětVymazat
  5. [1]: Materiál je kristalinová nanostruktura, resp. speciální nanokrystaly z hydroxylapatitu, které nepropouští ani neodráží světlo. To že zuby nejsou vidět, způsobuje absence dentinových kanálků.

    OdpovědětVymazat
  6. [3]: Je to hnusná ryba. To, že zvířata mění barvu, aby nebyla vidět, je všeobecně známo, ale že nejsou zuby vidět, to jsem četla a viděla obrázky prakticky poprvé.

    OdpovědětVymazat
  7. [4]: Mirijam, neblázněte. Jestliže je nějaký materiál průhledný, pak naopak propouští světlo a to prakticky beze ztrát. Světlo se v něm šíří beze změny směru, nerozptyluje se.
    I prostý cit pro jazyk český vám musí dát, že když je něco průhledné, tak je skrz to vidět.
    Příklad: vzduch, voda, sklo.
    Z hlediska propustnosti světla existuje také optické prostředí průsvitné. To opět znamená to, co si pod tím intuitivně člověk představí. Materiál rovněž propouští světlo, ale to v něm částečně rozptyluje. Je-li mezi námi a pozorovaným tělesem průsvitné optické prostředí, vidíme ho v obrysech, ne v detailech. Příklad: mléčné sklo.Jetliže ta ryba má zuby průhledné (jakoby skleněné), tak naopak těmi zuby světlo dokonale prochází! Zuby světlo neodrážejí a nepohlcují. Zaměnila jste zřejmě při překladu slova nepropouští a nepohlcuje.Zdá se, že vašemu synovi je 12 let. Je tedy zřejmě v 6. třídě. Škoda, kdyby byl o rok starší, už by vám sám vysvětlil pojmy jako průhledný a průsvitný.
    Fyzika, učivo pro 7. třídu základní školy:
    http://www.zsondrejov.cz/Vyuka/F-7H/Optika_01.pdf fyzika, 7. třída ZŠ

    OdpovědětVymazat
  8. [7]: Nejsem odborník ani na fyziku, ani na podmořský svět. Oni sami odborníci, jak se píše v tom článku, ještě nemají zcela jasno, o jaký materiál jde a proč je takto vnímán a i jeho eventuální využití je zatím jen v domněnkách. Brala jsem článek jako raritu.
    Také se mi zdá, že na tomto obrázku zuby vidím, jen nevím, jak je to s viděním pod vodou a chcete-li třeba v laboratorních podmínkách.

    OdpovědětVymazat
  9. Nemusela bych se s tím potkat při šnorchlování.

    OdpovědětVymazat
  10. Žádný krasavec ta ryba není. A i když je malá, jde z ní hrůza.

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

KRESLENÍ PRO VĚK 12 A VÍCE

To by člověk nevěřil, co dělá stínování a vhodná volba tužek a pastelek. Zaznamenat dynamiku a světlo je v kreslení docela problém. Musím si ještě obstarat blender pro zesvětlování a thunder pro tmavá místa na kresbě pro získání tmavého efektu. Existuje i pastelka pro plynulý přechod barev, může se hodit. Maluji zatím do sešitu, skicáky zatím nepoužívám. Začnu tehdy až si budu myslet, že kresba získá na kvalitě. Na ten pel mel co zkouším, je sešit vhodný a vleze se do něho více kreseb, i nepovedených. Papír to skousne a já budu vidět, kde se stala chyba. A prvních pár začátečnických obrázků pro dospívající mládež a starší: Obr. 1: Dívka, panda Obr. 2: Dívka s deštníkem Obr. 3: Dívka s flétnou Obr. 4: Chlapec, země, skála Obr. 5: Kříž s andělskými křídly Obr. 6: Matka s dítětem Obr. 7: Dvě slečny a Ježíš Obr. 8: Most s krajinou Obr. 9: Silnice s alejí Obr. 10: Oslava kostlivce Obr. 11: Pistole, hlava koně Obr. 12: Tygr Tak to je vzorek mých prvních...

UŽ TÉMĚŘ VÁNOCE A NOVÝ ROK 2025

Jak tak jdem tím zdejším světem, uniká nám, v čem se pletem …. spletla jsem se, že do zimy budu mít ponožky; ale ne s pomocí boží, ale s pomocí kamarádky jsem dokončila můj první pletací výtvor po 38 letech, kdy jsem definitivně odložila jehlice, těsně před vánocemi. Obr. 1: Jedna ponožka První ponožka je krpatá, jako vlnobití. Hlavně to přidávání, abych zachovala rovinu, mi činí problém. Pletařky ví. Prý mezi dva kopečky. Nevím, co mám pokládat za kopeček, tak splétám křivě. Přítelkyně mne nabádala, abych ji vypárala, ale já jsem si ji chtěla nechat jako odstrašující příklad na vzorek. Ale neodradilo mne to a pokračovala dál. Obr. 2 + 3: Dvě ponožky a tři ponožky Na obrázcích horní ponožka je ta nepovedená. Zbývající použitelné dvě se mi podařilo před vánocemi dokončit za značného přispění kamarádky, která občas se mnou ztrácela trpělivost. Občas jsme odložily jehlice, daly si panáka, ohlásila jsem, že dnes už plést nebudu. Do příště mi to opravila. Jinak bych ...

OD PODZIMNÍ DOVOLENÉ K VÁNOČNÍ ZDRAVICI

Od poloviny září jsme ještě proskakovali vlny ve Středozemním moři v Turecku. Minimalistický pokojík v hotelu Sun Beach Park v malebném městečku Side, tentokrát bez balkónu, nám poskytoval tento výhled. Obr. 1: Pohled ze Sun Beach Park V přízemí byla dostatečně velká recepce, obývaná i zvířecími hlídači, kteří byli na každém kroku – kočky. Obr. 2: Kočka z recepce Když turisté odešli a písečné pláže zely prázdnotou, hlídala na vyhlídce kočka. Bystrým okem kontrolovala, zda neuvidí něco k snědku, nebo sledovala dění kolem.  Obr.: 3: Kočka u moře Cestou k Apolonovu chrámu jsme potkali v podvečerních hodinách kočku a ježka. Chtěli jsme zachytit jejich hrátky, ale jakmile jsme se přiblížili s fotoaparátem, ježek se schoulil do klubíčka.                                 ...